Виготовлення української зброї нарощується, але де взяти гроші? Є 3 джерела


12:1909.05.2024

Київ шукає кошти Європейського Союзу для посилення підтримки вітчизняного оборонно-промислового комплексу та використання додаткових позаконтрактних потужностей, повідомив Euractiv міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишин.

«[Наша] мета – знайти більше коштів для закупівель в українських виробників зброї (…) ми знайшли кілька ініціатив, які, ймовірно, будуть успішними», – сказав Камишин в кулуарах Промислового форуму Україна-ЄС в Брюсселі на початку цього тижня.

«З точки зору масштабу і вартості, ми ефективні і здатні виробляти достатньо – єдине, чого не вистачає, це фінансування», – сказав він.

Варіанти фінансування з боку ЄС

Однією з ініціатив є «розширення фондів Європейського фонду миру для відшкодування країнам-членам, які закуповують обладнання безпосередньо в Україні і залишають його в Україні – це швидко, це працює, це буде чудово».

«По-друге, це [використання] неочікуваних прибутків від заморожених російських активів, до 3 мільярдів євро, і включення закупівель в Україні до цієї програми», – сказав він.

«Якщо подивитися на українську оборонну промисловість, то ми побудували хорошу машину, яка може швидко бігти – все, що нам зараз потрібно, це залити в неї стійке паливо, яке може бути отримане тільки від несподіваних прибутків від заморожених російських активів – без цього ми не зможемо продовжувати бігти», – додав Камішин.

У середу (8 травня) країни-члени ЄС уклали політичну угоду, яка відкриває шлях до використання несподіваних прибутків від заморожених російських активів для фінансування спільної закупівлі зброї для України, а перші виплати очікуються вже в липні.

Третьою ініціативою буде «включення закупівель в українських виробників до Європейської програми оборонної промисловості (EDIP)», сказав міністр.

Раніше цього року Європейська комісія запропонувала Україні стати квазі-членом програми підтримки оборонної промисловості ЄС, що дозволить їй отримати доступ до промисловості та фондів блоку, спільно закуповувати військову техніку з іншими країнами-членами ЄС, а також звільнити від сплати ПДВ для спільного володіння.

Втім, переговори щодо цієї програми можуть затягнутися на наступний рік.

«Україна буде вступати до ЄС, і ми принесемо туди ті можливості, які у нас є – так що це будуть спільні можливості ЄС».

«Ми не хочемо конкурувати, але ми зосереджені на тому, щоб робити прості речі, які працюють, просто і дешево, і ми б доповнювали європейську промисловість, і спільні можливості були б достатніми, щоб стримати будь-якого агресора», – сказав Камишин.

Створення оборонних підприємств

Виробництво та постачання для Збройних Сил України виявилося складним завданням більш ніж через два роки після початку війни.

Форум зібрав 140 компаній з 25 країн і мав на меті налагодити зв’язки між європейськими та українськими виробниками озброєнь, включаючи державний «Укроборонпром» і приватний бізнес.

Він є продовженням нещодавнього кроку блоку до Європейської оборонно-промислової стратегії (EDIS), яка має на меті нарощування промислових потужностей блоку, щоб зробити Європу готовою до війни.

«Наша промисловість була тут для того, щоб сприяти місцевій присутності в Україні, тому що це також приносить користь європейській оборонній промисловості – це найшвидший спосіб впроваджувати інновації, здешевити продукцію і зробити її більш масштабною», – сказав Камишин.

«Ми тут не просто просимо про допомогу, ми тут сприяємо співпраці і спільному виробництву – це найкращий спосіб віддячити за всю допомогу, яку ми отримуємо і за яку ми дуже вдячні ЄС і всім іншим країнам, які стоять поруч з нами вже понад 800 днів».

Для того, щоб зробити співпрацю більш ефективною, «планується відкриття офісу інновацій в оборонній промисловості України в Києві, щоб належним чином структурувати зусилля», – сказав Камишин.

«Ми чуємо постійний інтерес з боку європейських та інших західних країн до спільного виробництва оборонних технологій, в основному безпілотних систем, будь то повітряні, морські, наземні або підводні системи».

«Найкращий спосіб зробити так, щоб це працювало – це направити свою оборонну промисловість в Україну і розпочати місцеву присутність, R&D, збірку, виробництво і обслуговування», – додав він.

Фінансування внутрішнього виробництва

До російського вторгнення країна мала велику експортно-орієнтовану оборонну промисловість, але зараз в основному виробляє зброю для власних потреб.

Відповідаючи на запитання про запити від кількох українських компаній щодо надання експортних ліцензій, Камишин сказав, що наразі це не розглядається.

«Протягом півроку я підштовхував нашу промисловість до того, щоб вона виробляла більше, в тому числі тому, що тоді ми вже побачили, що ми дійсно можемо виробляти більше, ніж можемо фінансувати, – сказав Камишин.

«Ми можемо фінансувати галузь за допомогою так званої ініціативи “Зброярі”, де перші дві країни вже погодилися фінансувати виробництво в Україні», – сказав міністр.

Данія витратить $28,5 млн на закупівлю зброї українського виробництва і залишить її Києву для використання, а Канада готова купити безпілотники на $2,1 млн.

«Розблокування коштів з EPF було б чудовим кроком для просування цієї ініціативи. Як тільки це запрацює, нам не потрібно буде відкривати кордони для експорту”, – сказав Камишин.

Нагадаємо, Україна в рази збільшила виробництво зброї і боєприпасів, хоч змушена ховатися, – The Washington Post© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube