В Британії почалась епідемія дрібних магазинних крадіжок. Чого їм не вистачає


10:2517.11.2023

Британські ритейлери, а за ними і ЗМІ заговорили, що в країні справжня епідемія шопліфтинга – дрібних крадіжок у магазинах. Їхня кількість майже зрівнялася з допандемійними роками і, можливо, перевершить їх, враховуючи те, що листопад і грудень – місяці знижок і святкових закупок.

Чому це відбувається саме зараз – невідомо. Великі торговельні мережі зазнають збитків на сотні мільйонів фунтів і стверджують, що проти них діє організована злочинність. Але не можна виключати, що справа в зростанні вартості життя – останній раз продукти з такою швидкістю дорожчали у Великій Британії в 1970-ті.

Про це пише ВВС.

Хатфілд – невеличке містечко неподалік Лондона. У самому його центрі – гіпермаркет великої торговельної мережі ASDA. На вихідних тут особливо багатолюдно – мешканці закупляються продуктами на тиждень.

У суботу на виході з магазина прямо перед кореспондентом ВВС іде молодий чоловік у абсолютно звичайному одязі – сіра куртка і джинси. У руках в нього немає нічого, вони в кишенях.

Різким звуком спрацьовують металеві рамки біля дверей. Молодий чоловік іде далі, нібито цей звук його не стосується, але його відразу ж зупиняє охоронець, який щойно підбіг, а секунд через 20 з’являються ще двоє. Вони не грубо, але доволі жорстко вимагають від молодого чоловіка показати покупки і чек на них.

Той майже без спротиву дістає з однієї внутрішньої кишені пляшку віскі, а з іншого – упаковку з шістьма яблуками. Ці продукти він вкрав. Охорона забирає їх, молодий чоловік, лаючись, виходить.

Поліцію ніхто і не думав викликати.

– Часто у вас тут таке? – питаю в охоронця.

– Та разів десять за день, – відповідає він.

Охоронцю з іншого лондонського супермаркета Бетелю Екпезе пощастило менше. Він розповів, що коли намагався забрати у грабіжника сумку, той накинувся на нього з расистськими висловлюваннями, тримаючи в руках спицю. Екпезе зумів відбитися.

За підрахунками тільки однієї торговельної мережі Co-op, в її супермаркетах по всій Великій Британії щодня стається майже тисяча таких випадків, і з 2022 року кількість крадіжок у магазинах Англії та Уельсу зросла на 26%. Тільки великим ритейлерам завдали в 2021-2022 році збитків на суму близько 953 мільйонів фунтів.

З червня 2022 року по червень 2023 поліція Англії та Уельсу зареєструвала 365 164 крадіжки в магазинах, що на 25% більше, ніж за минулий аналогічний період.

Великі ритейлери, а потім і ЗМІ заговорили про те, що в країні – епідемія шопліфтинга.

Втрата грошей і віри

Епідемія зачепила далеко не тільки торговельні центри і супермаркети. Представники малого бізнесу, як правило, мають тільки один свій магазин, і вони кажуть, що втрачають на дрібних крадіжках 150-300 фунтів за тиждень. І об’єднуються, щоб протистояти крадіжкам.

Ще в 1960-1970-х роках власники невеликих магазинів по всій країні створили і розповсюдили в своїх містах систему під назвою Shopwatch.

Власники і продавці озброїлися раціями і постійно перебували на зв’язку одне з одним, щоб попереджати про підозрілих покупців.

Тепер ця система переживає відродження, тільки замість рацій учасники використовують месенджери і спеціальні групи в соцмережах. Власники закупляють додаткові системи відеоспостереження, хоч це і доволі дорого, якщо йдеться про один магазин площею 15-20 квадратних метрів.

Давина Паркхаус з Нортгемптона, власниця магазина одягу, подарунків та аксесуарів розповіла, що посилила відеонагляд – і виявила, що крадіжками займаються деякі її постійні клієнти. За її словами, тут питання навіть не у втраті грошей, а втраті віри в те, що робиш хорошу справу, а тебе оточують достойні люди.

Давина Паркхауз
Підпис до фото, Давіна Паркхауз із Нортгемптона каже, що їй було більш боляче не від втрати грошей, а від втрати віри в добрих людей

Хазяйка магазину з шотландського містечка Келсо Клер Моул розповідає, що в середині жовтня крадій виніс з нього товарів на загальну суму близько 100 фунтів.

“Я би не сказала, що засмутилася, я би сказала, що розізлилася через те, що цей чоловік подумав – це дане йому Богом право, зайти і просто взяти все, що хотілося”, – каже вона.

Моул додає, що крадій пограбував не лише її та її співробітників. Справа в тому, що в кількох містечках місцевий бізнес часто бере участь в громадській діяльності широкого спектру – від купівлі футбольної форми для місцевої дитячої команди до постачання безплатних призів для шкільних свят.

“Я передаю призи для різдвяних ярмарів, літніх свят і всякого такого. Тепер я не можу витратити гроші на це”, – обурюється Моул.

Благодійна організація “Армія спасіння” у багатьох країнах світу тримає магазини, де можна придбати дешевий секонд-хенд одяг і предмети побуту. Зібрані гроші йдуть, наприклад, на купівлю їжі для бездомних.

Менеджерка такого магазину в британському місті Пітерборо Філіппа Міллард каже ВВС, що крадуть навіть тут: “Ми (для крадіїв – Ред.) легка ціль, хоча якщо б вони просто попросили в нас те, що вкрали, ми б і так це їм дали”.

Наприкінці жовтня ВВС розповідала історію власника магазина з Кембриджа Ніла Маккея. Помітивши крадія, він зателефонув за номером для термінових звернень 999, його перевели на номер 101 – це номер для нетермінових повідомлень в поліцію, потім знову на 999. Крадій за цей час зник.

Нил Маккей
Підпис до фото. Ніл Маккей із Кембриджу намагався зловити злодія за допомогою поліції, але отримав лише вибачення від неї

Щоправда, наступного ранку Маккею подзвонили з поліції та вибачилися за погану якість обслуговування.

У середньому в опитаних ВВС поліцейських відділках декількох графств Великої Британії заявили, що тільки 20% повідомлень про злочини в сфері роздрібної торгівлі призводили до кримінальних обвинувачень чи “належно розслідувалися” – без уточнення, як саме.

Захисні бірки на сирі та порожні банки кави

Великі торговельні мережі вживають локальних засобів, але вимагають глобальних.

Уже зараз в супермаркеті ставлять спеціальні охоронні бірки на пляшки не тільки з алкоголем, а й на стейки, сир та інші відносно дорогі товари.

Банки кави виставляють на стелажах порожніми, а повні можна отримати після оплати.

Мережа супермаркетів Tesco озброює всіх своїх співробітників натільними відеокамерами, щоб запобігти крадіжкам і знизити ризик фізичної агресії.

Мережа John Lewis пропонує черговим поблизу магазинів поліцейським безплатні напої, а на перервах дозволяє їм користуватися кафе для співробітників, де їжа продається зі знижкою – все це, щоб стримати потенційних крадіїв чи зловити їх на місці.

У торговельній мережі Co-op фіксують у 2023 році збільшення крадіжок на 35%, а понад 900 співробітників за останній рік зазнали фізичної агресії.

У Co-op кажуть, що в рамках закону про свободу інформації направляли запит в поліцію і отримали відповідь, що та не відреагувала на 71% зареєстрованих в магазинах інцидентів.

Поліція приїжджала, якщо йшлося про серйозний напад чи крадіжку на суму від кількох сотень фунтів.

ASDA
Підпис до фото,Мережі британських супермаркетів об’єднуються для боротьби з шопліфтингом

У результаті 13 великих ритейлерів Великої Британії домовилися виділити протягом двох років десь 800 тисяч фунтів на спільну з поліцією програму “Проект Пегас”.

Вона передбачає щільніший відеонагляд і поліцейське чергування, а також використання програм розпізнавання обличчя.

Спеціальна група поліцейських офіцерів і аналітиків спробують довести, що за крадіжками можуть стояти злочинні угрупування.

“Як вам 7 фунтів за банку кави?”

Не можна сказати напевне, що саме стоїть за таким різким збільшенням крадіжок у магазинах.

Журналісти ВВС провели два дні в одному з судів графства Кент. Там розглядали чотири справи про магазинні крадіжки, і в кожному випадку обвинувачений був наркозалежним.

МВС Британії в жовтні опублікувало звіт, з якого випливає, що 70% крадіїв магазинів – регулярні споживачі важких наркотиків.

У великих торговельних мережах наполягають, що це – організована злочинність, яка потім перепродає вкрадені товари.

“Те, що ми бачимо – це кричущі випадки, коли люди просто приходять з великою сумкою і беруть те, що хочуть, тому що усвідомлюють відсутність наслідків. Ми бачимо рецидивістів і бачимо масові крадіжки в магазинах”, – каже операційна директорка мережі Co-op Кейт Грем.

Більше того, зазначає вона, у віддалених районах Лондона рівень крадіжок і небезпеки для співробітників настільки високий, що це взагалі змушує задуматися, а чи має сенс тримати там магазин.

Такої ж думки про організовану злочинність дотримується і голова мережі John Lewis Шерон Вайт. Вона однією з перших назвала те, що відбувається, “епідемією” і заявила, що крадіжки у магазинах повинні розслідуватися, виходячи з того, що їх здійснюють не поодинокі люди, а члени злочинних груп.

Голова мережі John Lewis Шерон Уайт
Підпис до фото,Голова мережі John Lewis Шерон Уайт вимагає розслідувати магазинні крадіжки як організовані злочини, за якими хтось стоїть

У цій версії є слабка сторона: досі поліція ні разу не заявляла ні про те, що така група знайдена і розвінчана, ні про те, що виявлено ринок збуту чи контрабанди крадених товарів.

Супермаркети почали хором скаржитися на епідемію шопліфтингу в момент, коли їхній прибуток не дотягує до їхніх же прогнозів попри те, що продукти з початку газової кризи 2022 року подорожчали майже на 20% – у Великій Британії такої інфляції не було з 1970-х.

Керівникам торговельних мереж треба якось пояснити акціонерам, чому справи йдуть не дуже, і шукати способи скоротити витрати. Звісно ж, вони зацікавлені, щоб поліція ловила крадіїв, які за рік виносять з британських супермаркетів товарів приблизно на 1 мільярд фунтів.

І це веде до другої версії, яку великі ритейлери заперечують. Криза вартості життя в умовах подорожчання товарів і послуг – одна з головних тем в сучасній Великій Британії.

Журналіст ВВС Ез Робертс попросив у своїх соцмережах анонімно відгукнутися тих, хто займається дрібними крадіжками в магазинах з проханням пояснити, навіщо вони це роблять.

25-річний житель південного Лондона на ім’я Еш (це не справжнє його ім’я) розповів, що втратив роботу під час пандемії, а зараз його дохід – близько 1 тисячі фунтів на місяць, що значно нижче середньої зарплати по Лондону.

Це підштовхнуло його красти. Одного разу охоронці супермаркету, які його спііймали, хоч і відібрали товари, але, за його словами, виразили свої співчуття.

23-річна студентка Лола (це також не справжнє ім’я) зізналася, що краде в магазинах те, що не може собі дозволити.

“Як вам 7 фунтів за банку кави?” – обурюється вона. (Це близько 316 гривень за нинішнім курсом).

“Я не захищаю крадійство, але думаю, що крадіжка семи фунтів ні на що особливо не вплине”, – додає вона.

Директорка з безпеки мережі John Lewis Люсі Браун каже, що британські ритейлери витрачають 700 мільйонів фунтів, щоб запобігти новим крадіжкам. Вона прямо каже, що ці витрати закладаються у вартість товарів, які зараз продаються.

* * *

У суді в графстві Кент місцева жителька Стейсі Віллет зізналася в 23 крадіжках на загальну суму понад 1 тисяча фунтів. Вона розповіла, що вживала наркотики, старалася виправитися, навіть народила доньку, але коли дитину забрали соцслужби, то зірвалася.

Її звільнили під заставу.

У 47-річної Керрі Донахью колись була своя компанія з підбору персоналу, але, за словами її адвоката, “справи різко змінилися на гірше”. Їй дали рік позбавлення волі з відстрочкою.

Один із обвинувачених потрапив на суд вперше, ще один сказав, що він “із по-справжньому неблагополучної сім’ї”, і за ним числиться чи то 50, чи то 70 різних правопорушень.

У кожному з винесених судом рішенні була вимога пройти лікування від наркотичної залежності.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube