Катастрофа реальна. Підвищення рівня океану через танення льодовиків Антарктиди буде вдвічі більшим


12:3827.06.2024

Нещодавно виявлений переломний момент втрати льодовикових щитів в Антарктиді та інших регіонах може означати, що майбутнє підвищення рівня моря буде значно вищим, ніж прогнозується.

У новому дослідженні вивчається, як потепління морської води проникає між прибережними льодовиковими щитами і ґрунтом, на якому вони лежать. Тепла вода розтоплює порожнини в льоду, дозволяючи більшій кількості води проникати всередину, розширюючи порожнини далі за циклом зворотного зв’язку. Потім ця вода змащує обвал льоду в океан, що призводить до підвищення рівня моря, пише The Guardian.

Дослідники використовували комп’ютерні моделі, щоб показати, що “дуже невелике підвищення” температури води може призвести до “дуже великого підвищення” втрати льоду – тобто, до поведінки переломної точки.

Невідомо, наскільки близькою є переломна точка, і чи була вона вже перейдена. Але дослідники кажуть, що вона може бути спровокована підвищенням температури лише на десяті частки градуса, і, найімовірніше, підвищенням, яке очікується в найближчі десятиліття.

Підвищення рівня моря є найбільшим довгостроковим наслідком кліматичної кризи, який перекроїть карту світу в найближчі століття. Воно може призвести до того, що десятки великих міст, від Нью-Йорка до Шанхаю, опиняться нижче рівня моря, що вплине на життя мільярдів людей.

Дослідження розглядає ключове питання про те, чому сучасні моделі недооцінюють рівень моря, який спостерігався в попередні періоди між льодовиковими періодами. Вчені вважають, що деякі процеси танення льодовикового покриву ще не включені в моделі.

“[Вторгнення морської води] може бути тим, чого не вистачає”, – сказав д-р Александр Бредлі з Британської антарктичної служби, який очолював дослідження. “У нас не так багато інших хороших ідей. І є багато доказів того, що коли ви включите його, рівень підвищення рівня моря, який прогнозують моделі, може бути набагато, набагато вищим”.

Попередні дослідження показали, що вторгнення морської води може подвоїти швидкість втрати льоду з деяких антарктичних шельфових льодовиків. Існують також реальні докази того, що вторгнення морської води спричиняє танення вже сьогодні, в тому числі супутникові дані, які показують зменшення висоти крижаних покривів поблизу зон заземлення.

“З кожною десятою градуса потепління океану ми все ближче і ближче до проходження цієї критичної точки, і кожна десята градуса пов’язана з масштабами кліматичних змін, що відбуваються”, – сказав Бредлі. “Тому нам потрібні дуже рішучі дії, щоб обмежити темпи потепління і не допустити проходження цієї критичної точки”.

Найважливішим заходом є скорочення спалювання викопного палива до чистого нуля до 2050 року.

Бредлі сказав: “Тепер ми хочемо включити [вторгнення морської води] в моделі льодовикового покриву і подивитися, чи відбудеться це дворазове підвищення рівня моря, коли ви проаналізуєте всю Антарктиду”.

У 2022 році вчені попереджали, що кліматична криза поставила світ на межу кількох “катастрофічних” переломних моментів, серед яких руйнування льодовикової шапки Гренландії та колапс ключової течії в північній Атлантиці, що призведе до припинення дощів, від яких залежить харчування мільярдів людей.

Дослідження 2023 року показало, що прискорене танення льоду на заході Антарктиди неминуче до кінця століття, незалежно від того, наскільки будуть скорочені викиди вуглецю, що матиме “жахливі” наслідки для рівня моря.

Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Geoscience, виявило, що деякі антарктичні льодовики більш вразливі до вторгнення морської води, ніж інші. Льодовик Пайн-Айленд, який наразі є найбільшим чинником підвищення рівня моря в Антарктиді, особливо вразливий, оскільки основа льодовика нахилена вглиб континенту, а це означає, що морська вода проникає під дією сили тяжіння. Великий льодовиковий щит Ларсена також знаходиться під загрозою.

Так званий льодовик “Судного дня”, Твейтс, виявився одним з найменш вразливих до проникнення морської води. Це пов’язано з тим, що лід вже настільки швидко стікає в море, що будь-які порожнини в льоду, розтоплені морською водою, швидко заповнюються новим льодом.

Доктор Тіаго Сегабінацці Дотто з Національного океанографічного центру Великої Британії привітав новий аналіз петлі зворотного зв’язку між океаном і льодом під крижаним покривом.

“Спрощена модель дослідників корисна для демонстрації цього зворотного зв’язку, але більш реалістична модель вкрай необхідна для оцінки як позитивного, так і негативного зворотного зв’язку”, – сказав він. “Посилення спостережень в зоні заземлення також має важливе значення для кращого розуміння ключових процесів, пов’язаних з нестабільністю льодовикових шельфів”.



© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube