За допомогою винищувачів F-16, які мають прибути в Україну цього літа, планується захистити Харків – ЗМІ


11:4120.06.2024

На військовій базі в сільській місцевості на півдні Нідерландів генерал Арнуд Сталлманн, командувач ВПС Нідерландів, заявив, що очікує, що в якийсь момент цього літа винищувачі F-16 нарешті піднімуться в небо над Україною.

“Приблизно влітку все буде готово”, – сказав він, виступаючи на базі, де нещодавно завершилася програма підготовки інструкторів ВПС України з технічного обслуговування цих літаків.

Про те, коли Україна може отримати перші F-16, та які на них плани, йдеться в матеріалі The Guardian, передає Інше ТВ.

Бельгія, Данія, Нідерланди і Норвегія пообіцяли надати Україні близько 80 винищувачів F-16 американського виробництва – техніку, яку українські ПС просять вже більше року. Але програма підняття літаків у повітря постраждала від затримок у постачанні та підготовці екіпажів.

Генерал зазначив, що підготовка пілотів і наземного персоналу для експлуатації літаків є непростою. “Навчання потребують не лише пілоти, але й технічний персонал, який обслуговує літаки, також потребує ретельних інструктажів. Ми проводимо комплексну підготовку, щоб вони могли ефективно обслуговувати літаки. Отже, все повинно бути разом”, – сказав він.

Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен також заявила, що перші поставки літаків в Україну мають відбутися цього літа, і відкинула критику щодо затримок на тлі повідомлень про те, що Київ розчарований темпами підготовки пілотів.

“Я повністю розумію українську позицію, вони хочуть зробити це якомога швидше… Ми робимо проект так швидко, як тільки можемо, ми дійсно розтягуємо наші можливості, – сказала Оллонгрен. – F-16 дійсно набагато складніші, ніж системи, які досі використовували українські ПС… Ви не можете просто перестрибнути через кілька кроків, ви повинні пройти всі етапи процесу, але ми також хочемо доставити їх якомога швидше”.

Україна місяцями чекала на початок використання винищувачів і сподівається, що їхнє введення змінить динаміку війни, змусивши Росію прийняти більш консервативну тактику в своїх атаках на райони, розташовані ближче до кордону.

Анатолій Храпчинський, авіаційний експерт, колишній український військовий льотчик, вважає, що росіяни будуть змушені змінити тактику: “Росіяни будуть змушені змінити свою тактику. Ми зможемо більш ефективно уражати їхні літаки і ракети, і їм буде дуже важко продовжувати використовувати керовані авіабомби КАБ, які їм потрібно запускати з відстані 50-70 км”.

Протягом останніх тижнів Росія інтенсивно використовувала КАБ проти Харкова, запускаючи бомби з літаків, які залишаються в російському повітряному просторі. Численні українські джерела повідомляють, що F-16 захистять друге місто України від цієї зброї.

Михайло Подоляк, помічник президента Володимира Зеленського, заявив минулого місяця: “Проти них навіть системи протиповітряної оборони не настільки корисні, тільки авіація. F-16 має більшу дальність польоту, ніж російські літаки МіГ і Су”.

Оллонгрен заявила, що Україна зможе використовувати подаровані Нідерландами винищувачі для здійснення атак на території Росії, за умови, що це буде зроблено в оборонних цілях і відповідатиме нормам міжнародного права. Данія також заявила, що Україні буде дозволено використовувати її винищувачі F-16 для атак на території Росії.

“Ми побачили, що Україні необхідно мати можливість наносити удари всередині Росії. Інакше Росія завжди матиме перевагу. Дозвіл Україні використовувати зброю через кордон підвищує ефективність їхніх військових дій”, – сказала Оллонгрен.

Хоча Україна прагне підняти літаки в небо, Джастін Бронк, авіаційний аналітик з аналітичного центру Rusi, вважає, що правильний час для розгортання F-16 – це “оцінка ризику і часових рамок”. “Я сподіваюся, що це буде зроблено, коли вони будуть тактично і оперативно готові, пілоти і наземний екіпаж, а не на основі того, що “справи йдуть погано, нам потрібна політична перемога”, – сказав він в одному з нещодавніх подкастів.

За словами Бронка, тактика польотів на F-16 буде абсолютно новою для пілотів, які звикли літати на радянських літаках МіГ-29 або Су-27. Пілоти F-16 мають набагато більше автономії в кабіні, і літаки і зброя спроектовані таким чином, щоб відображати це, сказав він.

F-16 є значним кроком вперед порівняно з нинішнім українським повітряним флотом, який включає МіГ-29, Су-24 і Су-25, що зазнали значного навантаження і пошкоджень внаслідок конфлікту. У порівнянні з МіГ-29, Су-27 і Су-25, F-16 може нести більше озброєння, що відповідає можливостям українського тактичного бомбардувальника Су-24. Крім того, F-16 оснащений більш потужною радіолокаційною системою, що може допомогти пом’якшити радіолокаційний дефіцит, з яким Київ зіткнувся під час війни.

Деякі експерти попереджають, що використання F-16 супроводжуватиметься проблемами, зазначаючи, що військові НАТО не розгорнуть ці літаки без широкого спектру інших літаків, таких, як новіші F-35. Однак вже є рішення Швеції надати Україні два літаки-розвідники Saab, які забезпечуватимуть важливий «контроль у повітрі», що підвищить можливості F-16.

Незважаючи на всі труднощі, українські авіаційні експерти сподіваються, що F-16 змінять правила. “З F-16 ми можемо досягти паритету в небі над Україною і завдати серйозних втрат російській авіації в прикордонній зоні”, – сказав Храпчинський.

Як повідомляло Інше ТВ, Україна випробовує свої кориговані авіабомби і готується приймати літаки. Як вони будуть озброєні (ФОТО, ВІДЕО)© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube