Дельфіни гинуть, лисиці, вовки і кабани розмножуються. Вплив війни на природу


12:5210.03.2024

Війна в Україні, що триває вже два роки, вплинула на тварин і людей – але не однаково. Військові дії майже напевно є причиною загибелі десятків тисяч чорноморських дельфінів; але заборона полювання у воєнний час пішла на користь лисицям, чисельність яких стрімко зросла. Війна також завдала невимовної екологічної шкоди. Вигоріли ліси і степи, земля і вода були забруднені вибуховими речовинами і хімікатами. На початку цього року український уряд заявив, що війна вже завдала шкоди довкіллю країни на суму близько 56 мільярдів доларів.

Про це пише The Economist

Два роки тому, коли мільйони українців тікали, здавалося, що це була перша в історії втеча, в якій так багато людей супроводжували їхні домашні улюбленці. Зворушливі історії про те, як милі котики були врятовані з розбомблених багатоповерхівок, розбавляли похмуру журналістську атмосферу того періоду. Але не дивно, що в той час, коли гинуло так багато людей, долі дикої природи України приділялося мало уваги.

Особливо жахливо війна вплинула на дельфінів. Іван Русєв, науковий директор Національного природного парку “Тузловські лимани” в Бессарабії, на південному заході, розповідає, що незабаром після початку вторгнення два роки тому на пляжі парку почали викидати мертвих дельфінів. Екстраполюючи з різних джерел інформації, він вважає, що в 2022 році загинуло 50 000 дельфінів. Він каже, що “на 99% впевнений”, що тести підтвердять, що основною причиною смерті був російський військово-морський сонар, який “засліпив” їх, що ускладнило полювання і зробило їх вразливими до інфекцій. Інші загинули від вибухів та опіків від бомб з білим фосфором. Минулого року, після того, як російський флот був витіснений із західної частини Чорного моря, кількість загиблих дельфінів різко скоротилася.

Холодного ранку в лісі біля невеликого містечка Квітневе, що за 100 км на захід від Києва, 16 мисливців мовчки вшановують пам’ять членів свого братства, які загинули на фронті. Потім вони розходяться в пошуках лисиць для полювання. Відколи почалося повномасштабне вторгнення, полювання в Україні, за дуже рідкісними винятками, заборонене. Сьогодні група має рідкісний дозвіл, і їх викликають селяни, обурені мародерством лисиць, які крадуть їхніх курей і кусають їхніх собак.

Віктор Червоний, президент Асоціації мисливців України, вважає, що завдяки забороні на полювання популяція лисиць в країні зросла з приблизно 200 000 два роки тому до 500 000 або більше зараз. В результаті, за його словами, а також завдяки тому, що війна перешкоджає нормальному розповсюдженню їстівних вакцин від сказу, які часто скидають з повітря, щоб тварини могли їх з’їсти, різко зросла кількість людей, покусаних лисицями і здичавілими собаками, які заразилися сказом. За перші дев’ять місяців минулого року за щепленням від сказу звернулося на 40% більше людей, ніж роком раніше.

Набагато менші за чисельністю популяції вовків та єнотоподібних собак в Україні також стрімко зростають. Зростання чисельності диких кабанів, у свою чергу, призвело до збільшення випадків африканської чуми свиней, тому місцевих свиней доводиться знищувати скрізь, де її виявляють. На сході, у зруйнованих селах, покинуті собаки полюють зграями, вбиваючи лисиць і кабанів та поширюючи хвороби, які вони підхопили від них.

Нагадаємо, у Європі масово демонтують дамби. Чому?© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube