Чого насправді хоче Орбан? 7 варіантів від Bloomberg


11:2230.05.2024

Прем’єр-міністр Угорщини часто є дивною людиною в Європейському Союзі та військовому альянсі НАТО. З моменту вторгнення Росії в Україну Віктор Орбан фактично самотужки протистоїть спробам Заходу прийти на допомогу Києву. Зараз, коли війна триває вже третій рік, а Україна гостро потребує допомоги, позиція націоналістичного лідера дратує союзників Угорщини і ставить під сумнів справжню лояльність його уряду.

Про це пише Bloomberg.

Що робить Орбан?

Минулого року Орбан наклав вето на пакет економічної підтримки ЄС для України вартістю 50 млрд євро (54 млрд доларів), посилаючись на побоювання щодо хабарництва. Він поступився у лютому, коли його європейські партнери скликали спеціальну зустріч, щоб натиснути на нього і змусити відмовитися від своєї опозиційності. Місяцем раніше Угорщина погодилася на створення фонду у розмірі 5 мільярдів євро для згладжування поставок зброї з ЄС в Україну. Тепер союзники звинувачують Орбана в тому, що він відмовився від свого слова, притримавши ці гроші, а також ще 1,5 мільярда євро на постачання зброї. Угорщина також пообіцяла накласти вето на 14-й раунд санкцій ЄС проти Росії і виступила проти запланованого Організацією Північноатлантичного договору пакету підтримки Києва, який включав би підготовку українських солдатів за межами України.

Чим він обґрунтовує блокування допомоги Україні?

На відміну від більшості союзників, Орбан дружить з китайським лідером Сі Цзіньпіном і російським президентом Володимиром Путіним і стверджує, що Росія не становить військової загрози для ЄС і східного флангу НАТО, включаючи Угорщину. Він вважає війну Росії проти України конфліктом між «двома слов’янськими країнами», а надання фінансування і зброї Україні, яка не є членом НАТО і межує з Угорщиною, лише затягне і загострить конфлікт. Це призвело до того, що на батьківщині він став фактично єдиним західним лідером, який виступає за «мир», звинувачуючи при цьому ЄС і НАТО у розпалюванні війни.

Чого насправді хоче Орбан? 7 варіантів від Bloomberg 1
Чого насправді хоче Орбан? 7 варіантів від Bloomberg 3

Що кажуть союзники Угорщини?

Уряди інших країн ЄС і члени НАТО вважають Росію очевидною і реальною загрозою, яку лише підбадьорить військова перемога в Україні. Ці побоювання спонукали Фінляндію і Швецію вступити до НАТО, що їм вдалося зробити лише після того, як вони подолали опір Орбана. Вони також змусили ЄС фінансувати українську економіку і поповнювати запаси озброєнь, що зменшуються, після того, як невдалий контрнаступ минулого року відкрив шлях для нових нападів російської армії. Ухиляння Орбана спонукало деяких союзників Угорщини поставити під сумнів його лояльність, а дехто назвав його троянським конем Путіна.

Що може зробити ЄС з Орбаном?

Угорщина була скалкою в оці ЄС і НАТО відтоді, як Орбан повернувся до влади в 2010 році. Він демонтував багато демократичних стримувань і противаг в країні, засудив те, що він вважає занепадом західної цивілізації, і встановив тісні зв’язки з Росією і Китаєм. Наприкінці 2022 року ЄС призупинив фінансування Угорщини на суму понад 30 мільярдів євро через занепокоєння щодо верховенства права та корупції і досі утримує дві третини цих грошей. Це не змогло змусити Орбана підкоритися. Ситуація може ускладнитися з 1 липня, коли Угорщина перебирає на себе ротаційне шестимісячне головування в ЄС. Хоча Угорщина заявила, що намагатиметься бути неупередженим посередником, багато хто в Європі захоче це побачити, щоб повірити в це.

Як все може піти за планом Орбана?

Орбан сподівається, що ультраправі партії отримають значну перемогу на виборах до Європейського парламенту в червні, що призведе до формування законодавчого органу, який буде більш співзвучний його світогляду. Він має союзника в особі прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, який повернувся до влади минулого року, проводячи кампанію проти інституцій ЄС і виступаючи проти військової допомоги Україні. Фіцо пережив замах у травні. У Нідерландах ультраправий лідер Герт Вілдерс став ключовим гравцем у формуванні нового уряду і також хоче припинити озброєння України. Орбан підтримує тісні контакти з Дональдом Трампом і заявив, що колишній президент США «не дасть ні копійки» на військову допомогу Україні, якщо виграє переобрання в листопаді.

Чи можуть ЄС і НАТО обійти Орбана?

Це легше сказати, ніж зробити. І ЄС, і НАТО керуються договорами, і в обох альянсах найважливіші рішення вимагають одностайної підтримки. Хоча в ЄС докладаються зусилля для розширення голосування більшістю голосів, Угорщина все ще може зірвати важливі рішення і навіть звернутися до судів блоку, якщо Орбан вважатиме, що його рішення було відхилено несправедливо. Тим не менш, зараз, коли оборона України вступає в критичну стадію, на Орбана все більше тиснуть, щоб він поступився. Минулого року очільник НАТО скликав міністерський комітет з Україною, незважаючи на багаторічні заперечення Угорщини проти такої зустрічі.

Чи хоче Орбан вивести Угорщину з ЄС і НАТО?

Коротка відповідь – ні. Орбан отримує свій вплив значною мірою завдяки членству Угорщини в обох організаціях. ЄС має вирішальне значення для економіки країни, а НАТО – для її безпеки. Ось чому такі країни, як Росія і Китай, обсипають Орбана увагою. Угорщина пропонує точку входу до спільного ринку ЄС, і підтримка лідера країни – це спосіб лобіювати – або сіяти розбіжності – всередині найбільшого у світі торгового блоку і військового альянсу. Водночас Орбан заявив, що Угорщина, яка не перейшла на євро, хоче відмовитися від будь-яких кроків, які зроблять ЄС більш федеративною організацією. Він також говорив про «переосмислення» членства в НАТО, щоб дозволити Угорщині залишатися осторонь поглиблення підтримки України з боку військового альянсу, зберігаючи при цьому доступ до статті 5, яка вимагає від усіх країн НАТО захищати будь-якого члена альянсу, який зазнає нападу.

Нагадаємо: “Ми там і не там”. Угорщина “переосмислює” своє членство в НАТО© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube