Як швидко і яку зброю отримає Україна від США. І що з ATACMS?


07:0421.04.2024

Першу партію американської військової допомоги можуть доставити в Україну за кілька днів після підписання законопроекту президентом США у разі його ухвалення Сенатом. Імовірно, це будуть боєприпаси для систем протиповітряної оборони та артилерії.

Про це пише New York Times.

Поставки американської зброї можуть знову почати надходити в Україну незабаром після того, як довготривалий пакет допомоги стане законом, кажуть американські чиновники, причому товари зі складів Пентагону в Німеччині будуть швидко доставлятися залізницею до українського кордону.

Цей захід надасть Україні близько 60 мільярдів доларів на військові потреби. Значна сума призначена для поповнення оборонних запасів США, і ще мільярди будуть використані на закупівлю американських оборонних систем, які, за словами українських чиновників, є вкрай необхідними.

У суботній заяві після того, як Палата представників схвалила пакет допомоги, президент Байден закликав Сенат якнайшвидше ухвалити цей захід, щоб допомогти задовольнити “нагальні потреби українських сил на полі бою”. Очікується, що це буде зроблено вже у вівторок.

Протягом місяців українські військові скаржилися, що політичний параліч у Конгресі США призвів до критичної нестачі боєприпасів у війні проти Росії. Українські війська на передовій були змушені нормувати снаряди, і це негативно вплинуло на їхній бойовий дух.

Американські офіційні особи прямо не сказали, яке саме озброєння Сполучені Штати надішлють Києву в рамках пакету, але генерал-майор Патрік Райдер, прес-секретар Пентагону, заявив журналістам у четвер, що, ймовірно, буде включено більше засобів протиповітряної оборони та артилерійських боєприпасів.

“Ми маємо дуже потужну логістичну мережу, яка дозволяє нам дуже швидко перекидати матеріально-технічні засоби, як ми це робили в минулому”, – сказав генерал Райдер.

“Ми можемо переміщатись протягом декількох днів”, – додав він.

Перевезення зі Сполучених Штатів вантажними літаками і морськими суднами зазвичай організовує штаб-квартира Транспортного командування США в сільській місцевості штату Іллінойс, яка має велику базу даних вантажних портів, залізниць і доріг, якими можуть користуватися військові і цивільні транспортні судна по всьому світу.

Зброя і боєприпаси, що надсилаються в Україну, часто беруться з активів Пентагону в Європі, а поставки координуються організацією, створеною наприкінці 2022 року під назвою “Група сприяння безпеці в Україні”, яка базується в Німеччині і діє в рамках Європейського командування Пентагону. Її штат налічує близько 300 осіб.

З серпня 2021 року військові лідери відправили Україні 55 пакетів допомоги з озброєнням, які називаються “КПК” – за президентським рішенням про скорочення озброєнь, – що включають транспортні засоби, боєприпаси, безпілотники та інші предмети на загальну суму щонайменше 26,3 мільярда доларів США.

Пакети допомоги, які часто надходили двічі на місяць після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, значно сповільнилися минулої осені, оскільки деякі республіканці стали різко виступати проти надання більшої допомоги країні.

Міністр оборони Ллойд Дж. Остін III привітав рух Конгресу щодо пакету допомоги в суботу.

“Світ все ще спостерігає, – попередив він у своїй заяві. “На кону все ще стоять людські життя. Довгострокова безпека Америки все ще під загрозою. Ми ніколи не повинні давати нашим друзям, нашим суперникам чи ворогам жодних підстав сумніватися в рішучості Америки”.

Останній пакет допомоги, оголошений 12 березня, включав зенітні ракети “Стінгер”, керовані ракети для ракет-носіїв HIMARS, малі протитанкові ракети і 155-міліметрові артилерійські боєприпаси, в тому числі касетні снаряди.

Генерала Райдера запитали про необов’язковий захід у законодавстві Палати представників щодо надання Києву зброї під назвою ATACMS, які є найдалекобійнішими керованими ракетами Пентагону наземного базування з кінця 1980-х років.

Адміністрація Байдена погодилася надати невелику кількість цих ракет минулого року, і українські війська використали їх для удару по двох авіабазах на окупованій Росією території в жовтні. Сили спеціальних операцій України заявили, що в результаті атаки було пошкоджено злітно-посадкові смуги та знищено дев’ять російських гелікоптерів, серед інших цілей.

“Звичайно, як ви знаєте, ми завжди говорили, що ніщо не знімається з порядку денного”, – сказав генерал про потенційні нові положення АТАКМС. “Але сьогодні мені немає про що оголошувати”.

Сполучені Штати мають обмежену кількість цієї зброї, і офіційні особи заявили, що решта арсеналу ПТРК зарезервована для планів на випадок війни з Росією, Північною Кореєю або Китаєм.

Офіційні особи також дали зрозуміти, що додаткові ПТРК можуть бути надані Україні, як тільки на озброєння Пентагону почнуть надходити замінники цієї зброї, які називаються високоточними ударними ракетами (Precision Strike Missiles).

У середу представник компанії Lockheed Martin, виробника обох ракет, заявив, що компанія поставила перші чотири діючі високоточні ударні ракети до армії США минулого року. Підписаний у березні контракт вартістю 220 мільйонів доларів забезпечить армію США більшою кількістю ракет, хоча не одразу було зрозуміло, скільки саме буде закуплено.

Точна кількість зброї, яку Пентагон відправив до Києва зі своїх запасів, також незрозуміла.

Востаннє Міністерство оборони оновлювало дані про кількість 155-міліметрових артилерійських снарядів, наданих Україні, у травні, коли повідомляло, що на сьогоднішній день було відправлено понад 2 мільйони таких снарядів. Кожен з 17 пакетів допомоги, оголошених Україні з того часу, включав 155-міліметрові боєприпаси.

Але надання більшої кількості зброї Україні залежить не лише від політичної волі. Сполучені Штати також повинні прискорити виробництво боєприпасів, яких Україна найбільше потребує, щоб задовольнити свій попит.

У Сполучених Штатах виготовлення артилерійських боєприпасів займає кілька тижнів, оскільки важкі сталеві прути куються в порожні снаряди в Скрентоні, штат Пенсильванія, а потім відправляються в сільську місцевість Айови, де вони наповнюються вибухівкою і готуються до доставки.

General Dynamics, яка керує заводом в Пенсильванії, відкриває новий завод з виробництва металевих корпусів снарядів за межами Далласа, що допоможе збільшити загальну кількість готових снарядів. Армія заявляє, що виробляє близько 30 000 осколково-фугасних снарядів щомісяця, порівняно з 14 000 на місяць до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Мета армії – до 2025 року виробляти 100 000 155-міліметрових артилерійських снарядів на місяць.

Сполучені Штати не єдині, хто надає військову допомогу Києву.

Починаючи з квітня 2022 року, міністр оборони США майже щомісяця скликає засідання Контактної групи з питань оборони України. Серед учасників – країни НАТО, кілька основних союзників США, які не є членами НАТО, і щонайменше дві південноамериканські країни, які раніше купували зброю у Радянського Союзу і Росії.

Група отримує запити безпосередньо від українського військового і цивільного керівництва.

Після віртуальної зустрічі міністрів оборони НАТО в п’ятницю Єнс Столтенберг, генеральний секретар альянсу, заявив, що Німеччина надасть Україні додатковий зенітно-ракетний комплекс “Патріот”, а також близько 4,3 мільярдів доларів військової підтримки від Нідерландів серед іншої допомоги від членів НАТО.

“Україна використовує зброю, яку ми надаємо, щоб знищити російський бойовий потенціал, – сказав пан Столтенберг у своїй заяві. “Це робить нас усіх безпечнішими”.

“Тому підтримка України – це не благодійність, – додав він. “Це інвестиція в нашу безпеку”.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube