Разом і ворога легше бити. Зграя тюленів відбила атаку білої акули (ВІДЕО)


14:1705.11.2023

На вражаючих кадрах, знятих біля південного узбережжя Африки, видно, як величезна зграя тюленів роїться і відганяє велику білу акулу. Ця сцена увійшла до першого епізоду нового документального серіалу “Планета Земля III”.

Про це пише Live Science.

Південноафриканські морські котики (Arctocephalus pusillus) ласують величезними косяками риби, які збираються у багатих на поживні речовини прибережних водах. У трихвилинному ролику, який розповідає натураліст і ведучий Девід Аттенборо, стадо тюленів спускається по зубчастих скелях, щоб дістатися до води, і пірнає під хвилі в пошуках їжі.

Але в останні роки води біля південного узбережжя Африки також приваблюють безпрецедентну кількість великих білих акул (Carcharodon carcharias), що полюють на тюленів – до десятка за раз на цій ділянці узбережжя. У кліпі показано, як великі білі акули блукають у прозорих водах півострова Робберга. Кадри підкреслюють, як швидко ці хижаки можуть розганятися, щоб підстерегти здобич, досягаючи максимальної швидкості лише п’ятьма помахами хвоста. Але також показано, як тюлені дають відсіч.

“За останні два десятиліття збільшилася частота спостережень великих білих акул у цьому районі, ймовірно, в результаті зростання колонії тюленів, але також, можливо, через інші фактори, які ми все ще намагаємося зрозуміти”, – розповіла Джорджина Уорд, асоційований продюсер епізоду “Узбережжя”, яка зняла епізод “Тюлені проти великих білих акул”, в інтерв’ю для Live Science електронною поштою.

Аерофотозйомка у кліпі показує, як акули огинають стрімкий край скелі і підганяють тюленів ближче до скель, заганяючи їх у куток, щоб легше було зловити.

Однак, коли одна велика біла акула наближається до жертви, десятки тюленів збираються за нею і женуть її назад у море. Все більше тюленів підходять до акули з усіх боків і приєднуються до натовпу, врешті-решт відганяючи величезного хижака.

“Бачити, як такий великий і вправний хижак, повністю приголомшений своєю здобиччю, відпливає в глибші води, – це неймовірно і дивно, – каже Уорд. “Це не те, чого ви очікуєте від зустрічі з акулою- тюленем. Дуже рідко траплялася одна акула, яка просто не здавалася, і ми спостерігали і знімали її протягом 10-15 хвилин, просто піднімаючись і спускаючись по скелі з роєм тюленів на буксирі. Але здебільшого, як тільки починається натовп, вони більше не з’являються”.

За словами Уорда, морські котики спостерігали і вивчали в інших частинах світу, але не з такою інтенсивністю і постійністю, як на півострові Робберга.

“До недавнього часу ніхто не вивчав поведінку тюленів, тому важко сказати, як довго ця популяція тюленів займається цим”, – сказав Уорд, додавши, що дорослого самця вперше бачили, коли він атакував велику білу акулу в цьому районі в 2000 році.

Поведінка натовпу є агресивною формою захисту, яка використовується в усьому тваринному світі. “Акули полюють із засідки, вважаючи за краще підкрадатися до здобичі, як правило, знизу. Здебільшого тюлені починають атакувати акулу ще до того, як вона спробує напасти на них, а це означає, що акули втрачають елемент несподіванки”, – говорить Уорд.

Дослідники досі не впевнені, чому саме ця методика є ефективною. “Чи здаються акули, бо знають, що тюлені їх бачать? Чи тюлені більше дратують їх, коли вони знаходяться в натовпі”, наприклад, кусаються або видають звуки? “Ми ще так багато не знаємо про ці взаємодії”, – каже Уорд.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube