В минулому році Україна активно торгувала надрами. На що найбільший попит


08:5021.02.2024

Державна служба геології та надр назвала десятку найдорожчих лотів, проданих у 2023 році. За результатами е-торгів до держбюджету надійшла рекордна сума від продажу спеціальних дозволів на користування надрами, видано 85 спецдозволів.

Найдорожчим лотом стала ліцензія на видобування гірської породи – андезиту на родовищі Камʼяницьке Друге (Камʼяницьке 2) у Закарпатській області. Спецдозвіл терміном дії 20 років за 75 млн грн придбала компанія КобальтумРесурсЕкспорт. Під час торгів ціна зросла на 55%, повідомляє Ліга.

Найбільше зростання початкової ціни – на 4902% – зафіксовано при продажу ліцензії на видобування  гальки, гравію, піщано-галькового матеріалу, піску. Її за 27 млн грн купила компанія Корисна Копальня.

Ліцензії на надра. 10 найдорожчих лотів, проданих на аукціонах у 2023 році
Джерело: Держгеонадра

За рік до держбюджету від продажу спецдозволів надійшло понад 1,77 млрд грн, у тому числі за виставлені в 2021–2022 роках лоти і гарантійні внески. Середня ціна продажу ліцензій зросла майже втричі. 

Зі 106 лотів виставлених на торги лотів, переможців визначено у 70-ти – переважно на перших аукціонах; ще один лот перебуває на торгах.

Найпопулярнішою корисною копалиною був пісок: за минулий рік продано 22 спецдозволи за 180 млн грн.

На початку 2024 року держава почала масово оскаржувати ліцензії на надра, видані у 2016-2020 роках за результатами апробації запасів корисних копалин.

Апробація дозволяла надрокористувачу отримати дозвіл без аукціону, але під зобов’язання за власні гроші вивчити надра. В лютому 2020 року апробацію скасували, а у березні 2021 року до надрокористувачів, які отримали дозволи за апробацією, виникли питання у Ради національної безпеки і оборони.

Органи прокуратури витребували у Держгеонадр перелік зі 117 дозволів, наданих на підставі апробації запасів, і з метою захисту інтересів держави подали 69 позовів про скасування ліцензій.

Серед них є родовища глини, піску, кварцитів, рідкісноземельних металів, граніту, лабрадориту, каоліну, вуглеводнів, солі, бурштину, базальту, вугілля і навіть золотої руди.

Найбільше спецдозволів оскаржено в Житомирській (17) та Полтавській (10) областях.

Нагадаємо також: На Миколаївщині незаконним видобутком граніту УМР «Гідроенергобуд» нанесло збитків державі на понад півмільярда гривень© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube