Зрадники не можуть бути заслуженими: журналісти і правозахисники закликали Зеленського позбавити звань «Заслужений журналіст України»


18:4121.09.2022

Українські журналісти та правозахисні організації закликають Президента України Володимира Зеленського позбавити державних нагород – почесного звання “Заслужений журналіст України” – журналістів, які зрадили Україну й роками працюють в інформаційному пропагандистському війську Росії.

Про це йдеться в заяві, яка оприлюднена Інститутом масової інформації, передає Інше ТВ.

Зокрема, йдеться про позбавлення звання заслуженого журналіста України:

Родіона Мірошника – експрессекретара Віктора Януковича, ексдепутата Луганської облради від Партії регіонів, екскерівника Луганської обласної державної телерадіокомпанії; 

Володимира Безродного – колишнього першого заступника начальника управління в справах преси та інформації Донецької облдержадміністрації, колишнього члена НСЖУ (Донецька обласна організація НСЖУ виключила його зі своїх лав у 2015 році через співпрацю з бойовиками “ДНР”);

Леонарда Свідовськова – ексдепутата Луганської обласної ради від Партії регіонів, після окупації Луганська працює на захопленій Луганській обласній телерадіокомпанії, яку окупанти перейменували на “ГТРК ЛНР”. Після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну підтримав дії агресора. Він поширює контент, який дискредитує українську владу і Збройні сили України також на своїх сторінках у соцмережах.

«Наявність такого звання нівелює значущість цієї нагороди, фактично прирівнює між собою справжніх журналістів, що ціною свого життя захищають незалежність України, та осіб, які дискредитували професію журналіста і служать в інтересах і на догоду кремлівському режиму. 

Це звання ті особи отримали ще у 2008 та 2010 роках. Втім, попри надане звання з початком російської агресії у 2014 році вони перейшли на бік країни-агресора, і жоден з них від цього звання не відмовився. 

Нагадаємо, ще 2017 року прокуратура Луганської області оголосила Родіона Мірошника в розшук. Йому інкримінують злочини, передбачені ч. 1 ст. 109 (“Умисні дії, спрямовані на пособництво насильницькому поваленню конституційного ладу і захопленню державної влади”), ч. 2 ст. 110 (“Умисні дії, спрямовані на зміну меж території і державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України”) та ч. 1 ст. 258-3 (“Участь в діяльності терористичної організації”) КК України.

У 2020 році саме через появу в ефірі Родіона Мірошника Національна рада з питань телебачення і радіомовлення призначила перевірку та оголосила попередження телеканалу “Наш”.

У середині квітня 2022 року Мірошник записав відео з фронту, з позицій бойовиків “ЛНР”, у якому зі снарядом у руках закликав українських військових скласти зброю.

Вже після  широкомасштабного вторгнення Росії в Україну Служба безпеки України повідомила про підозру Леонарду Свідовському у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6. ст. 111-1 Кримінального кодексу України (ведення інформаційної діяльності в співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, спрямоване на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України).

Небезпека наявності такого звання полягає в тому, що російські пропагандисти використовують ці звання у своїх цілях, коли представляються заслуженими журналістами України. Ці одиниці інформаційної війни використовують для російської аудиторії під виглядом саме “заслужених журналістів України” і для спотворення уявлення про реальні події. 

Зауважимо, що ніхто з них самостійно від цього звання не відмовився, а навпаки, дехто навіть підкреслює належність до української спільноти й вказує звання з-поміж інших регалій. До прикладу, на російському ресурсі news-front.info Володимира Безродного так і представляють – заслужений журналіст України, український доцент кафедри журналістики.

Ми закликаємо припинити практику надання звання “Заслужений журналіст України” та ініціювати відповідні зміни до законодавства. 

Нагадаємо, понад рік тому, 2 червня 2021 року, Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України рекомендувала главі держави припинити надавати почесного звання “Заслужений журналіст України”, а також ініціювати відповідні зміни до Закону “Про державні нагороди України”.

Цю ініціативу Ради 3 червня підтримали низка медійних та правозахисних організацій.  “Нагородження державою журналістів таким званням навіть з найчистіших намірів підважують незалежність медіа та довіру до журналістики як такої. Адже в сухому залишку об’єкт критики намагається влестити критика. Ми переконані, що найвищою нагородою від держави є не відзнака, але відкрита і доступна інформація, прозорість і підзвітність влади, а надто – безпека і захист журналістів, швидке і професійне розслідування злочинів та справедливе покарання винних”, – йдеться в заяві, яку підписали Медіарух, Інститут масової інформації, ГО “Детектор медіа”, ГО “Свідомі.Медіа”, Фундація “Суспільність”, ZMINA та Інтерньюз-Україна.

Як повідомляло Інше ТВ, Ексголові Укрексімбанку за наказ відібрати камери в журналістів “Схем” суд призначив 3400 грн штрафу© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube