Тактика контрабандистів на міждержавному рівні. Як РФ і Іран використовують Каспій. Розслідування


10:0615.08.2023

Судна РA та Ірану нині використовують Каспійське море для таємного постачання товарів в обхід санкцій. Журналісти розкрили схему, як вонице роблять.

Про це повідомляє Foreign Policy.

Як ви вже зрозуміли, ІншеТВ переклало для вас цей текст.

Поки всі спостерігають за останніми подіями в Чорному морі, таємничі судноплавні подорожі відбуваються на Каспійському морі. Величезне озеро – найбільше у світі – межує з Казахстаном, Туркменістаном, Азербайджаном, Росією та Іраном. І в наші дні це море є ареною величезних обсягів таємного судноплавства, в якому беруть участь переважно російські та іранські судна.

За останні три місяці лише судна під російським прапором виявили понад 600 прогалин в АІС, тоді як за аналогічний період минулого року їх було трохи більше 100 на місяць. (АІС – це автоматична ідентифікаційна система, яку зобов’язані використовувати практично всі комерційні судна; прогалини в АІС – це періоди часу, коли система судна припиняє передачу даних). Російські та іранські судна, що курсують між двома країнами, також здійснюють “темні портові заходи” – заходять у порти з вимкненою АІС, а деякі навіть приховують своє місцезнаходження. Росія входить у тіньову економіку.

Нещодавно 12 суден, що курсували між Росією та Іраном у Каспійському морі, здійснювали “темні” заходи в порти (всі вони належали Росії та Ірану). (Всі вони належали російським або іранським компаніям, ходили під російським або іранським прапором, або під обома).

Судна явно хотіли, щоб зовнішній світ знав якомога менше про їхню присутність у цих портах – а глобальної морської поліції, яка б стежила за дотриманням суднами правил і норм, не існує. Звісно, протягом багатьох років різні судна, які замишляли щось недобре, вимикали свої АІС – але коли це відбувається у великих масштабах, за участю однієї з найпотужніших країн світу, це підриває морські правила, які роблять можливим глобальне судноплавство.

Дійсно, в той самий випадково обраний день, коли 12 суден здійснювали заходи в темні порти, 12 інших здійснювали перехід з судна на судно – маневр, який є абсолютно нешкідливим, коли в ньому беруть участь велике судно і менше судно, яке може заходити в менші порти, але також поширений серед суден, які намагаються заплутати свій шлях.

І це лише частина таємниці, яка сьогодні огортає судноплавство на Каспійському морі. У травні 138 суден під російським прапором, що ходять Каспієм, створили 657 прогалин у своїх АІС. У червні таких прогалин було 625 за участю 160 суден, а в липні – щонайменше 630 за участю 157 суден, згідно з даними, наданими Lloyd’s List Intelligence. Це в чотири рази більше прогалин в АІС, ніж у травні, червні та липні минулого року, коли судна під російським прапором на Каспійському морі зникали в темряві 159, 135 і 138 разів відповідно.

У травні цього року 48 суден під прапором Ірану мали 199 пропусків АІС; у червні 48 іранських суден мали 218 пропусків, а в липні 47 суден мали 192 пропуски. Це на кілька суден більше щомісяця, ніж за аналогічний період минулого року, і приблизно вдвічі більше прогалин в АІС. Значна кількість суден, що мали прогалини в АІС, подорожували між російськими та іранськими портами.

Для порівняння, азербайджанські, казахські та туркменські судна, що подорожують Каспійським морем, мали дуже мало прогалин в АІС. Здається, вони дотримуються правил – поки що. Але якщо вони вирішать, що хочуть приховати свою діяльність, їх буде важко зупинити.

Навіть якщо судна, які подорожують між Росією та Іраном, не повинні турбуватися про перевірки, вони явно вважають за краще подорожувати таємно. Це може бути пов’язано з тим, що бізнес зростає.

Дійсно, прогалини в російській та іранській АІС – це не просто випадкові прогалини, спричинені технічними проблемами або погодою: Від 149 до 169 з них тривали від чотирьох до семи днів, а від 50 до 92 – від восьми до 14 днів.

“У своїй риториці Росія наполягає на цьому маршруті, і до певної міри росіяни знають, що за ними спостерігають”, – сказала Бріджит Дякун, аналітик даних Lloyd’s List, яка провела аналіз для Foreign Policy. “Каспійське море дуже зручне для торгівлі з Іраном, і росіяни можуть приводити туди кораблі з Азовського моря. Схоже, вони намагаються приховати елементи своєї діяльності, якою б вона не була. Використовуючи лише АІС, ми не можемо побачити, що саме вони роблять, але Каспійське море стало більш завантаженим, ніж раніше”.

Дійсно, прогалини в АІС – не єдина постійна особливість, пов’язана з російськими та іранськими кораблями в Каспійському морі в наші дні. У період з травня по липень моя наукова асистентка Кетрін Камберг зафіксувала регулярні заходи в темні порти і переходи з судна на судно за участю російських та іранських кораблів, кількість яких часто вимірюється двозначними цифрами. На Каспійському морі зараз “все дуже дивно”, – підсумував Дякун.

Існує також практика спуфінгу, коли АІС передає неправдиві дані про місцезнаходження судна. У той самий випадково обраний день, коли 12 російських та іранських кораблів здійснювали заходи в темні порти, а 12 інших – переходи з судна на судно, чотири російських та іранських судна підробляли своє місцезнаходження, щоб виглядало так, ніби вони стоять в порту на Каспійському морі, тоді як насправді вони пливли на деякій відстані в Каспійському морі.

Незважаючи на те, що судна, які перетинають Каспійське море між Росією та Іраном, не повинні турбуватися про незручні перевірки в російських або іранських портах, вони, очевидно, вважають за доцільне подорожувати таємно. Можливо, це тому, що їхній бізнес зростає. До вторгнення в Україну Росія не мала великої потреби в торгівлі з Іраном. У 2020 році вона експортувала до Ірану товарів на суму трохи більше ніж 1,4 мільярда доларів та імпортувала товарів на майже 800 мільйонів доларів. (Ні, ця цифра не була результатом COVID-19: За три роки до цього товарообіг між двома країнами був ще нижчим). Потім, у 2021 році, вона підскочила до російського експорту на понад 3 мільярди доларів та імпорту на майже 1 мільярд доларів.

Нагадаємо також: Іран допомагає РФ будувати завод з виробництва “шахедів”. Що побачив супутник (ФОТО)© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube