“Умисно заподіяли сильні страждання”. Гаагський суд видав ордери на арешт Шойгу і Герасимова


14:2225.06.2024

Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт колишнього міністра оборони країни-агресокри Сергія Шойгу та начальника Генштабу РФ Валерія Герасимова. Про це йдеться у повідомленні МКС.

24 червня 2024 року Палата попереднього провадження II Міжнародного кримінального суду у складі судді Росаріо Сальваторе Айтала (головуючий), судді Серхіо Херардо Угальде Годінеса та судді Хайкеля Бен Махфуда видали ордери на арешт двох осіб, пана Сергія Кужугетовича Шойгу та пана Валерія Васильовича Герасимова, у зв’язку з ситуацією в Україні за ймовірні міжнародні злочини, скоєні у період щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року.

Сергій Кужугетович Шойгу, народився 21 травня 1955 року, Міністр оборони Російської Федерації на час інкримінованих діянь, та Валерій Васильович Герасимов, народився 8 вересня 1955 року, Начальник Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації та Перший заступник Міністра оборони Російської Федерації на час інкримінованих діянь, кожен з них, як стверджується, несе відповідальність за воєнний злочин, що полягає у здійсненні нападів на цивільні об’єкти (стаття 8(2)(b)(ii) Римського статуту), воєнний злочин, що полягає у заподіянні надмірної випадкової шкоди цивільному населенню або шкоди цивільним об’єктам (стаття 8(2)(b)(iv) Римського статуту), а також злочин проти людяності, що полягає у нелюдських діях, передбачений статтею 7(1)(k) Римського статуту. Існують обґрунтовані підстави вважати, що вони несуть індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезазначені злочини за те, що (i) вчинили їх спільно та/або через інших осіб (стаття 25(3)(a) Римського статуту), (ii) віддавали накази про вчинення злочинів (стаття 25(3)(b) Римського статуту) та/або (iii) не здійснювали належного контролю над силами, які перебували у їхньому підпорядкуванні (стаття 28 Римського статуту).

Обидва ордери на арешт були видані на підставі клопотань, поданих стороною обвинувачення. Палата досудового розслідування II вважає, що є достатні підстави вважати, що обидва підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари, завдані російськими збройними силами по українській електричній інфраструктурі щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року. Протягом цього періоду російські збройні сили здійснили велику кількість ударів по численних електростанціях та підстанціях у різних місцях України.

Палата попереднього провадження II встановила, що є достатні підстави вважати, що передбачувані удари були спрямовані проти цивільних об’єктів, а для тих об’єктів, які у відповідний час могли кваліфікуватися як військові об’єкти, очікувана випадкова шкода і збитки, завдані цивільному населенню, були б явно надмірними порівняно з очікуваною військовою перевагою. У зв’язку з цим Палата зауважила, що однією з основних цілей міжнародного гуманітарного права є захист цивільних осіб під час збройних конфліктів. Тому, оцінюючи кримінальну відповідальність за ймовірне вчинення воєнних злочинів під час ведення бойових дій, Палата повинна розглянути, чи дотримувався принцип розрізнення, який забороняє застосування збройної сили проти цивільних осіб та інших осіб, що перебувають під захистом, під час інкримінованої поведінки. Оцінюючи дії осіб, підозрюваних у серйозних порушеннях міжнародного гуманітарного права, якщо вони кодифіковані як злочини за Римським статутом, Палата завжди враховуватиме вплив цих дій на безпеку цивільних осіб, зокрема найбільш вразливих, таких як люди похилого віку, жінки та діти.

Палата попереднього провадження II також визначила, що інкримінована кампанія elfhsd являє собою спосіб поведінки, що включає в себе багаторазове вчинення актів проти цивільного населення, що здійснюються відповідно до державної політики, у розумінні статті 7 Статуту. Таким чином, є достатні підстави вважати, що підозрювані умисно заподіяли сильні страждання або серйозні тілесні ушкодження чи шкоду психічному або фізичному здоров’ю, а отже, несуть кримінальну відповідальність за злочин проти людяності та інші нелюдські діяння, як це визначено у статті 7(1)(k) Римського статуту.

Враховуючи, що основні фактичні твердження належним чином підтверджуються доказами та іншими відповідними матеріалами, представленими на цій стадії провадження стороною обвинувачення, Палата вважає, що вимоги закону для видачі запитуваних ордерів на арешт дотримані.

Зміст ордерів видається під грифом “таємно” з метою захисту свідків і забезпечення безпеки розслідування. Однак, беручи до уваги, що поведінка, подібна до тієї, про яку йдеться в ордерах на арешт, і яка є порушенням міжнародного гуманітарного права, як видається, триває, Палата вважає, що інформування громадськості про ордери може сприяти запобіганню подальшому вчиненню злочинів, передбачених статтею 58(1)(b)(iii) Римського статуту. Таким чином, Палата досудового провадження II вирішила, що в інтересах правосуддя уповноважити Секретаріат публічно розкрити інформацію про наявність ордерів, імена підозрюваних, злочини, за які видані ордери, та міри відповідальності, – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, як повідомляло ІншеТВ, Путін став четвертим главою держави, ордер на арешт якого видав Міжнародний суд у Гаазі. Що сталося з трьома попередніми? (ФОТО)© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube