Що робити з Газою далі? Арабські країни не хочуть брати участь у вирішенні палестинського питання особисто


10:2702.12.2023

Ізраїль поінформував кілька арабських держав про те, що хоче створити буферну зону на палестинському боці кордону Сектору Гази для запобігання майбутнім атакам.

Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела. ІншеТВ переклало для вас цей текст.

За даними трьох регіональних джерел, Ізраїль пов’язав свої плани зі своїми сусідами Єгиптом і Йорданією, а також Об’єднаними Арабськими Еміратами, які нормалізували відносини з Ізраїлем у 2020 році.

Вони також повідомили, що Саудівська Аравія, яка не має зв’язків з Ізраїлем і яка зупинила процес нормалізації відносин за посередництва США після того, як 7 жовтня спалахнула війна в Газі, була проінформована. Джерела не повідомили, як ця інформація потрапила до Ер-Ріяда, який офіційно не має прямих каналів зв’язку з Ізраїлем. Неарабська Туреччина також була проінформована, повідомили джерела.

Ця ініціатива не свідчить про швидке припинення наступу Ізраїлю, який відновився в п’ятницю після семиденного перемир’я, але вона показує, що Ізраїль виходить за рамки визнаних арабських посередників, таких як Єгипет або Катар, у своєму прагненні сформувати післявоєнну Газу.

Жодна арабська країна не виявила бажання охороняти правопорядок або управляти Газою в майбутньому, і більшість з них різко засудили наступ Ізраїлю, в результаті якого загинуло понад 15 000 людей і були зрівняні з землею значні ділянки міських районів Гази. Під час рейду 7 жовтня ХАМАС вбив 1200 осіб і взяв понад 200 заручників.

“Ізраїль хоче створити буферну зону між Газою та Ізраїлем з півночі на південь, щоб запобігти проникненню або нападу на Ізраїль з боку ХАМАСу або інших бойовиків”, – сказав високопоставлений чиновник регіональної служби безпеки, один з трьох регіональних джерел, який попросив не називати його національність.

Уряди Єгипту, Саудівської Аравії, Катару і Туреччини не відразу відповіли на запити про коментарі. З йорданськими чиновниками не вдалося одразу зв’язатися для отримання коментарів.

Представник ОАЕ не відповів прямо на запитання, чи повідомляли Абу-Дабі про буферну зону, але сказав “ОАЕ підтримають будь-які майбутні післявоєнні домовленості, узгоджені всіма зацікавленими сторонами” для досягнення стабільності і створення палестинської держави.

Відповідаючи на запитання про плани щодо буферної зони, Офір Фальк, радник із зовнішньої політики прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, сказав агентству Reuters: “План більш детальний: “План є більш детальним. Він базується на трирівневому процесі на наступний день після ХАМАСу”.

Окреслюючи позицію ізраїльського уряду, він сказав, що три рівні включають знищення Хамасу, демілітаризацію Гази і дерадикалізацію анклаву.

“Буферна зона може бути частиною процесу демілітаризації”, – сказав він. Він відмовився надати деталі, коли його запитали, чи обговорювалися ці плани з міжнародними партнерами, в тому числі з Арабськими країнами.

Арабські держави відкинули як неможливу мету Ізраїлю знищити Хамас, заявивши, що це більше, ніж просто бойова сила, яку можна перемогти.

ВИТІСНЕННЯ ПАЛЕСТИНЦІВ

У минулому Ізраїль припускав, що розглядає можливість створення буферної зони всередині Гази, але джерела стверджують, що зараз він представляє їх арабським державам як частину своїх майбутніх планів безпеки для Гази. Ізраїльські війська вийшли з анклаву в 2005 році.

Американський чиновник, який відмовився назвати своє ім’я, сказав, що Ізраїль “підкинув” ідею буферної зони, не сказавши, кому саме. Але він також повторив, що Вашингтон виступає проти будь-якого плану, який зменшує розмір палестинської території.

Йорданія, Єгипет та інші арабські держави висловлюють побоювання, що Ізраїль хоче витіснити палестинців з Гази, повторюючи позбавлення палестинців землі, від якого вони постраждали, коли Ізраїль був створений у 1948 році. Ізраїльський уряд заперечує таку мету.

Високопоставлене джерело в ізраїльській службі безпеки заявило, що ідея буферної зони “вивчається”, додавши: “Наразі незрозуміло, наскільки глибокою вона буде, і чи це буде 1 км, чи 2 км, чи сотні метрів (всередині Гази)”.

Будь-яке вторгнення в Газу, довжина якої становить близько 40 км (25 миль), а ширина – від 5 км (3 миль) до 12 км (7,5 миль), призведе до того, що 2,3 мільйона людей будуть витіснені на ще меншу територію.

У Вашингтоні ізраїльський чиновник заявив, що ізраїльське оборонне відомство говорить про “своєрідний буфер безпеки на кордоні з Газою, щоб ХАМАС не зміг зібрати військовий потенціал поблизу кордону і знову здивувати Ізраїль”.

“Це захід безпеки, а не політичний”, – сказав чиновник на умовах анонімності. “Ми не маємо наміру залишатися на кордоні з боку Гази”.

Досі Єгипет, перша арабська держава, яка підписала мирну угоду з Ізраїлем, і Катар, який не має офіційних зв’язків, але тримає канали зв’язку відкритими, були в центрі посередницьких переговорів з Ізраїлем, які були зосереджені на обміні заручників, що утримуються ХАМАСом, на палестинців, які перебувають в ізраїльських в’язницях.

ЗМІЩЕННЯ ФОКУСУ

Два єгипетських джерела в силових структурах повідомили, що Ізраїль під час посередницьких переговорів з Єгиптом і Катаром висунув ідею роззброєння північної частини Гази і створення буферної зони на півночі Гази під міжнародним наглядом.

Джерела повідомили, що кілька арабських держав виступили проти цього. Хоча арабські держави, можливо, не заперечують проти створення бар’єру безпеки між двома сторонами, існують розбіжності щодо того, де саме він має бути розташований, додали вони.

Єгипетські джерела повідомили, що на зустрічі в Каїрі в листопаді Ізраїль заявив, що лідери ХАМАСу повинні постати перед міжнародним судом в обмін на повне припинення вогню. Посередники заявили, що це питання слід відкласти до закінчення війни, щоб уникнути зриву переговорів про звільнення заручників, повідомили джерела.

Джерело в офісі ізраїльського прем’єр-міністра відмовилося коментувати ці повідомлення, додавши: “Військовий кабінет Нетаньяху визначив військові завдання: знищити ХАМАС і повернути всіх заручників додому, і ми будемо продовжувати до тих пір, поки не виконаємо наші завдання”.

Одне з єгипетських джерел повідомило, що Ізраїль у своїх переговорах з Єгиптом і Катаром змістив акцент з відплати, як це було на початку кризи, на демонстрацію більшої готовності “переосмислити свої вимоги в міру продовження посередництва”.

Регіональні джерела порівнюють план буферної зони в Газі з “зоною безпеки”, яку Ізраїль колись мав на півдні Лівану. Ізраїль евакуював цю зону, глибиною близько 15 км (10 миль), у 2000 році після багаторічних бойових дій і нападів ліванської “Хезболли”.

Вони також заявили, що план Ізраїлю щодо післявоєнної Гази включає депортацію лідерів ХАМАСу, що також є віддзеркаленням ізраїльської кампанії в Лівані в 1980-х роках, коли було вигнано керівництво Організації визволення Палестини (ОВП), яка здійснювала напади з Лівану на Ізраїль.

“Ізраїль готовий заплатити дорогу ціну, щоб вигнати і повністю виселити ХАМАС з Гази в інші країни регіону, подібно до того, як він зробив це в Лівані, але це не одне й те ж саме. Позбутися ХАМАСу важко і не факт, що вдасться”, – сказав інший регіональний чиновник, знайомий з ходом дискусії.

Високопоставлений ізраїльський чиновник сказав, що Ізраїль не вважає ХАМАС подібним до ОВП і не вірить, що він буде діяти так само, як ОВП.

Мохаммед Дахлан, колишній начальник служби безпеки Гази від палестинської фракції ФАТХ, яка була вигнана з анклаву, коли Хамас взяв контроль у 2007 році, сказав, що план Ізраїлю щодо буферної зони є нереалістичним і не захистить ізраїльські війська.

“Буферна зона може зробити сили (прем’єр-міністра Беньяміна) Нетаньягу мішенню і в цій зоні”, – сказав він.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube