Українські митники вкладають мільйони не в гривні у нерухомість в Арабських Еміратах. Розслідування (ФОТО, ВІДЕО)


10:0629.05.2024

Дубай – найбільше місто в Об’єднаних Арабських Еміратах і адміністративний центр однойменного емірату. Сюди стікаються гроші з усього світу. Російські олігархи, кримінальні авторитети, високопосадовці. Для всіх них купівля нерухомості тут – це зручно і безпечно. У Дубаї їм не поставлять зайвих запитань і забезпечать конфіденційність.

Але днями Дубай – місто, яке називають тихою гаванню для брудних грошей, – опинилось в центрі уваги всього світу. Через проєкт Dubai Unlocked. Журналісти з більше ніж пів сотні країн опублікували розслідування, що базуються на інформації з витоку масиву даних про власників елітного дубайського майна. «Схеми» (Радіо Свобода) долучились до аналізу частини цих даних. І вже розповіли про те, яку нерухомість у Дубаї купували нинішні та колишні українські посадовці, зокрема: родини колишнього міністра екології часів Януковича Миколи Злочевського, колишнього заступника голови Вищого госпсуду Артура Ємельянова, обвинуваченого у держзраді ексочільника «Мотор Січі» В’ячеслава Богуслаєва, високопосадовця Кабміну Віталія Коблоша та колишнього заступника голови Державної міграційної служби Василя Грицака.

Цього разу йтиметься про митницю і митників. Один із них – це колишній заступник голови Державної митної служби Руслан Черкасський, а другий – державний інспектор з Львівщини Андрій Конанець.

Колишній заступник голови Держмитниці

Руслана Черкасського інколи називають «одним із символів корупції на митниці» в Україні. Він почав працювати інспектором ще на початку 90-х та обіймав різні посади на митниці за всіх президентів України.

Руслан Черкасський
Руслан Черкасський

«Оцей його останній період, де він досяг піку своєї кар’єри як заступника голови Державної митної служби України, а по факту – керівника митниці – він славився тим, що спокійно розставляв людей на найбільш цікаві митниці – це західний регіон зараз», – каже Ярослав Железняк, перший заступник голови комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики.

Останній період роботи Руслана Черкасського на митниці – це з січня 2021-го по березень 2023 року – був більш помітним, ніж усі попередні. Бо закінчився публічним скандалом – Черкасський відмовлявся залишати свою посаду, коли на тлі корупційних повідомлень Кабмін звільняв керівництво митниці.

«Руслан Черкасський казав: «Я не буду писати заяву. Звільніть. Звільніть мене». І ми, як Міністерство фінансів, ініціювали проведення розслідування. І за результатами цього розслідування Черкасського було звільнено», – розповідав влітку 2023-го Сергій Марченко, міністр фінансів України.

А після цього Національне антикорупційне бюро відкрило два провадження, у яких фігурує Черкасський та його найближче оточення. Перше – про ймовірне незаконне збагачення.

«А друге кримінальне провадження стосується по суті факту легалізації злочинних коштів, – каже журналіст видання «Слово і діло» Олег Новіков. – Слідство вважає, що, імовірно, причетна до цього співмешканка Черкасського Марія Трифонова. Вона готівкою вивозила кошти за кордон. І надавала документи, які дуже такі… сумнівні».

Марія Трифонова
Марія Трифонова

У матеріалах судової справи ідеться, що Трифонова у 2022 році вивезла за кордон один мільйон 645 тисяч євро, хоча сукупні грошові активи родини значно нижчі – це встановив слідчий суддя. І хоча в НАБУ деталей цих проваджень не коментують, журналісти «Схем» зауважили, що у Марії Трифонової покращилося матеріальне становище у 2017 році – коли митник Черкасський почав вказувати її в своїх деклараціях як співмешканку – цивільну дружину.

Наприкінці 2016-го Марія стала власницею Mercedes G350D вартістю півтора мільйона гривень та в 2017-му – BMW 740 LD XDRIVE G12 за три мільйони.

Наприкінці 2016-го Марія стала власницею Mercedes вартістю півтора мільйона гривень та в 2017-му – BMW за три мільйони
Наприкінці 2016-го Марія стала власницею Mercedes вартістю півтора мільйона гривень та в 2017-му – BMW за три мільйони

У 2019 році жінка придбала земельну ділянку в Ходосівці під Києвом. А в 2021-му на цій ділянці виріс будинок площею 299 квадратних метрів.

У 2019 році Трифонова придбала земельну ділянку в Ходосівці під Києвом. А в 2021-му на цій ділянці виріс будинок площею 299 квадратних метрів
У 2019 році Трифонова придбала земельну ділянку в Ходосівці під Києвом. А в 2021-му на цій ділянці виріс будинок площею 299 квадратних метрів

Нерухомість поблизу столиці з’явилася і в матері Марії – Таїсії Сторожук. У 2018 році – земельна ділянка та будинок у Лісниках. Через рік жінка придбала ще одну ділянку по сусідству, а у 2022-му стала співвласницею ще двох сусідніх ділянок.

На прохання журналіста «Схем» прокоментувати покращення матеріального становища після того, як її донька стала цивільною дружиною посадовця, Таїсія Сторожук запитала: «З якого права ви можете мені телефонувати і ставити такі запитання?». Згодом додала, що не хоче спілкуватися і поклала слухавку.

Якщо проглядати фото та відео із соцмереж цивільної дружини Руслана Черкасського, важко не зауважити брендові прикраси, одяг та аксесуари, у яких Трифонова розповідає про секрети краси.

На одному з відео в Instagram Трифонової журналісти помітили окуляри Cartier. Такі в інтернет-магазинах продають за 1100 доларів. Такі ж сережки Chanel, але вживані, продають майже за тисячу доларів.

Ще одні сережки Chanel – ще майже півтори тисячі доларів. Помітили на відео журналісти і сукню Ferragamo. Дуже схожа коштує три тисячі доларів.

Українські митники вкладають мільйони не в гривні у нерухомість в Арабських Еміратах. Розслідування (ФОТО, ВІДЕО) 5

Чобітки Chanel. Тисяча сімсот пятдесят доларів – це зі знижкою. Светр Chanel. Півтори тисячі доларів.

На іншому відео – спідниця Chanel. Такі коштують близько трьох тисяч доларів. А годинник на руці дуже нагадує золотий Rolex Rainbow із сапфірами. І якщо це він, то це більш як 30 тисяч доларів. За вживаний.

Українські митники вкладають мільйони не в гривні у нерухомість в Арабських Еміратах. Розслідування (ФОТО, ВІДЕО) 7

Як можна пояснити походження коштів на все це?

Марія Трифонова – працює в сфері естетичної медицини та косметології.

«Раїса Василівна Богатирьова (колишня міністерка охорони здоров’я в уряді Миколи Азарова – ред.) сказала мені таку фразу: «Машенько, ти повинна стати дерматологом, і твоє життя зміниться». І це правда», – розповідала в одному з відео на YouTube Трифонова.

У 2020 році Марія заснувала косметологічну клініку «Трифонова МД». Через три роки вийшла зі співзасновників компанії, але, судячи зі сторінок у соцмережах, досі нею керує.

Марія Трифонова у клініці «Трифонова МД»
Марія Трифонова у клініці «Трифонова МД»

Можливо, клініка «Трифонова МД» настільки прибуткова, що забезпечує такий спосіб життя усій родині вже колишнього митника?

Якщо повернутися до судового розгляду справи про вивезення Трифоновою одного мільйона 645 тисяч євро незрозумілого походження за кордон, то її представники в суді заявили, що частина грошей – це дохід від бізнесу приблизно за чотири роки, що склав 22 мільйони гривень, тобто пів мільйона доларів за теперішнім курсом. А решта грошей – це нібито позика, яку вона взяла у нотаріуса ще у 2016 році і станом на 2023-й не повернула. Це пояснення судді поставили під сумнів.

«Схеми» звернулись до Марії Трифонової за коментарем.

– Вибачаюся, я – лікар. Це не мій формат. Тому… Ви помилилися, – сказала Марія Трифонова журналісту «Схем».

– Ми готуємо матеріал про вас і про вашого чоловіка, тому хотіли поставити вам декілька запитань, – уточнив Максим Савчук. – У вас покращилося матеріальне становище у 2017 році. Після того, як ви почали жити цивільним шлюбом із Русланом Черкасським. І хотілось би почути вашу думку, як так сталося, за рахунок чого? Бо у вас тут і брендові речі, і є провадження щодо вивезення 1,6 мільйона євро за межі території України.

– Ні, дорогий. Займайтеся справами, політикою та ухилянтами. Я вам бажаю гарного вечора. І запрошую на свій конгрес, де я читаю лекції і навчаю людей по всьому світу естетичній медицині.

– Я хотів поставити запитання щодо доходів і щодо можливого незаконного збагачення.

– Це єдина тема, на яку я згодна з вами спілкуватися. Це естетична медицина, аnti-age терапія, здоров’я жінок та чоловіків. Особливо під час війни. Дивіться мої ток-шоу – і будете більше знати про мою діяльність.

– Я подивився майже всі ваші шоу.

– Гарного вечора.

– Питання щодо доходів, тому що в суді ви не могли пояснити походження 1,6 мільйона євро.

– Я вам бажаю гарного вечора.

Українські митники вкладають мільйони не в гривні у нерухомість в Арабських Еміратах. Розслідування (ФОТО, ВІДЕО) 10

Руслан Черкасський, який більшу частину свого життя пропрацював на митниці, і до зустрічі з Трифоновою та відкриття косметологічної клініки купував недешеве майно. І в Україні, і за кордоном.

У своїх деклараціях Черкасський вказував, що володіє двома квартирами в Об’єднаних Арабських Еміратах. Завдяки дубайському витоку «Схемам» вдалося встановити, що вони розташовані в житловому комплексі Bahar 6.

Житловий комплекс Bahar у Дубаї
Житловий комплекс Bahar у Дубаї

Відповідно до даних із земельного реєстру Дубаю, Черкасський купив квартиру в цьому ЖК у 2008 році – після звільнення з посади першого заступника голови Державної митної служби України. Це була спільна покупка з іще одним українцем – Віталієм Кіро.

Вказана сума транзакцій – 162 тисячі доларів. Інформацію про цю нерухомість Черкасський вніс у свою майнову декларацію, однак з помилкою у прізвищі: Коро замість Кіро. І можна припустити, що Черкасський зробив помилку в прізвищі невипадково.

Інформацію про нерухомість Черкасський вніс у свою майнову декларацію, однак з помилкою у прізвищі: Коро замість Кіро. І можна припустити, що Черкасський зробив помилку в прізвищі невипадково
Інформацію про нерухомість Черкасський вніс у свою майнову декларацію, однак з помилкою у прізвищі: Коро замість Кіро. І можна припустити, що Черкасський зробив помилку в прізвищі невипадково

Бо Віталій Кіро – фігурант журналістських розслідувань. Він відомий, зокрема, тим, що мав інтерес у цигарковому бізнесі, який працював із порушенням законодавства.

Віталій Кіро
Віталій Кіро

Тютюнова фабрика у Жовтих Водах «Юнайтед Табако» випускала цигарки з підробленими акцизними марками. І дружина Віталія Кіро Ольга опосередковано володіла часткою цієї фірми. Після розслідування «Схем» про це суд зобов’язав фабрику сплатити податки і штраф – понад три мільйони гривень.

Тютюнова фабрика у Жовтих Водах «Юнайтед Табако»
Тютюнова фабрика у Жовтих Водах «Юнайтед Табако»

Відповідно до даних із витоку з дубайського реєстру, у червні 2023 року Віталій Кіро викупив у Черкасського частку згаданої спільної дубайської квартири. Іншу квартиру у Bahar Руслан Черкасський продав ще на початку 2021-го. Загальна сума транзакцій – 224 тисячі доларів. Протягом часу володіння обидва помешкання приносили дохід від оренди. Її розмір – 75,6 тисячі доларів зі спільної з Кіро квартири та 123 тисячі доларів з іншої.

Про цей дохід у доступних деклараціях Черкасського відомостей немає.

Крім цього, виявилося, що це не єдина нерухомість, яку купував Руслан Черкасський у Дубаї. Згідно з даними транзакцій з дубайського реєстру, у 2010 році він разом із Кіро інвестував у двоє апартаментів амбітного проєкту Pentominium tower А площею по 649 квадратних метрів кожен. Загальна сума транзакцій – понад 10 мільйонів доларів.

Роком раніше, у 2009-му, спільно з тим же Віталієм Кіро, Черкасський купив офісне приміщення у комплексі Dubai Pearl, загальна вартість якого 14 мільйонів доларів. У Черкаського частка – площею 861 квадратний метр.

Українські митники вкладають мільйони не в гривні у нерухомість в Арабських Еміратах. Розслідування (ФОТО, ВІДЕО) 16
Українські митники вкладають мільйони не в гривні у нерухомість в Арабських Еміратах. Розслідування (ФОТО, ВІДЕО) 18

Однак обидва проєкти – і Pentominium, і Dubai Pearl – станом на зараз недобудовані. Pentominium нині має іншу назву Six Senses Residences. А на будмайданчику Dubai Pearl місцеві вже зафіксували роботи з демонтажу.

Однак обидва проєкти – і Pentominium, і Dubai Pearl – станом на зараз недобудовані
Однак обидва проєкти – і Pentominium, і Dubai Pearl – станом на зараз недобудовані

У доступних майнових деклараціях Руслана Черкасського немає відомостей про ці недобуди чи про багатомільйонні доларові вкладення у Dubai Pearl та Pentominium tower.

«Я підозрюю, що якщо кошти були сплачені, то право уже якесь виникло. І навіть якщо квартири не збудовані, то право власності або на цінні папери якісь, або на об’єкт недобудови в декларації мав би зазначатися», – вважає юрист «Центру протидії корупції» Вадим Валько.

Попри неодноразові спроби, «Схемам» поки не вдалось отримати коментар Руслана Черкасського щодо дубайського майна.

Держінспектор з Львівщини

У 2010-му, коли Черкасський купував апартаменти у Pentominium tower, відповідно до до дубайського витоку, вклався у нерухомість в ОАЕ – апартаменти у комплексі Lakeside – і Андрій Конанець.

Згідно з декларацією за 2023 рік, Конанець працює на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення №2 митного поста «Смільниця» на Львівщині. До цього був головним інспектором митного посту «Яворів», ще раніше – головним інспектором посту «Краковець».

Андрій Конанець
Андрій Конанець

Площа студіо Конанця у Lakeside – 34 квадрати, і він цієї нерухомості ніколи у своїх майнових деклараціях не вказував. Так само – як і відомостей про доходи, отриманих від надання апартаментів в оренду.

Житловий комплекс Lakeside у Дубаї
Житловий комплекс Lakeside у Дубаї

Нерухомість, згідно з витоком, придбана за 175 тисяч доларів (за теперішнім курсом це близько семи мільйонів гривень – ред.), а дохід від надання її в оренду склав 36 тисяч доларів (ще близько півтора мільйона гривень – ред.).

Українські митники вкладають мільйони не в гривні у нерухомість в Арабських Еміратах. Розслідування (ФОТО, ВІДЕО) 23

Юрист «Центру протидії корупції» Вадим Валько каже: «Будь-яке майно, яке в деклараціях незрозуміло як з’явилося або якого там немає, а воно там має бути – це завжди об’єкти перевірки НАЗК. Все, що більше мільйона гривень – це вже кримінальна відповідальність, і тут теж залежить – чи буде тюрма, чи просто штраф. Теж залежить від того, яка це сума».

На запитання Радіо Свобода щодо джерела походження коштів на це майно, а також чому ця нерухомість не вказана у декларації, як і доходи від оренди, Андрій Конанець відповів: «Це непорозуміння, в мене немає ніякої нерухомості», – і більше спілкуватись з журналістами не захотів.

«Схеми» окремо відправили письмовий запит до митниці із запитаннями про нерухомість Конанця.

Українські митники вкладають мільйони не в гривні у нерухомість в Арабських Еміратах. Розслідування (ФОТО, ВІДЕО) 25

«Схеми» у складі міжнародної команди журналістів, які долучились до проєкту Dubai Unlocked, надіслали запит до влади Об’єднаних Арабських Еміратів про те, як країна контролює операції з нерухомістю, як перевіряє походження коштів іноземців, які інвестують у дубайську нерухомість.

«Арабські Емірати не питають, звідки взялись кошти і яким чином вони потрапили в країну. Це можуть бути долари, можуть бути євро, це можуть бути криптовалюти», – каже фахівчиня з міжнародної нерухомості Яна Коваленко.

У запиті журналісти запитали і про те, наскільки влада ОАЕ відкрита до співпраці з правоохоронними органами інших країн, якщо буде доведено, що кошти, вкладені у нерухомість Дубаю, мають незаконне або сумнівне походження.

У відповідь влада Еміратів надіслала лише коротке повідомлення – що вони надзвичайно серйозно ставляться до своєї ролі у захисті цілісності світової фінансової системи» і що ОАЕ «тісно співпрацюють з міжнародними партнерами з метою припинення і стримування всіх форм незаконного фінансування».

Dubai Unlocked – це міжнародний проєкт, в основі якого лежить масив даних про власників нерухомості в Дубаї, отриманий Вашингтонським центром оборонних досліджень (C4ADS). Ці дані згодом передали норвезькому фінансовому виданню E24 та Проєкту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP), який і координував роботу понад 70 медіа з усього світу.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube