Чеха, який воював проти України на Донбасі, засудили вже втретє. Цього разу на 21 рік


09:2902.09.2023

Як встановив суд, 51-річний Алойз Полак із Брна вбив принаймні чотирьох українських військових. Його судять заочно — місце його перебування невідоме. Вирок іще не набув чинності — адвокат обвинуваченого відразу оскаржив його.

Про це пише «Радіо Прага» з посиланням на ČTK, передає Інше ТВ.

Празький міський суд розглядав справу Полака вже втретє — попередні два вироки скасовував Вищий суд у Празі й повертав справу на новий розгляд. Чоловіка визнали винним у терористичному нападі і в участі в терористичному угрупованні.

У попередніх двох розглядах його засуджували до 20 років позбавлення волі — але тоді серед доведених обвинувачень не було вбивства людей. Обвинувачення обґрунтовувало це дописами самого Полака в соцмережах — там він сам заявляв, що має чотири зарубки на прикладі своєї снайперської гвинтівки. Раніше суд не вважав це достатнім доказом.

Експертиза підтвердила участь у боях

Нині ж позицію обвинувачення підтвердила професійна військова експертиза. «Докази нині вже такі, що ми визнали пана Полака винним у повному обсязі», — сказала голова судової колегії Гана Халоупкова.

Автор експертизи, колишній начальник Військової поліції, а нині працівник військової канцелярії Празького граду Отакар Фолтин, посвідчив, що обвинувачений дійсно перебував у вказаний час у вказаному місці і брав участь у бойових діях проти українських військ.

Експерт обґрунтував свої висновки дослідженням метаданих із фотографій, які публікував Полак, і геолокацією місцевості, де вони були зроблені. За його словами, обвинувачений досить послідовно дотримувався основ оперативної безпеки, тому здійснити цю геолокацію було досить важко — але можливо.

Як повідомив на суді прокурор Марк Бодлак, Алойз Полак у грудні 2016 року виїхав із Праги на окуповану російськими гібридними силами частину Донецької області, де отримав зброю і почав виконувати бойові завдання — спершу як снайпер, потім як командир роти. Обвинувачення стосується періоду мінімально від 2016 до 2020 року.

Бодлак наголосив на важливості експертизи, яка, за його словами, досить однозначно підтримує висновок, що обвинувачений убив чотирьох українських військовослужбовців: місця, час і його участь у конкретних підрозділах російських сил збігаються, обвинувачений дійсно був там і тоді, там убивали й ранили людей, і це відповідає тому, що обвинувачений сам повідомляв у соцмережах — очевидно, що він не перебільшував і не вигадував, заявив прокурор.

Докази залишив у соцмережах сам

Полак активно діяв у соцмережах — у його досі відкритих облікових записах багато фотографій і антиукраїнських заяв — на кшталт того, що він воював проти «фашистської української хунти». Але від квітня минулого року він замовк. Його адвокат Карел Андерле звернув на це увагу з тим, що існує серйозна підозра, що він уже не живий. У такому разі подальше кримінальне провадження було б неприпустиме.

Але суддя наголосила на повідомленні експерта, що той під час роботи над своєю експертизою встановив, що Полак перебував на окупованій частині Донеччини і далі брав участь у боях іще на початку цьогорічних літніх відпусток.

Якщо вирок набуде чинності, а Полак колись у майбутньому повернеться до Чехії, він матиме можливість вимагати нового розгляду його справи. В такому разі вирок автоматично скасовується і призначається новий судовий розгляд, причому новий вирок не може бути суворішим, ніж попередній.

Це вже далеко не перший випадок, коли суди в Чехії виносять вироки людям, які воювали на Донбасі проти України — в деяких випадках ці вироки так само винесені заочно. Є також кілька випадків, коли судять чехів, які воювали на захисті України, за статтею про службу в іноземній армії, що громадянам Чехії, як правило, заборонено.

Як повідомляло Інше ТВ, У Чехії відмінили виправдувальний вирок росіянину, якого звинувачували в участі в анексії Криму, – його справу переглянуть© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube