За результатами виборів у Європарламенті збережеться проукраїнська більшість (ФОТО, ВІДЕО)


20:4510.06.2024

У 27-ми країнах, які входять до Євросоюзу, 6-9 червня пройшли вибори до Європарламенту. За їхніми попередніми результатами уже зрозуміло, що у цій інституції збережеться проукраїнська більшість. Вибори проходять кожні 5 років.

Аналіз від Радіо Свобода.

Незважаючи на всі заголовки про сплеск популярності правих популістів, головний висновок із виборів до Європейського парламенту полягає у тому, що три найбільші політичні групи залишаються незмінними.

Правоцентристська група Європейської народної партії (ЄНП) набрала найбільше голосів (з прогнозованими 184 депутатами), як це відбувалося на всіх виборах до Європарламенту з 1999 року.

Центр поки тримається

ЄНП фактично була єдиною великою політгрупою, яка збільшила популярність – усі інші втратили порівняно з виборами 2019 року

Згідно з попередніми результатами, Прогресивний альянс соціалістів і демократів (S&D) посів друге місце з прогнозованими 139 членами Європейського парламенту. А ліберально-центристська партія «Відновлення» посіла третє місце з прогнозованими 80 євродепутатами.

Разом ці три провідні партії отримують, за оцінками експертів, 403 депутатські місця у 705-місному Європарламенті. А це більшість, хоча це менше на 14 голосів, аніж було у минулому скликанні (417 місць).

Голосування на виборах до Європарламенту в Румунії
Голосування на виборах до Європарламенту в Румунії

ЄНП фактично була єдиною великою політичною групою, яка збільшила популярність – усі інші втратили підтримку порівняно з попередніми виборами 2019 року.

Праві популісти перемагають, але чи вони переможці?

Ознака цих виборів – відчутний успіх правих популістів.

Група Європейських консерваторів і реформістів (ECR), до якої належать «Італійські брати» Джорджії Мелоні, польська партія «Право і справедливість» (PiS), Шведські демократи та іспанська партія «Вокс», отримала 73 місця.

І політична група ще правіше, «Ідентичність і демократія» (ID) Марін Ле Пен і Австрійська партія свободи (FPO), також виросла б, якби не той факт, що вони вигнали «Альтернативу для Німеччини» (AFD) кількома тижнями раніше після того, як провідний член ультраправої німецької партії рименшив роль СС у нацистський період.

Крайні праві у Франції святкують свій успіх на виборах до Європарламенту. Президент Емманюель Макрон розпустив Національні збори і оголосив дострокові вибори у Франції, коли стало зрозуміло, що його центриська партія зазнала поразки
Крайні праві у Франції святкують свій успіх на виборах до Європарламенту. Президент Емманюель Макрон розпустив Національні збори і оголосив дострокові вибори у Франції, коли стало зрозуміло, що його центриська партія зазнала поразки

У деяких окремих державах-членах ЄС популісти досягли особливого успіху. Зокрема у Франції та Австрії.

Партія Ле Пен «Національне об’єднання» перемогла з відривом у 15% коаліцію центристських/ліберальних партій президента Франції Емманюеля Макрона. А FPO лідирує в Австрії.

Підтримка України та подальше розширення ЄС залишаться позиціями більшості

Разом ECR та ID матимуть близько 130 парламентарів, що приблизно відповідає їхній кількості у 2019 році. Завжди існує ймовірність того, що дві групи можуть об’єднатися, утворивши популістську праву супергрупу, яка потенційно стане другою найбільшою у палаті, що надасть їм перевагу у виборі керівників важливих комітетів і кандидатур доповідачів.

Про це роками ведуться кулуарні та відкриті розмови, але поки нічого з цього не виходило.

Домовитися складно, бо ці партії мають багато відмінностей у поглядах та цінностях. Це видно, зокрема, на прикладі виключення AFD із групи ID.

Усі праві популістські партії погоджуються, що офіційний Брюссель в ЄС має занадто багато влади, але на цьому схожість і закінчується.

Наприклад, ECR, як правило, дуже агресивно ставиться до Росії, особливо на чолі з польською партією «Право і справедливість». А Джорджія Мелоні все більше тяжіє до центру.

З іншого боку, група ID відверто проросійська і не прагне до компромісу в Європарламенті. А ECR досить часто голосує разом із основними групами, зокрема з питань зовнішньої політики.

Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокомісії, в ніч після виборів до Європарламенту
Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокомісії, в ніч після виборів до Європарламенту

Великий Невідомий

Непрогнозованими є майже 100 незалежних депутатів у новому Європейському парламенті, які не належать до жодної політичної групи, принаймні поки що.

Насправді, з точки зору перемог на виборах, «незалежні» депутати Європарламенту отримали найбільше зростання, вигравши додатково 36 місць і матимуть тепер 98 місць. Багато з цих незалежних членів раділи б приєднанню до групи, оскільки це значно збільшує їхній вплив.

Тоді питання полягає в тому, які групи, якщо такі є, готові знищити частину незалежних – чи можна сформувати нову групу цих політичних «незалежників»? (Щоб сформувати офіційну парламентську групу в Європейському парламенті, необхідно щонайменше 23 євродепутати з принаймні семи країн ЄС)

Вибори до Європарламенту в Угорщині
Вибори до Європарламенту в Угорщині

Депутати мають домовитися про склад політичних груп до 16 липня, коли новий Європарламент збереться на свою інавгураційну законодавчу сесію в Страсбурзі.

Нагадаємо: Орбан, посунься. Угорські вибори в Європарламент стали знаковими для його конкурента

У Словаччині партія Фіцо програла вибори у Європарламент© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube