В Україні створюють ефективну систему реабілітації (ВІДЕО)


12:3821.04.2023

Кількість жертв повномасштабної війни, яку Росія розв’язала проти України, зростає з кожним днем, а своєчасна реабілітація дає шанс поліпшити здоров’я пацієнтів. Для цього в Україні створюють мультидисциплінарні команди реабілітологів, але спершу вони пройдуть онлайн-навчання.

Такий курс із застосування Міжнародної класифікації функціонування (МКФ) створено в рамках ініціативи першої леді Олени Зеленської щодо розвитку ефективної системи реабілітації, інформує FREEДОМ.

Василь Дорош від початку вторгнення Росії два місяці провів із сім’єю в окупації в Іванкові Київської області. Після звільнення селища пішов на фронт. Прослуживши кілька місяців, отримав множинні осколкові поранення спини і довго не міг ходити. 

“Касетний був обстріл у наш бік. Вони відходили. І під час відходу вони випускають усе, що в них є. У наш бік і фосфор летів, і касети”, — згадує український військовослужбовець.

Зараз він насилу, на милицях, але все ж пересувається. Такі результати дала тривала реабілітація. Крок за кроком, день за днем доводилося вчитися жити заново. 

“Лікарі мало шансів давали. Реабілітологи сказали “ми піднімемо тебе на ноги”. У цей центр я приїхав на візку. Десь візок тут мій. Я його навіть забирати не буду”, — каже Дорош. 

Таке відновлення стало можливим у реабілітаційному відділенні другої лікарні в Білій Церкві. Воно розраховане на 24 пацієнтів, тут працює реабілітаційна команда. Саме такі фахівці навчатимуться за спеціальною програмою за участю професіоналів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

“Я хочу подякувати всім, що нарешті цей крок — хода МКФ Україною почала набирати швидкість. Хотіла подякувати всім нашим медичним працівникам. Я з вдячністю і повагою ставлюся до вашої професії, якщо згадати “ковідні” локдауни, а потім війна, зрозуміло, що ви працюєте в умовах наднавантаження вже не перший рік і тримаєте на своїх плечах найважливіший фронт. Ви рятуєте життя і підтримуєте здоров’я наших людей. Ви добре знаєте, що зараз багато військових навіть повертаються в армію на фронт, маючи біонічні та механізовані протези. У тилу зараз відновлюється багато цивільних: і дітей, і дорослих, які отримали травму війни. При цьому інвалідизація нікуди не зникла. Війна додає дуже важких випробувань”, — наголосила перша леді України.

Зеленська відвідала лікарню в Білій Церкві, була присутня на презентації онлайн-курсу, який найближчими місяцями підготує понад 2 тис. спеціалістів для 244 закладів, що дасть змогу більш ефективно надавати допомогу людям із важкими діагнозами. 

“Вони розташовані по всій Україні. Наприклад, найбільше таких закладів у Дніпропетровській області. Потім у Києві. Більш-менш рівномірно територія України покрита”, — повідомив директор департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я України Василь Стріла.

МКФ реалізується за підтримки Швейцарії та Європейського Союзу. Допомогу зможуть отримати люди з різними діагнозами. У деяких випадках реабілітація починається просто в реанімації. 

“Ми запустили в Україні зміни підходів як до реабілітації, так і взагалі до системи встановлення інвалідності. І тепер наше завдання позбутися медико-соціальних експертних комісій, а за інноваційними методиками ВООЗ, які вилилися в Міжнародну класифікацію функціонування, запустити оцінку втрати функціональності людини, робити індивідуальний план реабілітації”, — поінформував міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Очікується, що після проходження онлайн-курсу фахівці-реабілітологи зможуть провести майже 3 млн сеансів допомоги на рік. За словами міністра охорони здоров’я, раніше реабілітологів не вистачало, але він пообіцяв — після підвищення зарплат, ситуація зміниться.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube