Звільнення Содоля. Що кажуть у війську про справжні причини (ФОТО)


11:2226.06.2024

Декілька місяців критики від окремих депутатів і блогерів, а також заява від командування “Азову” – і один з найдосвідченіших українських генералів, командувач східним фронтом Юрій Содоль втратив посаду. Як так сталося?

Свою версію виклало ВВС.

Однією з перших публічно критикувати генерала, який отримав від Володимира Зеленського звання Героя України 28 лютого 2022 року, почала Мар’яна Безугла – представниця провладної фракції “Слуга народу”.

Ця депутатка з оборонного комітету пів року тому критикувала головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, аж поки на початку лютого президент не замінив його на Олександра Сирського.

Відтепер, вочевидь, настала черга Сирського і його команди. Першим на вихід пішов генерал Содоль, якого Безугла назвала “злочинцем і вбивцею”. Майже щоденно вона робила дописи в соцмережах, звинувачуючи цього командувача начебто у провалах на фронті, зокрема і на Харківщині.

Крім неї відкрито критикували Содоля відомі блогери і волонтери Ігор Лаченков та Сергій Стерненко. Останній почав писати про “провали” генерала на посаді командувача морської піхоти ще взимку цього року.

А 23 червня начальник штабу бригади “Азов” Богдан Кротевич (позивний “Тавр”) повідомив, що подав в Держбюро розслідувань заяву проти “одного військового генерала”.

За даними ВВС Україна, йдеться саме про Юрія Содоля.

“Написав листа в ДБР з закликом про відкриття розслідування на одного військового генерала, який, на моє переконання, вбив більше українських військових, ніж будь-який російський генерал”, – написав “азовець” у телеграмі.

“Всі військові розуміють, про яку людину я кажу, бо 99 відсотків військових його ненавидять за те, що він робить”.

У Держбюро розслідувань підтвердили ВВС України заяву щодо Содоля, але станом на 25 червня досудове розслідування ще не розпочате.

“Заява поки на розгляді – рішення (про початок розслідування) поки немає”, – сказало джерело у відомстві.

То ж хто такий генерал-лейтенант Юрій Содоль і чому саме він потрапив під хвилю критики?

Юрій Содоль: артилерист, десантник, морпіх

Содоль народився 26 грудня 1970 року в Чугуєві на Харківщині. Походить з династії військових артилеристів. І перше місце служби – артилерійський полк в Дніпропетровській області.

Однак через декілька років Содоль перейшов в десантні війська, з якими пов’яже наступні 20 років.

Чоловік пройшов шлях від очільника групи до командира 25-ї окремої повітряно-десантної бригади ЗСУ. На цій посаді служив 8 років, й саме Содоль вів в бій десантників 25-ї бригади на початку бойових дій на Донбасі в 2014 році.

Його бійці звільняли Слов’янськ, Ямпіль, Рубіжне, Лиман, вели бої за Савур-Могилу, Шахтарськ, Донецький аеропорт і Дебальцеве. Це були найтяжчі ділянки фронту і бригада зазнала суттєвих втрат.

В січні 2015 року Содоль залишив рідний підрозділ і пішов на підвищення – став заступником командувача Десантно-штурмових військ. Того ж року він отримав звання генерала.

содоль, морська піхота, ЗСУ
Підпис до фото,Юрій Содоль з 2018 року займався розбудовою Морської піхоти

Вже через три роки життя військового кардинально змінилось – у березні 2018 року він очолив командування Морської піхоти. Його завданням було фактично з нуля створити цей рід військ в Україні.

На момент формування в ЗСУ не було жодної бригади морпіхів, а вже за 5 років початок повномасштабної війни на гарячих ділянках фронту зустріли три бригади, полк і окремий батальйон.

Сам Содоль казав, що формував українську морську піхоту за зразком американської.

На початку великої війни генерал відповідав за оборону на Маріупольському напрямку. Але тоді його підлеглі не змогли завадити стрімкому російському наступу біля Волновахи, а під час облоги Маріуполя значна частина і командир 36-ї бригади морпіхів, Герой України Володимир Баранюк потрапили в полон.

Юрію Содолю закидають причетність до цього провалу, але про це пізніше.

Після Маріуполя генерал деякий час очолював оперативно-тактичне угруповання “Донецьк” і зокрема відповідав за оборону на Вугледарському напрямку

В лютому 2024 новий головком Сирський взяв досвідченого командира до себе в команду, де той очолив командування Об’єднаних сил, а згодом і оперативно стратегічне угруповання військ “Хортиця”.

Це ОСУВ відповідає за величезну ділянку фронту від Покровського до Харківського напрямку.

Саме на цьому фронті зимово-весняний наступ росіян досягнув найбільшого успіху. Після взяття Авдіївки їм вдалося захопити Очеретине і стрімко просунутись до траси на Покровськ. Ще один провал – відкриття на початку травня Харківського фронту. Тут росіянам вдалося прорвати кордон і зав’язати бої у Вовчанську та біля села Липці.

В чому звинувачують Содоля?

Ще в день призначення генерала на посаду командувача Об’єднаних сил активіст і блогер Сергій Стерненко (769 тисяч підписників у телеграмі) висловив скепсис щодо цього кадрового рішення. А вже через пару місяців після призначення Содоля на посаду командувача ОСУВ “Хортиця” заява блогера була ще жорсткішою.

“Це призначення — кадрова катастрофа. Гіршу кандидатуру, якій плювати на життя солдата, було складно уявити”, – написав він.

В цей самий період публічну критику командувача почала депутатка Мар’яна Безугла.

Безугла, критика
Підпис до фото,Мар’яна Безугла публічно розкритикувала генерала Содоля

Її претензії в тому, що начебто Содоль жорстко поводиться з підлеглими, ігнорує здібності офіцерів і ставить на керівні посади лише “своїх” генералів. Ті, своєю чергою, начебто допустили низку помилок при організації оборони на східному фронті, зокрема, біля Очеретиного, Торецька і на Харківщині.

“Дистильований приклад генерала–”мʼясника”, – таку характеристику командувачу дає депутатка.

Схожа теза викладена і в публічному дописі “азовця” Богдана Кротевича.

“Ця людина починає розслідування проти командирів, які наступають і не втрачають позиції, проте проти себе він службові розслідування не ініціює”.

Стерненко закидає Содолю прорахунки на посаді очільника Морської піхоти. Йдеться про начебто неналежну організацію логістичного забезпечення українського плацдарму в Кринках на Херсонщині.

Клаптик території на лівому березі Дніпра українські армійці утримують вже більше ніж 9 місяців в надзвичайно складних умовах і маючи значні втрати серед особового складу. Доцільність утримання плацдарму в таких умовах викликає питання у військових аналітиків.

кротевич, азовсталь
Підпис до фото,Богдан Кротевич був серед оборонців “Азовсталі”, а потім потрапив в російський полон

Військова кореспондентка Анна Калюжна вказує, що командувач мав конфронтацію з бойовими підрозділами на фронті. За її версією, через його вимоги “тримати посадку до останнього” та часту зміну командирів бригад і батальйонів.

Також журналістка згадує про роботу зі ЗМІ генерала.

“Пан Содоль був одним з найбільших прихильників не висвітлювати бойову роботу підрозділів”, – стверджує вона.

До закидів додались і претензії особистого, суб’єктивного характеру. Безугла 22 червня виклала фото Содоля у ресторані, написавши, що він “пиячив в Одесі”, в той час, як росіяни проривались на Торецьк.

содоль, стратієвський, одеса
Підпис до фото,Юрій Содоль в одеському ресторані. Поруч з ним товариш, колишній керівник райвідділку міліції, а нині військовий Олег Стратієвський

Також вона натякнула на можливу “антиукраїнськість” Юрія Содоля.

“Якби прийшла Росія, він би знайшов собі посаду, впевнена…Наприклад, україномовних колег він не раз називав “бандеровец”, – написала депутатка.

22 червня генерал публічно нагородив мера Одеси Геннадія Труханова “За службу та звитягу”. Останній перебуває під кримінальним переслідуванням НАБУ за обвинуваченням в участі в злочинні організації і корупції.

Хто підтримав генерала Содоля

Публічно підтримати генерала, який опинився в опалі, вирішили лише декілька відомих військових діячів.

Зокрема, Герой України, колишній розвідник і начальник Київського військового ліцею Ігор Гордійчук засудив тих, хто критикує Содоля.

Він поширив в соцмережах допис 35-ї бригади морської піхоти на захист екскомандувача і закликав “чорноротих безумних політиканів” не чіпати “заслужених захисників”.

На підтримку генерала виступив і його колишній підлеглий, ексначальник медичної служби 25-ї бригади повітряно-десантних військ і очільник запорізького військового госпіталю Віктор Писанко.

“Юрій Содоль – це людина за котрою тоді ми йшли звільняти наші землі і за котрим я без сумніву пішов би і зараз”, – написав він.

У 2014 році саме Содоль зміг зібрати до купи колектив 25-ї бригади і зробити її одним з найкращих боєздатних підрозділів ЗСУ, каже ВВС Україна джерело у військово-політичному керівництві. Зробити це було не так просто, додає співрозмовник.

По-перше, під час Майдану саме цю бригаду тодішня влада вирішила кинути на придушення протестів, і лише певний збіг обставин запобіг цьому. Плюс на початку АТО саме бійці 25-ї відзначились тим, що здали зброю і техніку сепаратистам. Тоді на вищому рівні навіть підіймалось питання про розформування підрозділу.

юрій содоль, герой України
Підпис до фото,Звання Герой України Юрій Содоль отримав наприкінці лютого 2022 року за вдалі дії під час відбиття російської агресії

Юрій Содоль, який під час усіх цих подій був комбригом, зміг виправити ситуацію.

Співбесідник, що був очевидцем подій, каже, що на той час полковник Юрій Содоль в перший рядах вів у бій десантників, виходив на небезпечні операції та в цілому зарекомендував себе як вправний і хоробрий командир.

Однак під час великої війни Содоль допустив низку прорахунків, зокрема під час організації оборони Маріуполя, визнає джерело ВВС Україна.

За його даними, через провал фронту біля Волновахи і здачу в полон бригади морпіхів на деякий час командувач був відсторонений від посади, йшла мова про кримінальне переслідування.

“Його зробили винним через Маріуполь…Тоді був момент коли він сам казав: не сьогодні-завтра я вже буду писати листи з СІЗО”, – повідомив інформований співбесідник.

Але, додає він, згодом все “розрулилось” і Содоль повернувся на посаду.

Після того йому вдалося провести декілька вдалих операцій, зокрема відбити російський наступ біля Вугледара і звільнити українські села на Времіївському виступі.

Що стосується особистих якостей, то знайомий генерала визнає, що той російськомовний у побуті, але ніколи не виказував антиукраїнських чи проросійських нахилів.

Що стосується фото в ресторані з чаркою, то це було святкування випуску молодшого сина Содоля з військового вишу в Одесі.

Співбесідник не погоджується з тезою, що Содоль має постійні конфлікти або недовіру від підлеглих.

зсу
Підпис до фото,Саме генерал Содоль 11 квітня виступив у Верховній Раді перед голосування за закон про мобілізацію. Він розповів про величезний дефіцит особового складу ЗСУ на фронті

До прикладу, в березні 2023 журнал Forbes опублікував статтю про генерала, де про нього схвально відгукувався легендарний комбриг, Герой України Вадим Сухаревський. Нині він заступник Сирського і командувач Сил безпілотних систем.

“За цим командиром я хоч на край землі”, – так Сухаревський характеризував Содоля.

Тож чому зараз саме колишній командувач морпіхів став об’єктом критики в ЗМІ і соцмережах?

Джерела ВВС Україна серед політиків і військових не мають однозначної відповіді.

Один із співбесідників вважає, що на Содоля свідомо вирішили “повісити” військові невдачі на Сході. Річ у тім, що попри заяви командування про “стабілізацію” ситуації, росіяни посилили тиск і змогли досягти тактичних успіхів на певних ділянках.

“Є припущення, що просто треба було на когось повісити певні прогалини на фронті. Потрібен був “цап-відбувайло”, – твердить співбесідник.

Головком Сирський ситуацію із вже колишнім командувачем Об’єднаних сил не коментував.

ВВС Україна не вдалося отримати пояснення від Юрія Содоля.

Речник ОСУВ “Хортиця” Андрій Задубінний заявив, що генерал коментарів не дає щодо цієї ситуації.

Хто замість Содоля

Заміну знайшли швидко. Ним став молодий генерал, який був підлеглим і Сирського і Содоля.

Мова про Андрія Гнатова. Він закінчив Харківське танкове училище, але майже вся його кар’єра пов’язана з морською піхотою. Він був серед тих морпіхів, які не зрадили присягу і вийшли з Криму під час окупації.

На материку через декілька років він став начальником штаба, а потім і командиром 36-ї бригади “морських котиків”. Під час повномасштабної війни командував обороною Миколаєва і був одним з тих, хто відповідав за вдалий контрнаступ на Херсонщині восени 2022 року на посаді начальника штабу оперативного командування “Південь”.

Весною наступного року командував обороною Бахмуту під керівництвом на той час очільника Сухопутних військ Сирського.

андрій гнатов, бригада морпіхів
Підпис до фото,Генерал Андрій Гнатов тривалий час командував 36-ю бригадою морпіхів

Бахмутська операція досі має неоднозначну оцінку у експертному середовищі.

Хтось вказує на те, що Україна дарма влізла в цю “м’ясорубку”, втративши підготовлених бійців в боях за місто, яке в підсумку і так довелося залишити.

Інші аналітики зауважують, що ця оборонна операція призвела до фактичної ліквідації російської приватної військової компанії “Вагнер”, яка зазнала колосальних втрат у Бахмуті.

Гнатов має низку нагород, зокрема Хрест бойових заслуг, Орден Богдана Хмельницького III ступеня та медаль “За військову службу Україні”.

“Гнатов дуже достойний офіцер, сподіваюсь новини на фронті стануть кращими. Не уявляю, які йому доведеться проблеми розгрібати, і швидко це не буде”, – схарактеризував призначення начштабу “Азову” Богдан Кротевич.

Демонструвати свої вміння на посаді командувача генерал Гнатов змушений буде в надзвичайно складних умовах посилення російського тиску на сході України.

Нагадаємо: Начальник штабу “Азову” Кротевич звернувся в ДБР щодо генерала, який “вбив більше українських військових, ніж будь-який російський генерал”© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube