“Відчуваю особисту провину, що змусив Україну відмовитися від ядерної зброї”, – Клінтон


08:3105.04.2023

Колишній президент США Білл Клінтон висловив жаль з приводу своєї ролі в переконанні України відмовитися від ядерної зброї в 1994 році. Клінтон припустив, що Росія не вторглася б в Україну, якби Київ все ще мав ядерну зброю стримування.

 Про це він сказав в інтерв’ю ірландському телеканалу RTÉ.

Клінтон торкнувся теми війни, що триває в Україні, коли в інтерв’ю “Прайм Тайм” розповів про свою роль у мирному процесі в Північній Ірландії та дав оцінку останнім подіям.

“Я відчуваю особисту провину, тому що я змусив їх [Україну] погодитися на відмову від ядерної зброї. І ніхто з них не вірить, що Росія пішла б на цей трюк, якби Україна все ще мала свою зброю”, – сказав він.

У січні 1994 року Клінтон підписав тристоронню угоду з тодішніми президентами Росії Борисом Єльциним і України Леонідом Кравчуком про ліквідацію арсеналу стратегічної ядерної зброї, яка залишилася на українській землі після розпаду Радянського Союзу. Пізніше того ж року Сполучені Штати також приєдналися до відповідної угоди, яка включала зобов’язання Росії поважати територіальну цілісність України.

Ці зобов’язання були порушені в 2014 році, коли Росія вторглася і анексувала Крим, і ще більше зруйновані, коли вона почала більш широку війну проти України в минулому році.

“Я знав, що президент Путін не підтримує угоду, укладену президентом Єльциним про невтручання в територіальні кордони України – угоду, яку він уклав, бо хотів, щоб Україна відмовилася від своєї ядерної зброї.

“Вони (Україна, – ред ІншеТВ) боялися віддати її, бо думали, що це єдине, що захищало їх від експансіоністської Росії, – сказав Клінтон.

“Коли йому стало зручно, президент Путін зламав цю угоду і спочатку захопив Крим. І я відчуваю себе жахливо через це, тому що Україна є дуже важливою країною”.

Клінтон наголосив, що підтримка України з боку Заходу має залишатися непохитною.

“Я вважаю, що те, що зробив Путін, було дуже неправильним, і я вважаю, що Європа і Сполучені Штати повинні продовжувати підтримувати Україну. Може настати час, коли український уряд повірить, що він може знайти мирну угоду, з якою він зможе жити, але я не думаю, що решта з нас повинні кидатися навтьоки”, – сказала Клінтон.

Визнання жалю Клінтона було “дуже відвертим”, – сказав в інтерв’ю “Прайм Тайм” викладач права Університету Голуея Ларрі Доннеллі.

“У світлі всього, що сталося, зрозуміло, чому він відчуває цей жаль, – сказав Доннеллі. “У той же час, зрозуміло, чому він зробив те, що зробив, намагаючись денуклеаризувати світ, намагаючись поліпшити відносини і конструктивно взаємодіяти з Росією… Звичайно, також зрозуміло, чому український народ розгніваний цим”.

Доннеллі також висловив здивування, що роль США в денуклеаризації України “не посідає більш помітного місця в дебатах у Сполучених Штатах про те, чи є підтримка України правильним рішенням, чи ні”.

“Багато американців кажуть: “Це дуже далека від нас проблема, чому ми повинні в неї втручатися”, але я думаю, що багато з них могли б змінитися на моральному рівні, якби побачили роль США в тому, що сталося в 1994 році”, коли Україна погодилася віддати свою ядерну зброю.

Як повідомляло Інше ТВ, нещодавно прийнята зовнішньополітична доктрина росії офіційно закріплює методи російської політики, які були використані для нападу на Україну та окупації її територій. © Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube