Доісторичні мегапоселення Європи були майже виключно вегетаріанськими: вчені дослідили поселення трипільських суспільств в Україні та Молдові


21:1426.12.2023

Дослідження, проведене вченими зі Спільного дослідницького центру (SFB) 1266 при Християнсько-альпійському університеті Кіля (CAU), показало, що доісторичні мегапоселення Європи покладалися на добрива та рослинний білок.

Про це пише Heritage Daily, передає Інше ТВ.

Мегапоселення трипільських суспільств виникли близько 6 000 років тому на території Республіки Молдова та України. Починаючи приблизно з 4150 року до н.е., ці суспільства будували великі сплановані поселення площею до 790 акрів, які, на думку багатьох дослідників, були найдавнішими містами в Європі.

Раніше вважалося, що ці великі громади покладалися на натуральне господарство, однак, за словами палеоеколога з Кіля доктора Франка Шлюца, “забезпечення мешканців мегапоселень базувалося на надзвичайно складному управлінні харчовими продуктами та пасовищами”.

Але як такі великі групи людей могли забезпечити своє харчування за допомогою неолітичних технологій?

“Щоб відповісти на це питання, ми визначили ізотопний склад вуглецю та азоту в сотнях зразків за останні 10 років, – розповідає Йоганнес Мюллер.

За допомогою ізотопів можна визначити, як вирощували домашніх тварин, чи використовували добрива при вирощуванні сільськогосподарських культур, і яку роль відігравали рослини і тварини в харчуванні людини.

“Ми дійшли висновку, що значна частина великої рогатої худоби та овець утримувалася на огороджених пасовищах. А гній, який там утворювався, люди використовували для інтенсивного удобрення гороху”, – розповідає Франк Шлюц.

Це підтверджується дослідженнями Кільського університету, які визначили, що 7000 років тому трипільські фермери на території нинішньої України та Молдови покладалися, в основному, на раціон із зерна та гороху.

Горох і зернові забезпечують поживну цінність людського раціону, а також є балансом незамінних амінокислот. Крім того, горохова солома, що утворюється, ймовірно, слугувала кормом для худоби, яка паслася на пасовищах.

“Завдяки такому тісному зв’язку між рослинництвом і тваринництвом жителі мегапоселень мали змогу повноцінно і здорово харчуватися. Трудомістке і ресурсномістке виробництво м’яса було значною мірою ліквідоване”, – також мовиться в дослідженні.

Як повідомляло Інше ТВ, Щось на мирному: італійські вчені запідозрили Дракулу у вегетаріанстві© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube