Нова стратегія допомоги США Україні буде направлена не на наступ, а на оборону, – WP


11:5427.01.2024

Адміністрація президента США Джо Байдена розробляє нову стратегію підтримки України, яка зменшить акцент на звільненні тимчасово окупованих територій і зосередиться на допомозі Києву відбити нові наступи військ РФ, рухаючись до довгострокової мети — зміцнення українських Збройних сил та економіки.

Про це повідомляє WP, передає ZN.ua.

Цей план різко відрізняється від того, що було минулого року, коли США і їхні союзники спрямували сили на навчання українських військових та надання сучасного обладнання, сподіваючись, що це допоможе швидко відтіснити російські війська, які окупували східну і південну частину України. Однак українські військові зіштовхнулися з добре укріпленими російськими мінними полями і траншеями на передовій.

“Цілком очевидно, що їм буде важко здійснити такий же масштабний наступ на всіх фронтах, який вони намагалися провести минулого року”, – сказав високопоставлений представник адміністрації США.

Зараз ідея полягає в тому, щоб позиціонувати Україну як таку, що поки що утримує свої позиції на полі бою, але “вивести її на іншу траєкторію, щоб вона стала значно сильнішою до кінця 2024 року, вивести її на більш стійкий шлях”, – сказав високопоставлений чиновник на умовах анонімності.

Плани США є частиною багатосторонніх зусиль майже трьох десятків країн, які підтримують Україну, обіцяючи їй довгострокову економічну допомогу та підтримку у сфері безпеки, як з огляду на необхідність, враховуючи невтішні результати минулорічного контрнаступу і переконання, що аналогічні зусилля цього року, ймовірно, принесуть такий самий результат, так і демонстрацію непохитної рішучості президенту Росії Владіміру Путіну.

Кожна сторона готує документ, в якому викладені її конкретні зобов’язання на період до десяти років. Минулого тижня Британія оприлюднила свою 10-річну угоду з Україною, яка передбачає внесок у “морську безпеку, повітряний простір, протиповітряну оборону, артилерію і бронетехніку”, а також економічну підтримку. Очікується, що наступною буде Франція, президент якої Еммануель Макрон відвідає Україну з візитом.

Але успіх стратегії майже повністю залежить від Сполучених Штатів, які на сьогодні є найбільшим донором України у вигляді грошей та обладнання, а також координатором багатосторонніх зусиль. Цієї весни адміністрація США сподівається оприлюднити власні 10-річні зобов’язання, над якими працює Державний департамент зі схвалення Білого дому за умови, що запит президента США Джо Байдена на додаткове фінансування Києву в розмірі 61 мільярд доларів буде схвалений у непоступливому Конгресі.

Хиткі перспективи схвалення допомоги Україні у Конгресі на тлі опору республіканців непокоять як західних союзників, так і сам Київ.

“Безумовно, лідерство та участь США в довгостроковій перспективі, а також на цьому дуже важливому етапі, має першорядне значення. Необхідно продовжувати надавати допомогу, не тільки на місцях, але і як демонстрацію рішучості Заходу, щоб дати [Путіну] зрозуміти, що він не переможе”, – заявив високопоставлений європейський чиновник.

Майбутнє України на тлі можливого повернення Трампа

За словами американських чиновників, документ США гарантуватиме підтримку короткострокових військових операцій, а також розбудову майбутніх українських збройних сил, здатних стримувати російську агресію. Він міститиме конкретні обіцянки та програми, які допоможуть захистити, відновити та розширити промислову й експортну базу України, а також сприятимуть проведенню політичних реформ, необхідних для повної інтеграції в західні інституції.

Не випадково, за словами американського чиновника, сподівання полягають у тому, що довгострокова обіцянка, знову ж таки за умови підтримки Конгресу, також стане підтвердженням допомоги для України на випадок, якщо колишній президент Дональд Трамп знову повернеться до Білого дому.

Поки Білий дім продовжує спроби переконати законодавців, інший високопосадовець адміністрації підкреслив, що стратегія не означає, що українці просто побудують власні оборонні окопи “і відсиджуватимуться за ними” цілий рік.

 “Все ще буде зміна контролю за територіями в невеликих містах і селах з мінімальною стратегічною цінністю, запуски ракет і безпілотників з обох сторін, а також російські атаки на цивільну інфраструктуру”, – сказав цей чиновник.

Замість масованих артилерійських “дуелей”, які домінували у другій половині 2022 і більшій частині 2023 року, Захід сподівається, що у 2024 році Україна не втратить більше територій, ніж одна п’ята частина країни, яка зараз тимчасово окупована. Крім того, західні уряди хочуть, щоб Київ зосередився на тактиці, в якій українські війська останнім часом досягли більшого успіху – удари на великі відстані, стримування Чорноморського флоту Росії для захисту морського транзиту з українських портів і зв’язування російських сил у Криму за допомогою ракетних ударів і диверсійних спецоперацій.

Зеленський наполягає на тому, що Україна залишається в наступі. Плани на 2024 рік – це “не лише оборона”, сказав він у нещодавньому відеозверненні. 

Але американські політики, які нещодавно зустрічалися з ним наодинці, кажуть, що Зеленський має сумніви щодо того, наскільки амбітними будуть плани цього року без ясності щодо американської допомоги.

“Нас запитують, який у нас план, але ми повинні розуміти, які ресурси у нас будуть. Наразі все вказує на те, що ми матимемо менше, ніж минулого року, коли ми намагалися зробити контрнаступ, але це не спрацювало. … Якщо буде ще менше, то зрозуміло, який буде план. Це буде оборона”, – сказав український депутат Роман Костенко. 

“Ніхто не виключає наступальних дій. Але загалом, дуже важко уявити серйозну, глобальну стратегічну наступальну операцію у 2024 році. Особливо, якщо ми подивимося на загальний стан іноземної допомоги, а не тільки від США”, – сказав депутат Сергій Рахманін.

Навіть ті, хто вірить, що Україна зрештою зможе дати відсіч Росії, визнають, що 2024 рік буде напруженим і небезпечним. 

“Швидше за все, не буде великих територіальних успіхів. Єдина стратегія – надати якомога більше допомоги Україні, щоб допомогти їй, по-перше, захистити власні міста, і по-друге, допомогти їй просто не втратити позиції”,, – сказав президент Латвії Едгар Рінкевичс.

Треба мати, чим воювати

Уздовж лінії фронту українські військові розпочали відповідну підготовку, прагнучи вибудувати багатошарову оборону з окопів і мінних полів.

“Звичайні солдати не дуже цікавляться [українською] політикою і зовнішньою політикою. Але коли ви самі відчуваєте, що цього недостатньо, як зараз з боєприпасами, мінометами, снарядами, це відразу викликає занепокоєння. Ви можете воювати, але ви повинні мати, чим воювати”, – сказав український військовий.

Американські політики очікують, що війна врешті-решт закінчиться шляхом переговорів – але вони також вважають, що Путін не буде серйозно ставитися до переговорів цього року, частково тому, що сподівається на повернення Трампа та зменшення підтримки Києва.

Довгострокова стратегія трансформації України в майбутньому бере свій початок у декларації підтримки G7 минулого літа, в якій західні лідери пообіцяли допомогти країні створити “стійкі” збройні сили, сумісні із Заходом, і зміцнити економічну стабільність та стійкість.

Попри це, така політика містить ризики, в тому числі політичні, якщо українці почнуть звинувачувати свій уряд у стагнації на фронті. Так само і в західних столицях чиновники добре розуміють, що терпіння їхніх громадян щодо фінансування допомоги Україні не є безмежним.

У процесі планування Вашингтон, схоже, також готує аргумент, що, навіть якщо Україна не збирається повертати всі свої території в найближчій перспективі, вона потребує значної постійної допомоги, щоб мати змогу захистити себе і стати невід’ємною частиною Заходу.

“Ми бачимо, яким може і повинно бути майбутнє України, незалежно від того, де саме будуть проведені лінії розмежування. І це майбутнє, в якому вона міцно стоїть на власних ногах у військовому, економічному і демократичному плані”, – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен на початку цього місяця на форумі в Давосі.

У розмовах із законодавцями представники адміністрації США підкреслювали, що лише близько половини із 61 мільярда доларів із запиту для України призначені для поточних бойових дій, тоді як решта має бути спрямована на те, щоб допомогти Києву побудувати безпечне майбутнє без масивної західної допомоги.

Американський документ, за словами чиновників США, які беруть безпосередню участь у плануванні, складається з чотирьох етапів: воювати, будувати, відновлювати і реформувати.

Для фази “боротьба” негайно потрібні артилерійські боєприпаси, деяка заміна транспортних засобів, втрачених у контрнаступі, значно більше безпілотників”, – сказав колишній аналітик розвідки ЦРУ Ерік Чіарамелла.

“Багато радіоелектронної боротьби і технологій боротьби з безпілотниками – це те, де росіяни досягли переваги. Їм потрібно більше систем протиповітряної оборони, щоб закрити більше міст”, – додав він.

“Я думаю, що українці усвідомлюють, що срібної кулі не існує, побачивши танк вартістю в мільйон доларів, знищений міною вартістю в 10 тисяч доларів під час контрнаступу”, – сказав Чіарамелла, коментуючи очікування України на обіцяні поставки винищувачів і бронетехніки цього року.

Фаза “розбудови” стратегії зосереджена на зобов’язаннях щодо майбутніх сил безпеки України на суші, морі і в повітрі, щоб українці “могли побачити, що вони отримують від світової спільноти протягом 10-річного періоду, і вийти з 2024 року з дорожньою картою створення збройних сил з високим рівнем стримування”, сказав високопоставлений представник адміністрації США. 

Водночас, частина коштів має бути спрямована на розвиток української промислової бази для виробництва озброєнь, яка, разом зі збільшенням виробництва США та союзників, зможе “принаймні не відставати” від російських темпів.

План також передбачає додаткову протиповітряну оборону для створення захисних “бульбашок” навколо українських міст, що дозволить відновити ключові галузі української економіки та експорту, зокрема, металургію та сільське господарство. Восени минулого року Байден призначив колишнього міністра торгівлі Пенні Прітцкер спеціальним представником США, яка очолить зусилля з відновлення економіки України та мобілізації державних і приватних інвестицій.

Залучення іноземних інвестицій в Україну також потребуватиме додаткових зусиль для подолання корупції, визнають американські чиновники. Зеленський зробив деякі кроки, зокрема звільнив, а в деяких випадках заарештував імовірно корумпованих чиновників у сфері військових закупівель і суддів. Деяких ініціатив вимагав і Європейський Союз, який розглядає питання про можливий вступ України.

Але поки тривають розмови і планування на майбутнє, не всі прихильники України вважають, що це правильний момент, щоб змістити акцент з надання Києву того, що необхідно для якнайшвидшого і рішучого протистояння росіянам на полі бою цього року.

Як повідомляло Інше ТВ, В США анонсували виділення Україні $11,8 млрд. в рамках додаткового фінансування© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube