“Втома” донорів зростає із затягуванням війни, – міністр фінансів Марченко


13:5015.10.2023

Україні стає все важче отримати фінансову підтримку, оскільки увага чиновників ключових країн-донорів переключається на майбутні вибори і геополітичну напруженість, заявив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю агентству Reuters.

“Я бачу велику втому, я бачу велику слабкість серед наших партнерів, вони хотіли б забути про війну, але війна все ще триває, повномасштабна”, – сказав Марченко в кулуарах зустрічі Міжнародного валютного фонду (МВФ) і Світового банку в Марракеші.

За його словами, зараз Україна докладає “вдвічі більше зусиль, щоб переконати наших партнерів надати нам підтримку, ніж під час останніх щорічних зустрічей” у квітні.

Оскільки війна з Росією триває, Україні необхідно заручитися західною фінансовою підтримкою, щоб покрити бюджетний дефіцит у 43 мільярди доларів у 2024 році. Переговори цього тижня були затьмарені конфліктом між Ізраїлем і ХАМАС, який спалахнув якраз тоді, коли делегати прямували до Марракеша.

Марченко сказав, що “геополітичні зміни та внутрішньополітичний контекст у різних країнах” зменшують бажання урядів підтримувати Україну, згадавши про вибори, заплановані в США та Європейському Союзі на наступний рік.

Україна запланувала додаткові податкові надходження та кошти, які будуть залучені від внутрішнього боргу, але більшу частину видатків наступного року вона залежатиме від зовнішньої допомоги.

“Ми вже маємо певні зобов’язання, наприклад, 5,4 мільярда доларів від програми МВФ, очікуємо зобов’язань від Японії та Великої Британії, і, звичайно, ми покладаємося на наших ключових партнерів і союзників – Сполучені Штати та Європейський Союз”, – сказав Марченко в інтерв’ю.

ЄС працює над пакетом допомоги Україні на суму 50 мільярдів євро (52,6 мільярда доларів) на період з 2024 по 2027 рік. За словами Марченка, Україна прагне отримати 18 мільярдів євро з цієї суми у 2024 році, що відповідає пакету, отриманому на цей рік.

Марченко привітав зусилля з розблокування заморожених російських державних активів, заявивши, що те, що раніше західні прихильники зображували як “досяжну мету”, тепер “звучить як план”. Юридичні проблеми, серед іншого, ускладнюють повернення активів.

ДИСКУСІЇ З КРЕДИТОРАМИ

Після вторгнення Москви в лютому 2022 року більшість двосторонніх кредиторів України призупинили виплату боргів до 2027 року, а країна погодилася на дворічне заморожування міжнародних облігацій на суму 20 мільярдів доларів, яке триватиме до серпня.

Україна обговорює з великими інвесторами плани реструктуризації міжнародного боргу та можливість залучення нового фінансування, повідомило 9 жовтня агентство Reuters з посиланням на людей, обізнаних з перебігом переговорів.

“У нас є певний час для підготовки переговорів з приватними кредиторами”, – сказав Марченко, відмовившись назвати часові рамки, коли можуть розпочатися офіційні переговори з кредиторами.

“Наше природне бажання – зберегти доступ до ринку”, – додав він.

Марченко сказав, що облігації підвищеної якості можуть бути “одним із способів” залучення коштів, але те, як такі гарантії будуть працювати, залежить від майбутнього зростання України, серед інших економічних чинників. За його словами, це не було темою обговорення на зустрічах у Марракеші.

Економіка України має зрости на 5% у 2024 році, заявив Марченко на зустрічах раніше цього тижня, і достатні запаси газу на зиму повинні підтримати економіку від потенційного зростання цін, сказав він агентству Reuters.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube