Можливі диктатура і повна зачистка політичного поля. Що буде в Словаччині після замаху на Фіцо


15:1418.05.2024

У Словаччині знають, що означає «наведення порядку». Після спроби вбивства прем’єр-міністра це буде приводом для придушення будь-якої опозиції.

Про це пише у The Guardian Моніка Компанікова, словацька письменниця.

-Невдовзі після вбивства Роберта Фіко мені зателефонувала сестра. Вона була вкрай засмучена – не лише шокуючим нападом, але й інцидентом в автобусі, коли вона поверталася додому з роботи, одразу після того, як з’явилася ця новина. Двоє літніх пасажирів відреагували на замах на вбивство, звинувативши лібералів і прогресистів загалом, і зокрема Міхала Шимечку, опозиційного політика і колишнього віце-президента Європейського парламенту. Один з пасажирів закликав відновити смертну кару і відновити порядок.

На той момент обставини стрілянини були абсолютно незрозумілі, інформація була частковою, і було занадто рано когось засуджувати або вказувати на когось пальцем. Моя сестра, яка вважає себе лібералом, виступила на захист інших пасажирів.

Але коли вона зателефонувала мені, щоб сказати, що хвилюється про те, що буде далі, я відчула, як вона тремтить.

Словаччина має великий досвід «наведення порядку». Коли ліберальна частина населення чує ці слова, ми думаємо не лише про загрозу автократії на кшталт Віктора Орбана, але й про 40 років комуністичної диктатури або фашистську словацьку державу воєнного часу. Але дедалі більша частина словацького населення, підживлювана ностальгією і низькими очікуваннями, готова прийняти те, що обіцяють такі режими – і в певному сенсі я можу зрозуміти чому.

За останні п’ять років Словаччина пережила низку повалених або опальних урядів, нерозкритих вбивств, масових протестів, катастрофічну пандемію Covid, вторгнення Росії в Україну та війну по сусідству, наплив біженців з-за кордону та рекордну інфляцію.

З кожною такою подією різні племена думок у нашому глибоко розділеному суспільстві дрейфують у різні боки, як розбиті крижини на протилежних течіях. Як і в Польщі чи Угорщині, існують досить чіткі лінії розмежування: між консервативними виборцями і лібералами, між молодими і старшими людьми, між тими, хто відчуває себе частиною Заходу, уособленням якого є Європейський Союз, і тими, хто дивиться на схід, у бік Росії. Одні закликають до свободи, індивідуальної відповідальності та рівності; інші – до сильної руки держави, безпеки, захисту та порядку автократичної системи. З одного боку – прихильники опозиції та їхній лідер, молодий Шимечка, а з іншого – правляча коаліція на чолі з Фіцо.

Петер Барді, головний редактор словацького новинного сайту Aktuality, написав, що «гарною новиною є те, що стан здоров’я Роберта Фіцо стабілізувався. Від цього залежить багато чого».

Але я стежу за дискусіями серед друзів і колег-журналістів – і, на їхню думку, що б не сталося зі здоров’ям Фіцо, ситуація буде тільки погіршуватися. Порятунок життя прем’єра, його одужання, покарання обвинувачених, пролиття світла на їхні мотиви – ніщо з цього не заспокоїть ескалацію кризи, в якій опинилася Словаччина.

А ситуація справді загострилася – і до цього словесні атаки в соціальних мережах були гострими, незалежно від того, чи говорили ви про політику, чи коментували фото кошенят. Журналісти і політики щодня отримують погрози вбивством, кулі в конвертах, листи вульгарного змісту.

Фізичний напад на прем’єр-міністра був унікальним актом насильства, безпрецедентним у новітній європейській історії і засуджений усіма представниками політичного спектру.

Однак це не єдиний нещодавній акт політичного насильства в Словаччині. У 1990-х роках відбулося вбивство свідка Роберта Реміаша. У 2018 році – вбивство журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової, що спричинило масові протести і врешті-решт змусило Фіцо піти від влади. Двоє молодих людей були застрелені біля клубу Tepláreň, місця, популярного серед ЛГБТК+ спільноти. Відбулися жорстокі поліцейські рейди на ромські поселення. Президент Зузана Чапутова та її сім’я отримували погрози вбивством у своєму будинку.

Таким чином, значна частина словацького суспільства останнім часом живе з невисловленим страхом, що гнів якогось розчарованого індивіда перетвориться на акт насильства. Як сказала Чапутова: «Те, що сталося [з Фіцо], було індивідуальним актом, але накопичена ненависть була колективним актом».

Поки політики коаліції проповідують людям не поширювати ненависть, вони самі активно розпалюють ворожнечу до незалежних ЗМІ. Впливовий депутат і соратник Фіцо Любоша Блаха, виступаючи через кілька годин після стрілянини, прямо поклав відповідальність за напад на ліберальні ЗМІ, опозицію і деяких конкретних політиків. «Ви зробили нас мішенями», – сказав він. Інший міністр написав у Facebook, що руки опозиції по лікоть у крові. Голова правлячої коаліційної Словацької національної партії Андрей Данко оголосив про законодавчі зміни, спрямовані проти ЗМІ, на тій підставі, що Словаччина зараз перебуває на порозі «політичної війни». Він запитав журналістів: «Ви тепер задоволені?». Для годиться Данко назвав моїх колег з інформаційної організації Denník N «потворними свинями». Не так давно сам Фіцо назвав журналістів «брудними антисловацькими повіями».

Ситуація не заспокоюється через очевидну неспроможність сил державної безпеки. Якщо вони не змогли захистити прем’єр-міністра – підозрюваний є 71-річним пенсіонером – у нечисленному натовпі прихильників, то чи можуть громадяни довіряти силам безпеки, інформаційній службі та поліції?

Парадокс полягає в тому, що після повернення Фіцо до влади у вересні 2023 року, майже за одну ніч він наказав провести масштабну реструктуризацію в державних установах, закрив спеціальну прокуратуру і призначив людей на керівні посади на основі партійної приналежності.

Зараз політики коаліції закликають до спокою, але саме вони тикають пальцями і розпалюють гнів натовпу. Вони закликають до посилення безпеки, але проштовхують закони, які загрожують не лише безпеці публічних осіб, але й кожному з нас. Послаблюють суди, обмежують покарання за корупцію, послаблюють демократичні інститути.

Фіцо і його люди розуміють політику – не як служіння громадянам, а як реалізацію феодального права на владу і власність. Для них країна – це вотчина, з якої вони повинні отримати максимальну вигоду, поки це можливо. Вони готові змінювати конституцію, закони, вводити цензуру і послаблювати демократію, щоб досягти бажаного.

І тепер їхні популістські, правоохоронні рішення сподобаються багатьом людям, таким як ті, що їхали в автобусі з моєю сестрою, вимагаючи відплати і смертної кари.

Після замаху на прем’єр-міністра можна виправдати що завгодно.

Нагадаємо, Фіцо зробили ще одну операцію, яка покращила його шанси© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube