Що робити під час війни і як вижити в окупації – міноборони Латвії випустило буклет-підручник


17:0515.05.2024

Міноборони Латвії опублікувало буклет під назвою «Що робити в разі війни».

Про це повідомляє Delfi.

У буклеті про те, як діяти на тимчасово окупованій території, пише агентство LETA.

Розміщений на сайті Sargs.lv буклет складається з 93 сторінок, присвячених найрізноманітнішим темам, пов’язаним із діями в разі війни. Суспільству надано поради про те, що робити, наприклад, під час обстрілу, як поводитися в зоні бойових дій, як підготуватися до облоги ворога, як підтримувати стосунки між мирними жителями і військовими і як практично допомогти обороні держави.

Також один розділ присвячений діям на тимчасово окупованій території. У довіднику йдеться про те, що під час окупації ворог контролює територію і його представники намагаються утвердитися як офіційна влада. Вони намагаються завоювати підтримку та довіру місцевих жителів і тримати їх у невіданні.

Окупація зазвичай супроводжується інтенсивною пропагандистською кампанією, провокаціями до зради і насильства щодо свого народу, масштабними репресіями проти мирного населення і зростанням злочинності.

Латвія буде себе захищати в будь-якому випадку, яким би непереможним не здавався ворог. Якщо країна тимчасово втратить контроль над частиною своєї території, громадяни Латвії чинитимуть організований опір загарбнику, йдеться в підготовленому міністерством матеріалі.

Людям також рекомендується самостійно справлятися з ситуацією в довгостроковій перспективі, якщо життєво важливі послуги тимчасово виявляться недоступними або доступність товарів буде знижена. Експерти радять з’ясувати, хто надаватиме першу допомогу людям під час окупації: лікарня, невідкладна допомога, служба порятунку чи хтось інший.

«На окупованих територіях співпрацюйте з іншими людьми, яким ви можете довіряти, щоб разом діяти більш ефективно. Якщо є можливість, допоможіть тим, кому це необхідно. Подбайте про людей з особливими потребами, жінок із дітьми та літніх людей, які потребують підтримки”, – йдеться в буклеті.

Якщо потрібно пересуватися, рекомендується ходити пішки або їздити на велосипеді, причому, якщо це можливо, тільки у світлий час доби.

Також рекомендується уникати місць, які можуть бути заміновані, наприклад, закинутих будівель або мостів. Водночас не слід чіпати покинуту зброю, боєприпаси або інші предмети, оскільки вони можуть бути замаскованою вибухівкою або становити іншу небезпеку.

Діти не повинні чіпати загублені іграшки або інші привабливі предмети. «Уникайте контактів із солдатами окупаційних сил і не наражайте своє життя на небезпеку провокаційною поведінкою, наприклад, відкритою зйомкою або фотографуванням, прицілом зі схожого на зброю предмета, публічним проявом непокори», – йдеться в буклеті.

Експерти радять не довіряти інформації у ЗМІ, яку транслюватимуть окупанти, оскільки ця пропаганда буде створена з метою поширення неправдивої інформації та залякування. Натомість слід переконатися, що доступні перевірені джерела інформації.

Якщо члени сім’ї розлучені під час збройного конфлікту, експерти рекомендують повідомити про це гуманітарні організації, наприклад, «Червоний Хрест», які допомагають людям знайти інформацію та об’єднати сім’ї.

Допомогти покласти край окупації можна, використовуючи методи ненасильницького опору, організованого та систематичного протистояння ворогу, йдеться в буклеті Міноборони.

Для того, щоб дії були більш ефективними, необхідно дотримуватися низки вказівок. По-перше, не співпрацювати з окупаційними силами – не передавати їм інформацію та не брати участь у громадських зібраннях чи заходах, організованих окупантами.

«Пам’ятайте, що гуманітарна допомога від агресора – це частина інформаційних операцій гібридної війни. У такий спосіб вони хочуть усьому світові показати позитивний образ, який не відповідає дійсності”, – йдеться в буклеті.

По-друге, не можна дозволяти використовувати себе як додаткову робочу силу під час будівництва оборонних об’єктів тощо. По-третє, слід дотримуватися законодавства Латвії, а не законів, встановлених окупаційними силами.

Не можна дозволяти себе спровокувати насильницькими діями. Експерти радять виявляти порушення прав людини та конституційних цінностей. Однак робити це слід лише в тому разі, якщо це безпечно, тобто таємно знімати порушення та передавати докази латвійським правоохоронним установам і міжнародним організаціям.

У буклеті також рекомендується допомагати постраждалим від насильства людям, не давати інтерв’ю представникам окупаційної влади, не дозволяти себе знімати чи фотографувати.

Нагадаємо, у Європі планують залишатися близько 70% українців – дослідження© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube