Занотуйте, знадобиться. Як під’єднати інтернет без світла та чим зарядити ноутбук 


22:1120.05.2024

Як під’єднати оптичний інтернет, зарядити ноутбук та посилити мобільний сигнал. Історії айтівців, які налаштували роботу без електрики.

20 травня по всій країні діятимуть графіки погодинних відключень світла.  Обмеження триватимуть з 18:00 до 24:00. І якщо сьогодні вам повезло, це не означає, що й завтра чи в інший день вимкнення світла вас не зачепить.

Раніше українські IT-фахівці поділилися з Liga.Tech історіями та лайфхаками про те, як вони налаштували роботу з дому без електрики. Айтівці знаходять шляхи вирішення енергетичної кризи – під’єднують акумулятори та генератори, посилюють мобільний сигнал та під’єднують оптичний інтернет, що не потребує роутера. Згадуємо ці поради. 

Павербанків багато не буває

Олексій, PHP-розробник з Одеси, зізнається, що готувався до подібних ситуацій заздалегідь, бо розумів, ми маємо справу з абсолютно неконтрольованим сусідом: “Як-то кажуть: краще щоб це ніколи не згодилося, але най буде”.

Перше, що зробив Олексій, – забезпечив безперебійне живлення робочого місця. Подбав про акумулятор, перетворювач живлення і ноутбук зі справною батареєю. Це дозволяє працювати на комп’ютері з локальними програмами. 

Наступний етап — забезпечення безперебійного живлення обладнання для доступу в мережу. Тут важливо розуміти, яким саме способом ваше робоче місце під’єднане до вашого провайдера та яке обладнання стоїть, наприклад, у вас у дворі, під’їзді, будинку, пояснює Олексій. Чи забезпечене воно акумуляторами та скільки часу здатне пропрацювати, якщо весь будинок буде знеструмлено.

“За це обладнання відповідає провайдер, але ще є обладнання, яке стоїть у вас у квартирі та за його працездатністю потрібно стежити вам”, – каже IT- спеціаліст.

Для організації безперебійного доступу в інтернет айтівець використовує звичайний павербанк та конвертер живлення, який дозволяє вставити туди роутер. Користувачам оптичного інтернету також потрібно подбати про живлення для GPON-терміналу (GPON – одна з технологій оптичного інтернету) – купити одразу два конвертери або розгалужувач живлення. 

Як під'єднати інтернет без світла та чим зарядити ноутбук – радять айтівці
Фото з особистого архіву

Так Олексій зміг пропрацювати півтори години після відключення, бо  закінчилися акумулятори в розподільному щиті у провайдера. Якби він був підключений до оптичного інтернету, залишався б на зв’язку довше, тому що павербанк розрядився лише на 30-35%. Також він радить зважати на те, що не всі провайдери надають безперебійне живлення, якщо адреси, де у них встановлені вузли, відключають від електрики.

Під час віялових відключень допоможе 4G-роутер 

IT-інженер з Одеси Сергій вважає, що підготуватися до блекауту можна, хоча це і дуже проблематично. Перше, що він зробив, — забезпечив житло зарядними станціями. Оптимально — від 10 000 мА-год, в ідеалі — 30 000. Такі моделі зможуть живити навіть ноутбук, за правильно підібраних параметрів.

Забезпечити домашнє робоче місце інтернетом айтівцю допомагає підключення до мережі за технологією GPON — це гігабітна пасивна оптика, коли оптичний кабель проводиться прямо до комп’ютера.

“Для забезпечення доступу до мережі я рекомендую поставити медіаконвертер з оптики на виту пару і далі в роутер. Або одразу оптику в роутер, якщо є відповідний роз’єм”, – розповідає Сергій. У такому разі під час відключення світла, якщо можна буде живити конвертер й роутер, буде інтернет.

Якщо немає такої можливості або навичок роботи з проводкою оптичної мережі, є ще один варіант — використання 3-4G-роутера, який роздаватиме Wi-Fi. Для таких пристроїв є комплекти антен, які зможуть діставати до базових станцій мобільних операторів на більшій відстані. Це допоможе під час віялових відключень світла, якщо базова станція оператора відключається за іншим графіком, ніж будинок абонента.

Оптичний інтернет 

Дизайнер з Одеси Дмитро теж має роботу, яка повністю залежить від доступу до мережі. Під час відключень робочі файли відправляються по декілька годин, а іноді не завантажуються взагалі.  

Щоб безперебійно продовжувати роботу, він замовив портативну зарядну станцію. “До неї можна під’єднати навіть холодильник, не те що ноутбук”, – каже Дмитро. Також він майже одразу замовив у свого провайдера “оптику” GPON. Вона енергонезалежна, тож дозволяє підключатися до інтернету навіть під час вимкнення світла.  

Серед інших лайфхаків – робота за графіком відключень світла.  Іноді навіть пізно увечері. Коли будинок було знеструмлено понад добу, працював в офісі, де Дмитро має облаштоване робоче місце. І останнє – звичка заряджати всі павербанки за будь-якої можливості. “Коли показник заряду стає менше ніж 80%, одразу ставлю на зарядку”.

Замість генератора – два акумулятори та інвертор

“Айтівцю для роботи потрібно небагато: щоб працювала машина і був зв’язок. І це — все. Але є нюанси”, – каже Дмитро, старший Javascript розробник/Architect.

Під час війни причин відключень електрики дві: віялове або аварія. У обох випадках є своя специфіка. Якщо це віялове відключення – струму немає тільки в вашому районі. А разом з ним – часто напруги й на вежах мобільного зв’язку.  

Краще за все для Дмитра працює така схема: макбук та спеціальний павербанк для нього – на понад 30 000 мА-год та з потужністю віддачі у 5 А. Це дає 12 годин роботи лептопа.

“Розв’язання проблеми зв’язку криється у тому, що світла немає саме у вашому районі. За пʼять-десять кілометрів від вас вежі під струмом та працюють”, – пояснює Сергій. Тож можна купити 4G-модем з зовнішньою антеною (його вартість приблизно 4000-6000 грн). Такі купують у селах, щоб діставати до міста. Вони “б’ють” на 20–25 кілометрів прямої дистанції. Також такі модеми дуже часто обладнуються батареями всередині  та можуть працювати від павербанків.

У разі аварій зв’язок буде тільки поки у вежах не сядуть пристрої безперебійного живлення. “Потім не буде навіть мобільного зв’язку. І без Starlink можна тільки піти спати, щоб виспавшись, розв’язувати усі задачі за добу безперервної роботи”, – каже Сергій.

Якщо у вас він є, айтівець радить звернути увагу на ще один момент. Всі Starlink, незалежно від версії, мають внутрішню мережу 12В. У разі використання версії Dish, яка живиться від 230 В, все одно зберігається можливість під’єднати живлення 12 В до пристрою, хоча без розбирання і модифікації Starlink в цьому разі не обійтись. А інструкції на YouTube допоможуть в цьому.

Щоб заряджати MacBook, можна придбати генератор. Це також дозволить розв’язати проблему з зарядкою Starlink. Але треба розуміти, що у генератора є рівень не тільки максимального, але й мінімального навантаження. “Воно відрізняється, але я не знаю таких, які вміли випрацьовувати менше, ніж 200 Вт. А у вас вдома, якщо ввімкнути тільки необхідне – буде менше”, – пояснює Сергій.

Замість генератора він пропонує купити декілька акумуляторів по 100 Ач на 12 В (гелеві або навіть просто свинцево-кислотні, автомобільні) і до них  інвертор на 3 Кв.

“Якщо у вас є два акумулятори по 12 В 100 А-год гелієві (18 000–20 000 грн) та інвертор на 3 кВт (15 000 грн) — то ваша двокімнатна квартира (якщо вдома газова піч і не вмикати такі речі як електрична тепла підлога), протримається дві доби”, –  розрахував айтівець.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube