Песимізм і розгубленість. Аналіз Мюнхенської безпекової конференції від Bloomberg


12:2719.02.2024

Члени НАТО тепер говорять у приватних розмовах про російський напад на одного з них як про небезпеку, що вимагає термінової відповіді, оскільки вони все більше сумніваються в тому, що США збережуть свою традиційну роль захисту Європи як частини альянсу.
У п’ятницю президент Джо Байден зробив все можливе, щоб виключити слово “паніка”, але, ходячи навшпиньки, він як ніхто інший описав настрої Європи.

Про це пише Bloomberg, аналізуючи результати Мюнхенського безпекового форуму.

Песимізм і розгубленість. Аналіз Мюнхенської безпекової конференції від Bloomberg 1
Песимізм і розгубленість. Аналіз Мюнхенської безпекової конференції від Bloomberg 7


Джо Байден виступає з промовою з приводу смерті Олексія Навального 16 лютого. Фотограф: Юрій Грипас/Abaca/Bloomberg

“Боже мій”, – сказав президент журналістам у Білому домі, засуджуючи Конгрес за те, що він пішов на “двотижневі канікули”, не прийнявши рішення щодо пакету допомоги Україні, проти якого виступали республіканці.

“Це дивно, і це тільки посилює всю стурбованість, і майже – я не скажу паніку – але реальну стурбованість з приводу того, що США є надійним союзником”.

Як би ви це не називали, зростаюча тривога його європейських союзників випливає з усвідомлення того, що вони перебувають у момент, коли Росія підбадьорена своїми успіхами на полі бою, США можуть зменшити підтримку їхнього регіону, а вони самі зробили надто мало для того, щоб підготуватися.

Цей песимізм домінував у розмовах цими вихідними на Мюнхенській конференції з безпеки, де лідери і представники оборонних відомств зібралися, щоб підбити підсумки найбільших геополітичних загроз у світі.

Присутні високопосадовці оборонного відомства висловили занепокоєння тим, що США не надали Україні мільярди доларів фінансування, і заявили, що планують сценарії, в яких саме це публічне погіршення підтримки може підштовхнути Росію до прямого нападу на союзника по НАТО.

У порівнянні з рішучістю попередніх зустрічей, цього року в Мюнхені панувала невизначеність, за словами одного з чиновників, який, як і інші опитані для цієї статті, попросив не називати його ім’я під час приватних розмов.

“Я не можу передбачити, чи може статися напад на територію НАТО і коли саме”, – сказав в інтерв’ю агентству Bloomberg міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. “Але це може статися через п’ять – вісім років”.

Песимізм і розгубленість. Аналіз Мюнхенської безпекової конференції від Bloomberg 3
Песимізм і розгубленість. Аналіз Мюнхенської безпекової конференції від Bloomberg 8


Борис Пісторіус під час інтерв’ю на Мюнхенській конференції, 17 лютого. Фотограф: Алекс Краус/Блумберг

Українське місто Авдіївка впало на другий день роботи конференції в Мюнхені, принісши Москві її найбільш значну перемогу на полі бою за майже рік. Лише за день до цього Росія оголосила про смерть опозиційного активіста Олексія Навального, підкресливши марність внутрішньої опозиції до все більш репресивного режиму Владіміра Путіна.

На тлі того, що в Україні закінчуються військові поставки, тлом для дискусій стало те, що пакет допомоги Києву у розмірі 60 мільярдів доларів все ще залишається заблокованим у Конгресі. Це було дуже публічним символом перспективи послаблення підтримки України з боку США, яка домінувала в кулуарних розмовах.

Песимізм і розгубленість. Аналіз Мюнхенської безпекової конференції від Bloomberg 5
Песимізм і розгубленість. Аналіз Мюнхенської безпекової конференції від Bloomberg 9


Авдіївський район, Україна, 15 лютого. Фотограф: Костянтин Ліберов/Libkos/Getty Images
Українська армія вже змушена нормувати свою артилерію, оскільки боєприпасів, обіцяних союзниками, не вистачає. Минулого місяця агентство Bloomberg повідомило, що на полі бою Київ має перевагу в озброєнні три до одного.

Джей Ді Венс, сенатор-республіканець від штату Огайо, який є противником допомоги Україні і близьким союзником Дональда Трампа, висловив думку, яку поділяють багато членів його партії, коли заявив, що його країні необхідно переорієнтувати свою зовнішню політику на Азію, залишивши менше ресурсів на підтримку своїх друзів по той бік Атлантики.

“Проблема Європи полягає в тому, що вона не забезпечує достатнього стримування самостійно, тому що вона не проявляє достатньої ініціативи”, – сказав Венс на панельній дискусії в Мюнхені. “Американська ковдра безпеки дозволила європейській безпеці атрофуватися”.

Спроби розблокувати екстрену американську допомогу застрягли в глухому куті протягом багатьох місяців, що змушує Байдена і президента України Володимира Зеленського звертатися до Конгресу з усе більш настійними закликами.

Байден заявив, що зателефонував Зеленському в суботу, щоб повідомити йому, що він “впевнений, що ми отримаємо ці гроші”. Президент США звинуватив законодавців у тому, що вони не схвалили надання надзвичайної допомоги Україні за падіння Авдіївки, і попередив, що більше українських міст можуть бути втрачені, якщо фінансування не буде прийнято.

“Ми сподіваємося, що американські конгресмени розуміють серйозність голосування, яке на них чекає”, – заявив в інтерв’ю міністр закордонних справ Латвії Кріш’яніс Карінс. Говорячи про 50 мільярдів євро (53,9 мільярда доларів) допомоги Україні, нещодавно узгоджених Європейським Союзом, він сказав: “Ми пройшли через це, і тепер м’яч на полі США”.

Франція і Німеччина в п’ятницю підписали довгострокові угоди про безпеку з Україною – безпрецедентні домовленості для обох країн.

“Як європейці, єдиний елемент тиску, який ми маємо в наших руках, – це подати приклад, і це те, що ми зробили”, – заявив журналістам у кулуарах конференції міністр закордонних справ Франції Стефан Седжорн.

Незважаючи на те, що Німеччина лише щойно досягла загальнонатовського показника оборонних витрат у 2% від ВВП, міністр оборони країни Пісторіус запропонував збільшити військові витрати до 3,5% від ВВП.

Віце-президент США Камала Гарріс у своїй промові в день відкриття Мюнхенської зустрічі засудила погляди Трампа, жодного разу не назвавши його на ім’я, оскільки довгі черги учасників, які чекали на її виступ, були заблоковані через організаційний збій.

Деякі люди в США хочуть “обійняти диктаторів і перейняти їхню репресивну тактику і відмовитися від зобов’язань перед нашими союзниками на користь односторонніх дій”, – сказала вона.

Але її здатність переконати присутніх була обмежена з самого початку, а вплив республіканських опонентів її адміністрації викликав занепокоєння союзників.

Тижнем раніше європейці були шоковані припущенням Трампа про те, що він дозволить Росії нападати на країни, які не виконують цільові показники Організації Північноатлантичного договору щодо витрат на оборону.

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, який є головним претендентом на посаду наступного очільника НАТО, дорікнув тим, хто скаржиться на риторику Трампа.

“Припиніть стогнати, скиглити і нити про Трампа – ми не витрачаємо більше на оборону і не нарощуємо виробництво боєприпасів, тому що Трамп може повернутися”, – сказав Рютте. “Ми повинні це робити, тому що ми хочемо це робити, тому що це в наших інтересах”.

Зеленський запросив Трампа поїхати з ним на лінію фронту і побачити конфлікт на власні очі. Важливо підтримувати зв’язки з офіційними особами США по обидва боки політичного розколу, сказав він зі сцени в Мюнхені.

Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас, схоже, припустила, що американські чиновники, які щойно перетнули Атлантику, можливо, завоювали деякі серця і уми.

“Відчуття було таке, що, перебуваючи тут, вони також, можливо, краще розуміють, що стоїть на кону”, – сказала вона в інтерв’ю Bloomberg, додавши, що після зустрічей з сенаторами та представниками Конгресу вона налаштована оптимістично і сподівається, що Конгрес може розблокувати кошти.

Незважаючи на складну ситуацію, з’явилися проблиски надії і для української сторони. Офіційні особи звернули увагу на заяви України про те, що Росія втрачає людей з вражаючою швидкістю – сім солдатів на кожного українця. А плани союзників надіслати Україні ройові дрони зі штучним інтелектом відкривають перспективу для українських військ перехитрити російські артилерійські загородження.

За словами одного з високопоставлених помічників конгресмена, навіть якщо США нададуть фінансування, обладнання буде доставлено в Україну не одразу, а через деякий час. Вони вказали на необхідність перехоплювачів протиповітряної оборони, нестача яких вже призвела до серйозних збитків від російських ракетних обстрілів.

Каллас попередила, що “час працює на користь Путіна”.

Їй вторив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який виступав на тій же панелі: “Йдеться не лише про прийняття правильного рішення, – сказав він, – а й про прийняття правильного рішення на ранній стадії”.© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube