Гутерреш визнав проблеми ООН, жах війни і необхідність змін


18:1419.09.2023

Необхідно реформувати світові інститути, зокрема РБ ООН, інакше світу загрожує роздробленість, заявив Генсек ООН Антоніу Гутерреш у вівторок.

“Світ змінився, а наші інститути – ні. Ми не можемо ефективно розв’язувати проблеми теперішнього часу, якщо інститути не відображають світу таким, яким він є. Замість вирішення проблем вони можуть стати частиною проблем. (…) Настав час змінити багатосторонні структури, ґрунтуючись на економічних і політичних реаліях XXI століття”, – сказав Гутерреш, виступаючи на Генасамблеї ООН, повідомляє Інтерфакс-Україна.

“Альтернатива реформам – подальша роздробленість. Або реформи, або розлад”, – наголосив він, зазначивши, що світ стає дедалі ближчим “до великого розлому в економічних і фінансових системах, а також у торговельних відносинах”.

За словами Гутерреша, реформи, зокрема, необхідні РБ ООН і міжнародній фінансовій архітектурі, “щоб вона дійсно була загальною”.

“Багатополярний світ потребує сильних багатосторонніх інститутів. Водночас глобальне керівництво ніби застигло в часі. Погляньте на РБ ООН і Бреттон-Вудську систему, вони відображають політичні та економічні реалії 1945 року”, – сказав він.

Раніше у вересні Гутерреш заявив, що розбіжності між країнами тільки зростають, це може призвести до глобальних протистоянь.

“Зростають розбіжності, напруженість, знижується рівень довіри. Усе це підвищує ймовірність виникнення розпаду і, зрештою, протистояння. Цей розкол у світі міг би викликати глибоку тривогу в кращі часи, але в наш час він означає катастрофу”, – сказав він тоді.

Гутерреш у своєму вступному слові на Генеральній Асамблеї ООН заявив, що вторгнення Росії в Україну порушує Статут ООН і міжнародне право, а також призвело “до цілої хвилі жахів”.

“Однак замість того, щоб покласти край війні, ми спостерігаємо сплеск конфліктів, переворотів і хаосу. Якби кожна країна виконувала свої зобов’язання за Статутом, право на мир було б гарантовано. Коли країни порушують ці зобов’язання, вони створюють світ відсутності безпеки для всіх. Доказ А: вторгнення Росії в Україну”, – сказав Гутерреш у своїй промові на відкритті Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку.

Він наголосив, що ця війна, яка суперечить Статуту Організації Об’єднаних Націй і міжнародному праву, “породила цілу низку жахів”.

“Життя зруйновано, права людини порушено, сім’ї розлучено. Діти травмовані, надії та мрії розбиті. Але за межами України війна має серйозні наслідки для всіх нас. Ядерні загрози наражають нас усіх на ризик. Ігнорування глобальних договорів і конвенцій робить нас усіх більш уразливими. А “отруєння” глобальної дипломатії перешкоджає прогресу в усіх напрямках”, – заявив генсек ООН.© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube