ЄСПЛ зобов’язав Росію виплатити Грузії 130 млн.євро компенсації за порушення прав грузинів під час війни 2008 року


20:4428.04.2023

Європейський суд з прав людини зобов’язав Росію виплатити близько 130 мільйонів євро як компенсацію громадянам Грузії за порушення їхніх прав під час війни 2008 року.

Про це йдеться у повідомленні на сайті суду, передає «NV».

Це додаткове рішення ЄСПЛ щодо позову грузинського уряду щодо справедливої компенсації відповідно до статті 41 Європейської конвенції з прав людини.

Так, компенсація у розмірі 3,2 мільйона євро передбачена у зв’язку з убивством щонайменше 50 громадян. ( загалом було 116 заявок), 2,7 млн євро — щонайменше 116 потерпілим цивільним від практики довільних затримань і нелюдської поведінки, 640 тисяч євро — 16 постраждалих від тортур грузинським військовополоненим.

115 мільйонів євро присудили у зв’язку з адміністративною практикою перешкоджання поверненню грузинських громадян до їхніх будинків на окупованих територіях, від чого постраждали не менше 23 тисяч осіб. Ще 8,2 млн. присудили щонайменше 142 особам, які постраждали від відсутності адекватного розслідування російською стороною загибелі цивільних під час активної фази бойових дій.

Торік у березні через повномасштабне вторгнення в Україну Росію виключили з Ради Європи. У відповідь у Москві заявили, що не виконуватимуть рішень ЄСПЛ, винесених після цієї дати. Відповідний закон російський диктатор Володимир Путін підписав у червні 2022 року. У суді зазначили, що Росія перестала бути стороною Європейської конвенції з прав людини з вересня 2022 року.

Факт того, що держава перестала бути членом ради та учасником конвенції, не звільняє уряд від зобов’язань щодо конвенції щодо будь-якої дії, вчиненої до виходу з ради та конвенції, наголосили в ЄСПЛ.

У січні 2021 року ЄСПЛ ухвалило рішення, в якому визнало, що Росія винна у порушенні прав людини у сепаратистських регіонах Грузії Південної Осетії та Абхазії, але не несе відповідальності за ці регіони під час російсько-грузинської війни у серпні 2008 року.

Суд у Страсбурзі визнав відповідальність Росії за тортури грузинських полонених, за порушення прав на свободу та безпеку цивільних осіб та за відмову від розслідування вбивств громадян Грузії під час війни.

І Москва, і Тбілісі тоді заявили про свою перемогу після рішення ЄСПЛ.

Російські війська увійшли на територію Грузії 8 серпня 2008 року. За результатами війни Москва зміцнила свій фактичний контроль над сепаратистськими регіонами Грузії – Абхазією та Північною Осетією, які проголосили себе «незалежними державами».

«Незалежність» цих сепаратистських регіонів визнала Росія та кілька лояльних до Москви держав. США, Євросоюз та інші члени ООН вимагають від Москви поваги до територіальної цілісності Грузії.

Як повідомляло Інше ТВ, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) не зможе виносити щодо РФ рішення про порушення Європейської конвенції про права людини, якщо це порушення відбулося пізніше 16 вересня 2022 року, оскільки з цього дня Росія перестала бути учасницею конвенції.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube