Затриманий у Великій Британії російський шпигун може бути причетний до спроби прокласти у Латвії нелегальні кабелі зв’язку з РФ


11:4123.10.2023

Заарештований у Великій Британії російський шпигун Орлін Русєв міг бути причетний до спроб прокласти в Латвії нелегальні кабелі зв’язку з Росією.

Про це пише Delfi з посиланням на програму TV3 Nekā personīga, передає Інше ТВ.

Зокрема, приблизно в той час, коли уродженець Болгарії Орлін Русєв та громадянин РФ Антон Гришаєв заснували в Латвії свою компанію SIA CloudTelecom, у Латвії було зафіксовано спроби прокласти нелегальні кабелі зв’язку через латвійсько-російський кордон.

Голова правління Латвійського державного центру радіо та телебачення (LVRTC) Гіртс Озолс підтвердив програмі, що така можливість теоретично існує.

Як правило, якщо хтось незаконно прокладає через кордон Латвії кабель передачі, він має бути підключений до обладнання підприємства електронного зв’язку в Латвії. Ймовірно, саме тому особам, пов’язаним із російськими спецслужбами, необхідно було зареєструвати свою компанію електронних комунікацій у Латвії, повідомляє програма.

Кабелі передачі даних, що з’єднують країни, є не єдиними об’єктами, які можуть стати об’єктом атаки. Передача Nekā personīga повідомляє, що Комісія з регулювання громадських послуг (SPRK) в даний час за законом вимагає від операторів публікувати в інтернеті плани, на яких показано трубопроводи, в яких прокладено інтернет-кабелі, зокрема магістральні. Їх вихід з ладу може за лічені секунди залишити сотні тисяч людей без інтернету та мобільного зв’язку.

Також увага була звернена на засновану Русєвим та Гришаєвим фірму CloudTelecom, оскільки її діяльність фінансувалася компанією, яка проклала дата-кабель між Латвією та шведським островом Готланд.

Як пояснює Nekā personīga, зарплата бухгалтера та керівництва у фірмі CloudTelecom виплачувалася за рахунок кредиту, отриманого від компанії Baltcom Fiber. Відповідно до фінансової звітності, сума кредиту становила щонайменше 150 000 євро. Щоправда, сума зареєстрованої комерційної застави була значно вищою — п’ять мільйонів євро.

Baltcom Fiber та її шведська материнська компанія були засновані з метою прокладання оптоволоконного кабелю між шведським островом Готланд та Латвією. На початку 2000-х років проект було реалізовано, а у 2015 році дата-кабель придбав Латвійський держцентр радіо та телебачення (LVRTC). У LVRTC не розкривають суму угоди. За інформацією Nekā personīgaт, вартість кабелю оцінюється в межах 4,3-5,2 млн євро.

У LVRTC наголошують, що в даний час кабель оснащений датчиками, які контролюються цілодобово, і спроби злому не можуть залишитися непоміченими. Цього тижня стало відомо, що два дата-кабелі, що з’єднують Естонію з Фінляндією та Швецією, були навмисне пошкоджені. Саме тому безпека єдиного морського кабельного сполучення Латвії з іншими країнами набула особливої актуальності.

Програма також повідомляє, що за час своєї діяльності фірмі SIA CloudTelecom вдалося зареєструватись у реєстрі постачальників електронних послуг (SPRK). У цьому реєстрі понад 200 компаній. Це показує, що будь-хто може зареєструватися та отримати доступ до критичної інфраструктури, а SPRK лише перевіряє, чи заявник не включений до санкційних списків.

Але в SPRK заявили, що велика кількість компаній вказує на те, що у сфері голосового та інтернет-зв’язку існує велика конкуренція, а деякі з тих фірм, які потрапили до реєстру, надають зв’язок на невеликій території, наприклад, на території приватної власності чи підприємства .

Крім того, у SPRK склалося враження, що CloudTelecom взагалі не розпочинав жодної діяльності. Однак компанії вдалось розмістити своє обладнання на об’єктах LVRTC. Через це CloudTelecom залишився у боргу перед держкомпанією, і відразу після заяви LVRTC було запущено процес неплатоспроможності компанії, що призвело до її ліквідації.

За даними Firmas.lv, фірма SIA CloudTelecom була заснована у 2014 році, її статутний капітал становив 2800 євро. Компанія ліквідована у 2017 році. Єдиними її власниками були Русєв (20%) та Гришаєв (80%).

Як повідомляло Інше ТВ, в серпні стало відомо, що у Великій Британії через підозру у шпигунстві на користь росії затримано трьох громадян Болгарії – 45-річного Орліна Русєва, 41-річного Бісера Джамбазова і 31-річну Катрін Іванову.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube