В ЄС уклали “історичну” міграційну угоду. Що в ній для українців


11:5311.06.2023

Країни ЄС нарешті (майже) досягли неможливого: уклали міграційну угоду.  21 країна ЄС просунула те, що вони назвали «історичною» угодою про зміну (вперше за багато років) того, як континент обробляє запити та переміщує шукачів притулку.

Про це пише POLITICO і zn.ua.

Є там невеликий пасаж про українських біженців, зокрема в Польщі, де людей, які рятувалися від війни, – близько мільйона. 

Змінити вигляд європейської міграції

Якщо пакт зможе пройти остаточні переговори в Європейському парламенті, це може змінити обличчя європейської міграції. Ніхто не впевнений, як діятиме сама оновлена міграційна політика.

Наразі угода встановлює баланс між двома таборами: прикордонними країнами, які хочуть більше допомоги в роботі з шукачами притулку, і країнами, що знаходяться всередині євроблоку, стверджуючи, що занадто багато мігрантів прибувають і переміщуються без дозволу в межах ЄС.

Згідно з угодою, прикордонні держави повинні будуть запровадити більш сувору процедуру надання притулку на кордоні для тих, кого навряд чи приймуть. Їм також буде надано більше свободи для повернення відхилених заявників.

В інших країнах ЄС матимуть вибір: приймати певну кількість мігрантів щороку або платити до спільного фонду ЄС. 

Прихильники вітають угоду як свого роду “золоту середину”, яка пропонує допомогу прикордонним державам, фактично не змушуючи інші країни приймати шукачів притулку. 

Але прихильники міграції стурбовані тим, що розширення перевірок біженців на кордоні просто збільшить кількість нелюдських центрів утримання, де люди залишатимуться місяцями.

Хоча фактичний юридичний текст ще не оприлюднено, POLITICO розкриває деталі та відповідає на критичні запитання про те, як потенційна угода може фактично вплинути на міграцію в ЄС. 

Зміна процесу надання притулку в Європі?

Чи змінить це процес надання притулку в Європі? Драматично — можливо.

Згідно з угодою, нова система надання притулку в ЄС передбачає два шляхи: більш сувору процедуру надання притулку, яка здійснюється безпосередньо на кордоні, яка може включати короткий період затримання, та інший, більш дозвільний процес. Попередня перевірка визначала б, куди кожна особа йде.

Вирішальний фактор: чи вважають чиновники, що мігрант має шанс бути прийнятим, чи ні. Ті, хто навряд чи отримають захист, швидше за все, прямуватимуть до більш суворого шляху. Метою буде обробка кожної заявки на кордоні протягом 12 тижнів.

Тим не менш, у ключовій поступці південноєвропейським країнам буде дозволено заморозити більш жорсткий протокол, якщо він досягне певного порогу заявників. Ця цифра має початися з 30 000 для ЄС і, як очікується, зростатиме щороку, поки не досягне 120 000. У межах цієї цифри кожна країна матиме свій власний поріг.

Після досягнення ліміту жорсткіша процедура буде заморожена.  

Що це означатиме для шукачів притулку, яким було відмовлено?

Швидший виїзд до більшої кількості країн — і не обов’язково до тієї, де вони жили раніше. 

Зрештою ця тема виявилася найскладнішою в переговорах, коли боролися Німеччина та Італія. Італія давно хоче отримати більше варіантів щодо того, куди вони можуть відправляти шукачів притулку, яким було відмовлено, але Німеччина заперечувала, стверджуючи, що ЄС не може відправляти людей до країн, які не повністю поважають права людини.

Остаточна угода в кінцевому підсумку здебільшого підтримала Італію, яку в цьому питанні підтримало майже 10 країн. Хоча принцип прав людини залишатиметься на рівні ЄС, кожна країна буде сама визначати, чи дійсно інша країна відповідає міжнародним стандартам прав людини. 

Серед тих, хто брав участь у переговорах, поширена думка, що Італія використає це положення, щоб відправити шукачів притулку, яким було відмовлено, до Тунісу, який став популярною проміжною станцією для тих, хто прямує до Європи.

Офіційно, згідно з проєктом тексту, з яким ознайомилося POLITICO, мігрант повинен «залишитися» або «оселитися» в країні або мати там сім’ю, щоб бути відправленим туди.

Але прихильники мігрантів побоюються, що ЄС не матиме сили вимагати від кожного члена цього стандарту, що призведе до того, що кожна країна просто змінить правила на свою користь. 

Біполярні дебати: розселити мігрантів по всій Європі?

Так, але не всюди. 

Протягом багатьох років біполярні дебати в Європі точилися між такими країнами, як Італія, яка хотіла «обов’язкового переміщення» мігрантів по всьому ЄС, і такими, як Польща та Угорщина, які категорично відхилили цю пропозицію. 

Місцем досягнення угоди є класичний брюссельський обхідний шлях, який охрестили «обов’язковою солідарністю».

У разі потреби мета ЄС полягала б у переселенні щонайменше 30 000 мігрантів щороку, але країни матимуть вибір: приймати людей або платити 20 000 євро за кожного мігранта, якого вони не приймуть. 

У поступці Італії в останню хвилину гроші можуть піти в спільний банк, який ЄС використовуватиме для фінансування невизначених «проєктів» за кордоном. 

Це положення розглядається як спосіб для ЄС фактично надати гроші таким країнам, як Туніс. Це відчуття лише посилилося, коли Комісія оголосила, що президент Урсула фон дер Ляєн відвідає Туніс разом із лідером Італії Джорджією Мелоні та прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рюттен на вихідних.

Навіть цей компроміс викликав обурення деяких країн, а польські чиновники вже погрожували бойкотувати необхідні виплати — окрім відмови від будь-яких додаткових людей, враховуючи 1 мільйон українських біженців, яких країна приймає.  

Що далі?

Кожні переговори з ЄС багаторівневими. Цей нічим не відрізняється.  Хоча країни ЄС зараз мають достатню підтримку угоди, їм все ще доведеться мати справу з парламентом. 

Багато лівих уже висловили занепокоєння щодо процедури реагування на кордоні, яка, як вони стверджують, може просто створити більше центрів утримання на окраїнах ЄС. Є також розчарування щодо розширеної політики повернення та перспективи просто платити іншим країнам за те, щоб вони взяли на себе більше обов’язків. 

Проте ця угода розглядається як найкращий шанс для ЄС переглянути свою роздроблену процедуру надання притулку та забезпечити більш рівномірний розподіл мігрантів по континенту з 2016 року, коли сирійська війна спричинила наплив біженців, які шукають притулку в Європі.

На даний момент угода цього тижня ставить ЄС на курс на завершення всього пакету напередодні виборів до Європарламенту в червні наступного року.

Угода чи ні — очікуйте, що це буде питання виборів.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube