За кілька днів зима. Якою вона буде


10:0629.11.2023

Вже через декілька днів в Україні розпочнеться зима. В цьому році вона може бути досить теплою та без значних опадів.

Про це повідомила завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух, пише НВ.

Якою буде зима 2023-2024

Балабух пояснила, що за останніми розрахунками чисельних моделей погоди провідних прогностичних центрів світу очікується, що зима 2023−2024 років в Україні може бути теплою, а середня температура повітря за зиму на 2-3 градуси перевищуватиме кліматичну норму 1991−2020 років.

Кліматологиня зауважила, що в Україні зима за останні 30 років стала значно теплішою, порівняно з попередніми десятиліттями, а середні багаторічні значення температури повітря за сезон підвищились майже на 1,5°C.

Так, найбільше потепління спостерігається у січні, який став на 2,0 -2,5 градуси теплішим порівняно з 1961−1990 роками. Також у лютому спостерігається значне зростання температури повітря. У грудні також відмічається підвищення температури повітря на всій території країни, проте ці зміни найменші протягом зимового сезону і становлять близько 0,5 градусів.

«Потепління триває. У цьому році ми бачимо, що серпень-жовтень в Україні були аномально теплими, а температура повітря у багатьох регіонах була найвищою за весь період інструментальних спостережень за погодою», — пояснила Балабух.

Прогноз погоди на майбутню зиму

Кліматологиня прогнозує, що грудень 2023 року може бути на 2−3 градуси теплішим за останні десятиріччя. Як наслідок, протягом місяця на значній території України може ще переважати плюсова температура повітря. Це не означає, що морозу не буде взагалі, просто періоди з аномально високою температурою можуть бути досить тривалими.

Так, середня температура повітря за січень і лютий у 2024 році може бути на 2 градуси вищою за кліматичну норму. У лютому, що став значно теплішим за останні десятиріччя, у 2024 році також може очікуватися плюсова температура на значній території країни.

За даними світових прогностичних центрів, погода в Україні в останній місяць зими може бути дуже нестійкою, ймовірне посилення циклонічної діяльності. Це може призвести до більшої кількості опадів, посилення швидкості вітру. Опади у вигляді снігу та дощу залежатимуть від температури повітря.

Бабабух наголосила, що сильні морози взимку на території України малоймовірні, окрім високогір’я Карпат. Швидше за все зима буде такою як торік, а можливо й теплішою. Проте затоки арктичного повітря ймовірні протягом усього сезону, хоча вони будуть переважно короткочасними.

«Погода в певному регіоні залежить від циркуляції атмосфери та океану. При цьому, коли мова йде про те якою буде погода протягом тривалого періоду, такого як місяць чи сезон, то це значною мірою залежить від тих процесів що спостерігаються в океані, адже вони займають ⅔ поверхні планети. Якщо ми говоримо про погоду взимку, то вона також суттєво залежить від того, що відбувається в Світовому океані», — пояснила кліматологиня.

За словами Балабух, значну роль у формуванні погоди взимку у Північній півкулі нашої планети відіграє Ель-Ніньйо, тобто природне явище, що спричиняє нагрівання температури води в екваторіальних широтах Тихого океану. В роки, коли воно формується, спостерігаються аномально високі температури повітря у Північній півкулі Землі, і в Україні також. За прогнозами синоптиків, очікується що взимку 2023−2024 року Ель-Ніньйо досягне найбільшої інтенсивності, що сприятиме підвищенню температури.

«Важливим чинником, що впливатиме на погоду взимку 2023−2024, є також аномально висока температура океанічних вод помірних і полярних широтах Атлантичного і Тихого океану», — резюмувала Балабух.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube