“Я в’язень у власному домі”: група підлітків виграла суд проти цілого штату через зміну клімату


21:5016.08.2023

У першій в своєму роді справі суддя стала на бік групи молодих кліматичних активістів, які подали до суду на штат Монтана за просування викопного палива. Це, на думку позивачів, шкодить їхньому праву на “чисте й здорове довкілля”, пише 24.

Суд постановив, що дітям було завдано збитків унаслідок того, що штат не врахував зміни клімату під час ухвалення рішень щодо нових енергетичних проєктів із використанням викопного палива. Влада тепер сподівається заблокувати небезпечний прецедент у Верховному суді штату.

Згідно з рішенням, позивачі, вік яких сягає від 5 до 22 років, “зазнали збитків унаслідок того, що штат не врахував парникові гази та зміни клімату, включно зі шкодою, заподіяною їхньому фізичному й психічному здоров’ю, домівкам і власності, рекреаційним, духовним та естетичним інтересам, племінним і культурним традиціям, економічній безпеці та щастю”.

Адвокати позивачів та їхніх організацій-спонсорів стверджували, що положення Закону про екологічну політику Монтани, яке забороняло штату розглядати та аналізувати вплив викопного палива на навколишнє середовище, є неконституційним. Суддя Кеті Сілі, яка головувала у справі “Хелд проти Монтани”, погодилася. Тепер штату, можливо, доведеться переглянути це положення. Ухвалене рішення свідчить, що штат повинен мати право відмовляти у видачі дозволів на діяльність, пов’язану з викопними видами палива, коли така діяльність призводить до викидів парникових газів, що спричиняють погіршення та виснаження природних ресурсів і довкілля, що порушує конституційні права дітей та молоді Монтани. В іншому випадку, самі закони про видачу дозволів можуть бути неконституційними.

Під час судового процесу шістнадцять юних позивачів також надали свідчення про те, наскільки шкідливою була зміна клімату в їхньому короткому житті, в тому числі й особливо зворушливу історію, розказану підлітком-астматиком, який сказав, що він був “в’язнем у власному домі”, ізольованим як від інфекції COVID-19, так і від диму лісових пожеж.

Ця справа є фактично першим конституційним кліматичним позовом, поданим у Сполучених Штатах. Виграш у цій справі є великою перемогою не лише для молодих позивачів, але й для кліматичних активістів загалом.

Це величезна перемога для Монтани, для молоді, для демократії та для нашого клімату. Таких рішень, безумовно, буде більше, – каже засновниця фонду “Наші діти” Джулія Олсон.

Позов подали ще у 2020 році, але рішення по ньому з’явилося лише зараз. Крім неї, є ще кілька подібних справ, які очікують на судовий розгляд, зокрема позов, який веде молодь на Гаваях, де лісові пожежі спустошили острів Мауї та забрали життя майже 100 людей.

Читайте: Глобальна температура океану досягла найбільших позначок в історії© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube