Біоінженерія. Вчені навчились перетворювати свинячу печінку на людську


11:4103.01.2023

Примарна біла субстанція, що плаває у великому глеку, лише кілька годин тому була міцним червонувато-коричневого кольору здоровим органом – печінкою свині. Тепер він напівпрозорий, білі трубочки судин, як гілки на дереві, просвічують.

Про це пише AP NEWC, передає Zn.ua.

Це свиняча печінка, яка поступово трансформується, щоб виглядати і поводитися як людська, що є частиною тривалого прагнення вчених полегшити нестачу трансплантатів у країні за допомогою біоінженерних замінників органів.

Насамперед співробітники у цій лабораторії у передмісті Міннеаполісу промили шампунем свинячі клітини. Те, що залишилося, – це пружна, як поролон, стільникова структура печінки з порожніми кровоносними судинами.

Тепер клітини печінки людини, взяті з донорських органів, які неможливо пересадити, наповнюватимуть ці стільники, просочуватимуться в них і перезапускатимуть функції органу вже як печінку конкретної людини.

“По суті, ми знову вирощуємо орган “, – сказав Джефф Росс, генеральний директор Miromatrix. — Наші тіла більше не сприйматимуть його як орган свині”.

Це сміливе твердження. Десь у 2023 році Miromatrix планує провести перше у своєму роді випробування біоінженерного органу на людях, щоб розпочати спроби довести це.

Якщо Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів погодиться, початковий експеримент проводитиметься поза тілом пацієнта. Дослідники помістять печінку, перетворену на людську, поруч із лікарняним ліжком, щоб тимчасово фільтрувати кров людини, чия власна печінка раптово відмовила. І якщо функції печінки працюватимуть, це стане важливим кроком на шляху до спроби біоінженерної трансплантації органу, можливо, нирки.

“Все це звучить як наукова фантастика, але з чогось треба починати”, – сказав доктор Сандер Флорман, керівник відділу трансплантації в нью-йоркській лікарні Маунт-Сінай, одній з кількох лікарень, які вже планують брати участь у дослідженні печінки. — Ймовірно, це найближче майбутнє, ніж ксенотрансплантація чи пряма імплантація органів тварин людям”.

Понад 105 тисяч осіб стоять у черзі на пересадку органів у США. Тисячі помруть, перш ніж прийде їхня черга.

“Кількість наявних у нас органів ніколи не зможе задовольнити попит”, – сказав доктор Аміт Тевар, хірург-трансплантолог з Медичного центру Університету Піттсбурга.

Ось чому вчені розглядають тварин як ще одне джерело органів. Мешканець Меріленда прожив два місяці після того, як у січні минулого року йому зробили першу у світі трансплантацію серця від свині — тварини, генетично модифікованої таким чином, щоб її органи не викликали негайної атаки з боку імунної системи людини. FDA розглядає можливість проведення додаткових експериментів з ксенотрансплантації з використанням нирок чи сердець свиней із відредагованими генами. Але ризик величезний.

Зі свого боку, біоінженерні органи помітно відрізняються від органів тварин із відредагованими генами — спеціальні свині не потрібні, потрібні просто органи зі скотобійні, які послужать каркасом для нової людської печінки.

“Це те, що у довгостроковій перспективі може сприяти розвитку виробництва органів, які ми зможемо використовувати для людей”, – сказав Тевар з Піттсбурга.

Підхід Miromatrix заснований на дослідженнях початку 2000-х років, коли фахівець з регенеративної медицини Доріс Тейлор і доктор Харальд Отт з університету Міннесота першими винайшли спосіб повної децелюляризації серце мертвого щура. Команда засіяла порожнечі незрілими клітинами серця щурів, які зрештою змусили маленький орган битися. Були міжнародні міжнародні заголовки.

Перенесемося вперед, і тепер у спін-офф університету Miromatrix стоять ряди великих глеків, що перекачують рідини та поживні речовини в печінку та нирки на різних стадіях їх метаморфозу.

Рос сказав, що нова методика – повне видалення клітин свині – усуває деякі ризики ксенотрансплантації, такі як приховані віруси тварин або відторгнення.

Понравилась статья? Расскажите друзьям![hupso]

'Біоінженерія. Вчені навчились перетворювати свинячу печінку на людську' не имеет комментариев

Будьте первым!

Желаете поделиться мнением?

© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube