Сонце випромінює найпотужніші спалахи енергії з будь-коли зафіксованих


22:2209.08.2023

У своєму революційному відкритті вчені виявили безпрецедентне випромінювання гамма-променів від нашого Сонця, що стало найвищим рівнем випромінювання, коли-небудь зафіксованим нашою зіркою. Це відкриття порушило важливі питання в галузі сонячної фізики, пише 24.

Відкриття стало можливим завдяки Висотній водній обсерваторії імені Черенкова (HAWC) – передовому космічному об’єктиву, призначеному для спостереження високоенергетичних частинок, пов’язаних з гамма-випромінюванням і космічними променями. Його унікальна конструкція включає мережу з 300 великих резервуарів, наповнених очищеною водою, розташованих на вершинах згаслих вулканів у Мексиці.

Коли високоенергетичні частинки з космосу зіштовхуються з водою в цих резервуарах, вони створюють явище, відоме як черенковське випромінювання. Назване на честь лауреата Нобелівської премії Павла Черенкова, це блакитнувате світіння виникає, коли електрично заряджені частинки рухаються через таке середовище, як вода, з певною швидкістю.

Мехер Ун Ніса, співавтор дослідження і науковий співробітник Мічиганського державного університету, пояснив, що широке поле зору HAWC охоплює 15% неба, що дозволяє йому безперервно оглядати космос і відстежувати походження високоенергетичних частинок, які досягають Землі.

Нещодавнє відкриття кидає виклик попереднім уявленням про сонячне випромінювання. Хоча гамма-промені спостерігалися під час екстремальних подій, таких як потужні сонячні спалахи, нещодавно виявлене гамма-випромінювання, схоже, не пов’язане з такими подіями. Традиційне сонячне випромінювання складається з видимого, ультрафіолетового та інфрачервоного діапазонів хвиль, але гамма-промені, виявлені в цьому дослідженні, мали енергію близько 1 трильйона електрон-вольт – набагато більшу, ніж енергія типових сонячних викидів.

Попри теорії про те, що процеси ядерного синтезу на Сонці можуть виробляти ці високоенергетичні хвилі, вони, як правило, не покидають поверхню зірки. Натомість Сонце випромінює переважно хвилі, видимі неозброєним оком.

Це чудове відкриття відбувається після попередніх спостережень космічного гамма-телескопа NASA “Фермі” у 2011 році, коли вперше було зафіксовано гамма-промені з енергією, що перевищує мільярд електрон-вольт. Однак, телескоп Фермі мав обмеження, виявляючи гамма-промені з енергією до приблизно 200 мільярдів електрон-вольт. Можливості HAWC перевершили це обмеження, і його дослідники почали збирати дані у 2015 році.

Мехер Ун Ніса зазначив, що останні результати кидають виклик упередженим уявленням про наше Сонце та його поведінку. Оскільки вчені продовжують аналізувати дані, очікуються подальші відкриття про властивості Сонця та роль його магнітного поля у генеруванні цих гамма-променів.

Це відкриття підкреслює, що наше розуміння небесних тіл та їхніх складних процесів постійно розвивається, спонукаючи дослідників глибше занурюватися в таємниці нашого Сонця і ширшого Всесвіту. Поки наукова спільнота бореться з наслідками цього безпрецедентного спостереження, нові горизонти у фізиці Сонця можуть бути на горизонті.

Читайте: На Сонці зафіксували яскравий ультрафіолетовий X-спалах, найсильніший з усіх наявних© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube