Відкриття. Генна терапія в лікуванні хронічного пияцтва. Ефективність – 90%


09:2816.08.2023

Форма генної терапії, яка сьогодні використовується для лікування хвороби Паркінсона, може значно знизити вживання алкоголю у хронічних п’яниць. Такого висновку дійшли дослідники з Орегонського університету охорони здоров’я і науки, пише Sci Tech Daily.

Дослідники виявили, що хірургічне лікування, яке вже використовується для лікування хвороби Паркінсона, різко знижує рівень хронічного вживання алкоголю.

Дослідження на нелюдських приматах показало, що імплантація певного типу молекул, які індукують ріст клітин, ефективно перезавантажує дофаміновий шлях винагороди в мозку у тварин, схильних до зловживання алкоголем. Ця процедура генної терапії передбачає хірургічне втручання на головному мозку і може бути корисною у найважчих випадках розладів, пов’язаних із вживанням алкоголю.

Деталі генної терапії
“Це було неймовірно ефективно”, – сказала співавтор дослідження Кетлін Грант, доктор філософії, професор і керівник відділу неврології в Орегонському національному дослідницькому центрі приматів OHSU (ONPRC).

Імплантований вірус не є шкідливим і несе в собі ген, який кодує білок, відомий як гліальний нейротрофічний фактор, або GDNF. Його ввели в певну ділянку мозку групі макак-резусів, які добровільно і багато п’ють етанол, розведений у воді. Після того, як чотири макаки пройшли процедуру, дослідники виявили, що їх споживання знизилося більш ніж на 90% порівняно з контрольною групою.

Вражаючі результати
“Рівень споживання алкоголю знизився майже до нуля, – каже Грант. “Протягом декількох місяців поспіль ці тварини пили воду і взагалі уникали вживання алкоголю. Вони зменшили споживання алкоголю до такої міри, що ми не змогли зафіксувати рівень алкоголю в крові”.

GDNF відомий як фактор росту – це означає, що він стимулює клітини швидко збільшуватися в кількості, що посилює функцію нейронів у мозку, які синтезують дофамін, хімічну речовину, що викликає відчуття задоволення, яка виділяється в мозку. У випадку з розладом вживання алкоголю, хронічне вживання алкоголю зменшує вивільнення дофаміну.

Розуміння дофаміну та алкоголю
“Дофамін бере участь у підкріпленні поведінки, а також у тому, що люди знаходять певні речі приємними, – каже Грант. “Гостре вживання алкоголю може підвищити рівень дофаміну. Однак, якщо вживати його хронічно, мозок адаптується таким чином, що зменшує виділення дофаміну. Тому, коли люди залежні від алкоголю, вони насправді не відчувають більшого задоволення від випивки. Здається, що вони п’ють більше, тому що відчувають потребу підтримувати стан сп’яніння”.

Дослідники підвищили рівень дофаміну, доставивши GDNF в область мозку, де знаходиться дофамін.

Процедура та наслідки
Аденоасоційований вірус – це одноланцюговий ДНК-вірус, який не викликає захворювання у свого суб’єкта. Процедура вже застосовується у дорослих пацієнтів з хворобою Паркінсона та у дітей для лікування рідкісного генетичного захворювання, відомого як дефіцит декарбоксилази ароматичних L-амінокислот, який, серед інших симптомів, викликає труднощі з пересуванням.

“У мавп, які отримували лікування цим геном, назавжди почала надмірно вироблятися дофамінова кислота, і вони значно знизили рівень споживання алкоголю”, – каже Грант.
За даними Національного інституту зловживання алкоголем та алкоголізму при Національному інституті охорони здоров’я США (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism of the National Institutes of Health), розлади, пов’язані зі зловживанням алкоголю, залишаються серйозною проблемою в Сполучених Штатах і в усьому світі: за оцінками, щорічно від причин, пов’язаних з алкоголем, помирає близько 140 000 людей. За оцінками, щорічна кількість смертей у світі становить 2,4 мільйона.

За словами Гранта, нове дослідження описує форму лікування, яка назавжди змінює мозок за допомогою хірургічного втручання, тому терапія буде обмежена тими, хто має найважчі форми розладів, пов’язаних з вживанням алкоголю.

“Це було б найбільш доцільно для людей, які вже показали, що всі наші звичайні терапевтичні підходи не працюють для них, – сказала вона. “Вони, швидше за все, завдадуть серйозної шкоди або вб’ють себе чи інших через своє вживання алкоголю”.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube