Родине нужны таланты. История украинского школьника, придумавшего бумагу из опавших листьев. Продолжение


10:2404.12.2018
Share Button

Весной этого года Інше ТВ рассказывало о Валентине Фречка, 11-класснике Сокиринской школы,  который уже несколько лет подряд побеждает в национальных олимпиадах по экологии и биологии. Кроме того, подросток является постоянным участником Малой академии наук. Наиболее знаковыми достижениями ученика стала победа во Всеукраинском научно-техническом конкурсе Интел эко Украины 2018, а также золотая медаль на Международном фестивале инженерных наук и технологий Ifest в Тунисе. Здесь молодой ученый представил собственный научный проект изготовления бумаги из опавших листьев.

Мы решили узнать, как сложилась дальнейшая судьба этого талантливого молодого человека, нужен ли он оказался своей стране или, как многие его сверстники, решил искать счастья за рубежом. Оказалось, не все так плохо, о чем сам Валентин Фречка рассказал Дело

“Мені 17 років, я працюю на трьох роботах і керую власною компанією. З чого починався мій шлях? З маленького закарпатського села, де я виріс в невеликій родині — мама, тато, брат, дві собаки і кішка. Усе своє життя я цікавився прикладною складовою науки, як працює світ, як працюють звичні речі. Тому, маючи потенціал розвитку в науці, у п’ятому класі на уроці природознавства я побачив у викладачки телескоп. Він мене заворожив, тому що саме через такі речі ми зазираємо в космос і робимо щось глобальне. Це настільки мене вразило, що я вирішив вступити до Малої академії наук, і зробив це у восьмому класі. Саме з цього почався мій шлях як науковця. І хочу дати вам декілька порад, як наукову ідею можна втілити у реальну справу.

Знайдіть проблему, яку вам до снаги вирішити

Того ж року я розробив свою першу технологію — очистки стічних вод після миття автомобілів. Я використовував шкарлупу волоського горіха для виробництва фільтрів. Цей проект став моїм стартом. Робота, на мій сьогоднішній погляд, була не дуже потужна, але її добре оцінили на конкурсі Intel Eco Ukraine. Мене не запросили до американського конкурсу в той час, але запропонували прийти наступного року з більш цікавим проектом. Це додало мені наснаги для подальшого розвитку в прикладній науці, завдяки чому я створив те, що маю зараз. Узагалі я ніколи не міг подумати, що звичайне опале листя зробить такий шалений успіх не тільки в Україні, а й у світі. Нещодавно ми повернулися з Південної Кореї, де до нас підходили і казали, що вражені нашим проектом.

Перші кроки у своїй діяльності я робив в сільській школі з поглибленим вивченням французької мови. Вона, на щастя, була дуже добре обладнана, тому що її вподобав “Французький альянс”. Я почав реалізовувати різні ідеї. Чому я обрав саме папір?

Живучі в гірській місцевості, я бачив, як багато дерев вирубується. Мене зацікавило питання, навіщо це робиться в таких обсягах. Я почав розбиратися і зрозумів, що основний напрямок переробки дерев — це виробництво папіру. Але ми розвиваємося, і потрібно всі відомі технології підлаштовувати до більш екологічно безпечних. Є багато технологій виробництва паперу із недеревної целюлози, наприклад, папір з рисової соломи, зі звичайної соломи, з трави тощо. Я вивчив всі ці методи. Два роки їздив на різні заходи і конференції, але постійно мені казали: “Для чого винаходити велосипед, якщо його вже винайшли?”. Це був час, коли я закінчував школу і мав визначатись з подальшим життям. Мені хотілося поїхати за кордон і представити проект не в Україні. Тому я влітку 2017 року провів тести з опалим листям і отримав прекрасні результати. Я отримав неймовірно якісну целюлозу, з якої формую перший аркуш паперу формату А4 та щільністю 120 гр/м2. Папір не вийшов ідеально білим, але ж більша частина нашого папіру — технічна, яка використовується для вироблення пакетів, папок тощо. Тож не ідеально білий колір ідеально підходить для цих завдань. Саме з цього паперу зараз я виготовляю екопакети.

Пам’ятайте про реалізацію

Я виникла саме ця ідея? Я завжди був генератором ідей. Але мене не цікавило просто придумати щось, написати статтю та опублікувати її в відомому науковому журналі. Мене цікавили ідеї з прикладною реалізацією. Одного дня ми з моїм дідусем пішли погуляти до лісу, позбирати гриби, поспілкуватися. Ми гуляли, і тут я дивлюся під ноги і бачу опале листя. А листя є одною зі складових деревини, тобто це майже теж саме. Я подумав, чому б не використати його у виробництві паперу. Я почав експериментувати. Це не дуже приємний процес, особливо, з точки зору “ароматів”. Коли я вертався додому, весь мій одяг страшенно смердів. Так я працював все літо, після чого подав документи на конкурс Intel Eco Ukraine вже з цим проектом, став переможцем національного етапу і поїхав до Америки представляти свій проект на міжнародній конференції.

Не зважайте на скепсис оточуючих і експериментуйте, але не сподівайтесь одразу на величезні інвестиції

Всі свої експерименти я проводив або в школі, або дома. В мене не було ніяких інвестицій або підтримки великої компанії. Батьки теж не зрозуміли мою ідею. За рік, що минув, я об’їздив більше 12 країн в Азії, Африці, Південній Америці. Найбільше мені сподобалось в Африці і в Південній Америці. Там люди високо цінують прості проекти, які мають велике значення для екології. Мій проект там отримав схвалення.

Робіть акцент на якості презентацій

Хочу дати декілька порад, як представляти проекти на конкурсах. По-перше, потрібна проривна ідея. По-друге, ідея повинна мати презентабельність. До кожної зі своїх презентацій я підходив дуже уважно — як розміщені предмети, який постер, з чим будуть ознайомлюватися члени журі. Кожна дрібниця має значення.

Розвиватесь у дотичних сферах

Після того як мій проект отримав великий розголос в інтернеті, до мене почали звертатися люди, які пропонували започаткувати стартап. Зробивши аналіз та змінивши вид діяльності, я почав вивчати бізнес, маркетинг, менеджмент, фінанси, юриспруденцію. Тоді ми створили стартап, який зараз має назву ROLF’s paper, що означає Recycle Of Fallen Leaves (переробка опалого листя на папір).

Мене запрошують різні іноземні компанії на роботу, але я завжди хотів працювати в Україні і розвивати саме свою країну. Я починаю працювати на Житомирському целюлозно-паперовому комбінаті, який підтримує мене, мою діяльність і мій проект. Ми ставимо лінію по виробництву даного паперу і тестуємо його. Зараз виробляється папір та пакети з нього.

Я не зупиняюся на досягнутому — зараз працюю над новою розробкою нових методів полімеризації целюлози, в яких не потрібна деревина. І взагалі для цього процесу майже ніякої сировини не потрібно — все буде робитися в лабораторії та хімічних реакторах.

Крім основної роботи, я приділяю час іншим проектам, які мають за мету створити в Україні умови, за яких молоді талановиті завзяті люди могли розвиватися і реалізовуватися, причому незалежно від віку і місця знаходження. За підтримки своїх друзів і партнерів я зробив платформу DESK на базі Інституту фізіології ім. Богомольця, де ми навчаємо дітей, як подолати бар’єри, як вчитися аналізувати ринок, проводити брейн-шторм і як реалізовувати свої ідеї”.

Очень плохоПлохоХорошоНормальноОтлично (Нет голосов)
Загрузка...
Понравилась статья? Расскажите друзьям!
Share Button


Обсуждение

Пожалуйста, чтобы добавить комментарий.

© Inshe.tv

Share Button