Global Rights Compliance звернулась до МКС із звинуваченням росії у навмисній тактиці голоду в Маріуполі


11:2213.06.2024

Росія застосувала “навмисну тактику” голоду під час 85-денної облоги українського міста Маріуполя на початку 2022 року, що є воєнним злочином, згідно з новим аналізом, поданим до Міжнародного кримінального суду.

Цей висновок лежить в основі досьє, яке юристи Global Rights Compliance, що працюють у співпраці з українським урядом, подають до МКС у Гаазі. У ньому стверджується, що Росія та її лідери мали намір вбити та завдати шкоди великій кількості цивільних осіб.

Про це пише The Guardian, передає Інше ТВ.

За оцінками, 22 тисячі людей було вбито під час оточення і захоплення міста Маріуполь на початку повномасштабного російського вторгнення в Україні. Цивільне населення залишилося без води, газу та електрики протягом декількох днів після облоги, оскільки температура опустилася нижче мінус 10 градусів.

Катріона Мердок, партнер Global Rights Compliance, зазначила, що метою дослідження було “з’ясувати, чи існує більш широкий наратив”, який полягає у навмисній відмові російських військових та їхнього керівництва в їжі та інших необхідних для життя зручностях, стратегії голоду, яка може бути прирівняна до воєнного злочину.

“Ми побачили, що російська атака мала чотири етапи, починаючи з нападів на цивільну інфраструктуру, відключення електроенергії, опалення та водопостачання. Потім гуманітарна евакуація була відкинута і навіть атакована, в той час як допомога не могла потрапити, – сказала Мердок. – На третьому етапі об’єктами нападів стали об’єкти критичної інфраструктури, що залишилися, цивільні особи, які отримували допомогу, піддавалися терору, а пункти водопостачання бомбардувалися. Нарешті, на четвертій фазі Росія здійснила стратегічні атаки з метою знищення або захоплення будь-яких об’єктів інфраструктури, що залишилися”.

За її словами, поетапний напад на Маріуполь продемонстрував, що Росія планувала захопити прифронтове місто без пощади до його цивільного населення, яке, за оцінками, становило 450 тисяч осіб до початку повного вторгнення 24 лютого 2022 року.

У досьє робиться висновок, що під час облоги було зруйновано або пошкоджено близько 90% медичних установ і житлових будинків у місті, бомбардуванню піддалися пункти розподілу продовольства, а також шляхи гуманітарної евакуації.

Враховуючи важливість Маріуполя і централізацію прийняття рішень в Росії, відповідальність за загибель тисяч цивільних осіб лежить на найвищому рівні, йдеться в доповіді. “Володимир Путін винен, – сказала Мердок, – і ешелони російського військового керівництва”, хоча вона не назвала командирів.

МКС приймає заяви від третіх сторін, хоча й не обов’язково діє за ними. Голод і відмова у зручностях, необхідних для цивільного життя, вважаються воєнними злочинами, але це залишається відносно новою галуззю міжнародного права, і поки що жоден передбачуваний злочинець не був притягнутий до відповідальності.

За словами юристів, спочатку вони не були впевнені, наскільки легко буде створити досьє воєнних злочинів по Маріуполю, оскільки російська окупація ускладнила збір доказів, незважаючи на запеклі бої і велику кількість жертв.

Але вони розробили методику, яка використовує спеціально створений алгоритм для зпівставлення руйнувань конкретних місць, відстежених за допомогою супутникових знімків, з тим, що експерти-вибухотехніки оцінили як російські атаки.

Як повідомляло Інше ТВ, Правозахисники просять МКС видати ордери на арешт російських пропагандистів та медведєва© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube