Сонячне затемнення, прадавня комета та кільце вогню. Що на нас чекає у 2024 році


06:3604.01.2024

2024 рік стане цікавим для астрономів-любителів, або ж тих, хто просто любить спостерігати за подіями у земному небі. Найцікавішим, звісно ж, буде повне сонячне затемнення у квітні, яке, на жаль, не буде видно з території України. Однак, українцям також буде чим помилуватися.

Про дев’ять найцікавіших астрономічних подій року розповіло видання National Geographic. Особливо видовищним може стати повернення комети C/2023 A3, яка наблизиться до Землі вперше за 80 000 років, передає obozrevatel.

18 січня: небесний танок Юпітера та Місяця

Уже в перший місяць року можна буде помилуватися поєднанням у небі Місяця та Юпітера. Найбільша планета Сонячної системи домінуватиме на вечірньому небі 18 січня, з’явившись поруч із сяючим півмісяцем. Споглядати за цим явищем можна буде у звичайний бінокль.

Тим, кому погода зіпсує спостереження, не варто розстроюватися, оскільки Юпітер та Місяць знову зустрінуться на небі 14 лютого, 13 березня та 10 квітня.

Варто зазначити, що кожне з таких з’єднань буде по-своєму унікальним, оскільки Місяць постане у різних фазах та орієнтаціях поруч з Юпітером.

8 квітня: повне сонячне затемнення

Головною небесною подією року стане повне сонячне затемнення. На жаль, побачити його зможуть лише у Північній Америці. Повне затемнення буде видимим у чотирьох штатах Мексики, 15 штатах США та п’яти канадських провінціях на сході країни. Українці ж зможуть спостерігати за явищем хіба що завдяки онлайн трансляціям.

Повне затемнення, за прогнозами, триватиме від чотирьох хвилин і 28 секунд до трьох з половиною-чотирьох хвилини, залежно від місцязнаходження спостерігача.

Квітень: гігантська комета 12P/Понс-Брукса

Ця справжня комета-гігант, яка втричі більша за Еверест, буде добре видимою з 12 квітня.

У 2023 році криовулканічна комета 12P/Понс-Брукса, що складається переважно з льоду, пилу та газу, пережила кілька вибухів і здивувала астрономів зростанням яскравості.

Вчені очікують, що вона отримає нове прискорення у березні, коли наблизиться до Сонця і зазнає гравітаційного впливу світила.

У квітні комету можна буде побачити неозброєним оком одразу після заходу Сонця на заході неба. 12 квітня комета пролетить повз яскравий Юпітер, а дев’ять днів по тому, 21 квітня, комета Понс-Брукса досягне найближчої точки до Сонця і може досягти піку яскравості, що надасть одну з найкращих можливостей побачити її.

Спостерігати за кометою також можна буде під час повного сонячного затемнення 8 квітня, коли вона з’явиться близько до затемненого Сонця.

4 травня: пік метеорного потоку Ета Аквариди

Вчені очікують, що у травні космічні умови будуть ідеальними для спостереження за метеорним потоком Ета Аквариди. Найкраще зорепад буде видно в досвітні години 4 травня.

Оскільки місце народження окремих метеорів знаходитиметься в сузір’ї Водолія, найкраще спостерігати за ним можна буде з Південної півкулі. Тут буде видно від 20 до 30 зорепадів на годину.

Але й у Північній півкулі можна буде побачити від 10 до 20 зорепадів на годину в досвітні години 4 травня.

12 і 13 серпня: пік зорепаду Персеїди

Метеорний потік Персеїди в звичайний рік може виробляти до 60 падаючих зірок на годину. Але 2024 рік обіцяє бути особливо сприятливим для Персеїд, оскільки пік зорепаду співпаде з темним безмісячним небом.

Найкраще видимим він буде пізньої ночі та в досвітні години. Північна півкуля є найсприятливішою для цього зорепаду.

Вересень і жовтень: комета C/2023 A3 (Цзицзіньшань – ATLAS)

Очікується, що поява цієї комети стане приголомшливим видовищем наприкінці 2024 року. Спостерігати її можна буде уже на початку літа у вечірньому небі за допомогою невеликих телескопів.

Але найцікавіше буде у вересні, коли орбіта комети наблизить її до Сонця і Землі вперше за 80 000 років. Астрономи очікують, що вона може стати яскравішою і, можливо, видимою в бінокль або навіть неозброєним оком. Шукати її потрібно низько в східному небі перед сходом сонця в південних широтах.

Якщо комета переживе подорож навколо Сонця, то близько 12 жовтня вона буде найкраще видимою у Північній півкулі.

17 вересня: зближення Сатурна та Місяця

Місяць та Сатурн зближуватимуться чотири рази починаючи з 17 вересня. Приголомшливе видовище також буде видно неозброєним оком 14 і 15 жовтня, 11 листопада та 8 грудня.

Найкраще спостерігати за ними невдовзі після заходу сонця.

2 жовтня: вогняне кільце в небі

В Західній півкулі можна буде побачити друге сонячне затемнення 2024 року. Шлях вогняного кільця здебільшого перетне Тихий океан, обмежуючи видимість з суші кількома місцями.

Мешканці острова Пасхи зможуть спостерігати його 6 хвилин і 23 секунди.

Затемнення також охопить частину південного Чилі і швидко переміститься через Анди до Аргентини. Часткове сонячне затемнення зможуть побачити мільйони спостерігачів на більшій частині півдня Південної Америки.

4 грудня: зустріч Венери і півмісяця

Напередодні різдвяних та новорічних свят любителі зоряного неба зможуть побачити поєднання двох найяскравіших після Сонця об’єктів – Місяця та Венери. Спостерігати найкраще одразу після заходу Сонця 4 грудня.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube