Експерти МАГАТЕ змогли потрапити на дахи двох реакторів ЗАЕС – їх місяць туди не пускали


19:1904.08.2023

Місія МАГАТЕ отримала доступ до дахів двох будівель реакторів тимчасово окупованої Запорізької АЕС через місяць запитів. Група експертів не виявила жодних слідів вибухових речовин.

Про це йдеться в заяві МАГАТЕ в п’ятницю, 4 серпня.

«Експерти МАГАТЕ не виявили мін або вибухових речовин на дахах будівель реакторів 3-го і 4-го енергоблоків, а також у машзалах Запорізької атомної електростанції України після того, як їм надали доступ учора вдень», — заявив генеральний директор Рафаель Гроссі.

Після неодноразових запитів команда отримала безперешкодний доступ до дахів двох реакторних блоків, а також змогла чітко бачити дахи машинних залів. Команда продовжить свої запити на відвідування дахів інших 4-х блоків ЗАЕС.

Генеральний директор Гроссі підкреслив важливість своєчасного доступу експертів МАГАТЕ до всіх зон ЗАЕС для моніторингу повного дотримання п’яти основних принципів захисту найбільшої в Європі атомної електростанції під час нинішнього військового конфлікту.

“Я вітаю новину про те, що експертам МАГАТЕ нарешті надано цей додатковий доступ на майданчик. Своєчасне, незалежне та об’єктивне висвітлення фактів на місці має вирішальне значення для продовження зусиль МАГАТЕ з підтримки ядерної та фізичної ядерної безпеки під час військового конфлікту в країні”, – заявив Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі.

Доступ до дахів у четвер був наданий одразу після успішної дев’ятої ротації бригад на станції, коли експерти МАГАТЕ вкотре перетнули лінію фронту під час від’їзду та прибуття бригад на станцію.

У ніч перед ротацією команда повідомила, що чула серію детонацій поблизу станції. На ЗАЕС команді повідомили, що ці вибухи не вплинули на територію станції, сусідню промислову зону або місто Енергодар.

Генеральний директор Гроссі сказав, що це ще одне суворе нагадування про потенційні ризики для ядерної та фізичної ядерної безпеки, з якими стикається об’єкт. “Я повторюю свій заклик до всіх сторін утримуватися від будь-яких дій, які можуть призвести до ядерної аварії з потенційними наслідками для здоров’я населення та навколишнього середовища”, – сказав він.

Протягом останнього тижня команди МАГАТЕ провели додаткові інспекції та обходи на ЗАЕС. Після обходу периметру майданчика 1 серпня команда підтвердила, що міни, які вперше були виявлені 23 липня, все ще знаходяться на місці. Під час обходів протягом минулого тижня не було виявлено жодних нових мін або вибухових речовин.

Після того, як 28 липня енергоблок №5 було зупинено на холодну 28 липня, розпочалися роботи з технічного обслуговування, включаючи перевірку і тестування систем безпеки, які захищають реактор і його паливо, а також очищення теплообмінника. Однак команда МАГАТЕ неодноразово запитувала більш повну інформацію щодо повного обсягу робіт з технічного обслуговування, які планується провести на енергоблоці №5, враховуючи обмежену доступність запасних частин і значне скорочення ремонтного персоналу на ЗАЕС.

Команда МАГАТЕ на ЗАЕС продовжує уважно стежити за ситуацією щодо наявності води для охолодження шести реакторів ЗАЕС, а також для виконання інших функцій з ядерної та фізичної ядерної безпеки. Після руйнування дамби ЗАЕС використовує для своїх потреб воду з водойми-охолоджувача майданчика, скидного каналу Запорізької ТЕС (ЗАЕС) та підземні води з дренажної системи. Рівень води у водоймі-охолоджувачі ЗАЕС продовжує знижуватися зі швидкістю близько 1 см на добу, в той час як вода у скидному каналі ЗАЕС періодично поповнюється водою, яка продовжує надходити у вхідний канал ЗАЕС, в першу чергу з підземних вод. Запасу води вистачить на багато місяців.

2 серпня команда МАГАТЕ здійснила обхід території ставка-охолоджувача для перевірки цілісності ізоляційного затвору, що відокремлює ставок-охолоджувач від того, що залишилося від Каховського водосховища після руйнування дамби нижче за течією в червні. Команда змогла побачити, що ізоляційні ворота були укріплені бетонними блоками та ґрунтом загальною товщиною до 4 метрів.

Також на ставку-охолоджувачі команда відвідала місце розташування пілотної свердловини, пробуреної неподалік від порту, і дізналася, що вже проведені перші випробування якості води та швидкості потоку підземних вод. Якщо результати всіх додаткових випробувань будуть позитивними, на майданчику ЗАЕС планують збільшити діаметр пілотної свердловини, щоб збільшити дебіт води в свердловину. Після того, як свердловина буде запущена, на станції встановлять насоси та трубопроводи для забезпечення альтернативної подачі води до ставків-спринклерів, які забезпечують необхідне охолодження реакторних установок. Команда також дізналася, що на майданчику планується буріння додаткової свердловини по периметру проммайданчика ЗАЕС.

Крім того, під час обходів фахівці МАГАТЕ здійснювали радіаційний моніторинг зони водойми-охолоджувача та територій по периметру майданчика. Дані вимірювань МАГАТЕ завантажує в Міжнародну інформаційну систему радіаційного моніторингу МАГАТЕ (IRMIS). Усі рівні радіації були в нормі.

Окремо на цьому тижні команди МАГАТЕ на Хмельницькій, Рівненській, Південно-Українській АЕС та Чорнобильській АЕС не повідомляли про жодні проблеми, пов’язані з ядерною безпекою, за минулий тиждень. Раніше сьогодні МАГАТЕ провело успішну ротацію своїх команд на Чорнобильській АЕС.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube