Позиція міністра закордонних справ Еспена Барта Ейде суперечить позиції головного дипломата ЄС Каї Каллас, яка назвала прямі переговори з Путіним «пасткою».
Європа повинна мати місце за столом будь-яких переговорів щодо припинення війни між Росією та Україною, заявив POLITICO міністр закордонних справ Норвегії. Але не називайте їх «посередником».
Виступаючи перед тим, як міністри закордонних справ ЄС вирушили на Кіпр для обговорення планів щодо потенційного призначення «спеціального посланника» з питань війни, Еспен Барт Ейде заявив, що європейцям потрібен переговірник для обговорення аспектів угоди, які безпосередньо стосуються інтересів ЄС.
«Я думаю, що європейський голос за метафоричним столом переговорів – це правильно», – сказав він після зустрічі з головним дипломатом ЄС Каєю Каллас. «На мою думку, Європа має власні реальні інтереси, які певним чином збігаються з інтересами України, але також виходять за їх межі».
Коментарі Ейде суперечили коментарям Каллас, яка назвала дебати щодо спеціального посланника для переговорів з Росією «пасткою», додавши, що ЄС повинен натомість визначити свою стратегію щодо Москви та зосередитися на «основних інтересах» блоку.
«Я вважаю, що це пастка, в яку Росія хоче, щоб ми потрапили… і вони вже вибирають, хто їм підходить», – сказала вона, маючи на увазі пропозицію президента Росії Володимира Путіна про те, що колишнього канцлера Німеччини Герхарда Шредера можна обрати на посаду посланника.
Ейде, який у середу перебував у Брюсселі для участі у засіданні Ради Європейського економічного простору, зазначив, що деякі питання, порушені під час попередніх переговорів, що проводилися США, стосувалися питань, які може вирішувати лише Європа, таких як послаблення санкцій чи шлях Києва до членства в ЄС.
«Тож має бути європейський голос», – стверджував він.
Але норвезький дипломат, який був глибоко залучений до мирних зусиль на Близькому Сході, сказав, що є велика різниця між тим, що Європа відправляє когось представляти її інтереси на переговорах, і тим, що Брюссель намагається бути посередником між Росією та Україною.
«Я думаю, що є певна плутанина… Посередництво означає, що хтось, в ідеалі більш неупереджений до конфлікту, намагається знайти спільну мову», – сказав він. «Європейці, а також, на мою думку, американці… повинні явно бути на боці підтримки України».
Занадто рано?
Розмови про потенційного спеціального посланника ЄС, який би представляв блок на переговорах з Росією, загострюються, оскільки США відступили від своїх мирних зусиль, а посередники Дональда Трампа, Стів Віткофф та Джаред Кушнер, зайняті спробами досягти припинення вогню з Іраном.
Тим часом і Путін, і президент України Володимир Зеленський підтримали ідею залучення європейця за стіл переговорів, хоча обидва мають дуже різні уявлення щодо того, хто має виконувати цю роботу.
Після того, як Путін озвучив ім’я Шредера, міністр закордонних справ Зеленського Андрій Сибіга висміяв цю ідею, заявивши POLITICO, що дружній до Кремля французький актор Жерар Депардьє або колишня американська зірка бойовиків Стівен Сігал однаково підходять для цієї посади.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга на фото в Серне-ла-Віль, Франція, 26 березня 2026 року. | Фото біля басейну від Мішеля Ойлера через AFP/Getty Images
На шляху до зустрічі на Кіпрі міністри закордонних справ країн ЄС висловили різко протилежні погляди на те, чи варто ЄС починати прямі переговори з Росією.
У той час як високопоставлені дипломати країн Балтії поставилися до цього скептично, міністр закордонних справ Бельгії Максим Прево підтримав цю ідею. «Нам потрібно скористатися можливістю, яку дає рішення США призупинити свою участь у переговорному процесі між Україною та Росією».
«Я думаю, що нам потрібно прийняти спільне рішення, не лише визначити одну людину, але й те, який контент ми хотіли б поставити на стіл переговорів», – сказав він, додавши, що важливо провести «відкриту дискусію з цього питання».
Але і Париж, і Берлін висловили застереження щодо ідеї прямих переговорів, а високопосадовці останніми днями заявили, що хоча вони підтримують ідею залучення європейця до переговорів з Росією, час для такого призначення не був оптимальним.
Лідери країн Балтії були найвідвертішими, повторюючи фразу Калласа про «пастку», розставлену Путіним.
Однак, для Ейде, зараз час має сенс, враховуючи відсутність інтересу США до переговорів, той факт, що Україна завдала успішних ударів далекого радіусу дії проти Росії та перешкоджає спробі літнього наступу Москви.
Що стосується роботи посередника між Росією та Україною, то це окрема посадова інструкція, сказав норвезький дипломат.
«Це як у суді: є і адвокат, і суддя — обидва мають важливі ролі, але вони не одне й те саме», — сказав він, додавши, що ідеальним профілем для посередника була б людина неупереджена, ймовірно, не родом з жодної європейської країни.
