США зняли заборону на постачання зброї бригаді «Азов»


08:0211.06.2024

Адміністрація Байдена дозволить українському військовому підрозділу “Азов” використовувати американську зброю, заявив у понеділок Державний департамент, скасувавши заборону, накладену кілька років тому на тлі занепокоєння у Вашингтоні з приводу походження цієї групи.

Про це пише The Washington Post.

Бригада «Азов», відома своєю наполегливою обороною металургійного комбінату «Азовсталь» у Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, вважається особливо ефективною бойовою силою. Але близько десяти років тому їй заборонили використовувати американську зброю, оскільки американські чиновники вирішили, що деякі з її засновників сповідують расистські, ксенофобські та ультранаціоналістичні погляди, а співробітники ООН з прав людини звинуватили групу в порушеннях гуманітарного права.

Тепер бригада, колись добровольче ополчення, яке у 2015 році увійшло до складу Національної гвардії України, матиме доступ до такої ж військової допомоги від США, як і будь-який інший підрозділ. Про цю зміну політики було оголошено в той час, коли Київ розпочинає літній бойовий сезон і стикається з російськими військовими, які посилили свій тиск на об’єкти на сході України та енергетичну інфраструктуру країни.

«Після ретельної перевірки 12-та бригада спеціального призначення “Азов” пройшла перевірку Державного департаменту США», – йдеться у повідомленні відомства, маючи на увазі «Закон Ліхі», який забороняє надання американської військової допомоги іноземним підрозділам, які, за наявними даними, скоїли серйозні порушення прав людини. Він названий на честь колишнього сенатора Патріка Ліхі (штат Вірджинія), який написав цей закон.

Державний департамент не знайшов «жодних доказів» таких порушень, йдеться в заяві.

Представник Держдепартаменту відмовився повідомити, коли буде знята заборона і чи надійшла американська зброя до «Азову». Ані керівництво «Азову», ані український уряд не відповіли на запити про коментарі.

Скасування заборони було головним пріоритетом для українських чиновників, які кажуть, що бригада могла б бути більш ефективною під час захисту «Азовсталі» у 2022 році, якби мала доступ до американського обладнання. Членам бригади також заборонено відвідувати навчання, організовані американськими військовими.
Президент Росії Володимир Путін вже давно посилається на расистські та ультранаціоналістичні елементи батальйону «Азов» як на елемент свого звинувачення в тому, що українські бійці та їхні правителі в Києві є неонацистами. Зміна в політиці США, ймовірно, знову розпалить цю російську критику, пише видання.

Керівництво бригади стверджує, що вона вже давно позбулася цих асоціацій, а її командири повністю змінилися з тієї епохи.

В Україні назва бригади стала синонімом останнього бою країни в обложеному Маріуполі. Зрештою, щоб вижити, Україна наказала військовим, які залишилися на металургійному заводі, здатися російським військам. Станом на початок травня в полоні залишалося понад 900 осіб.

Доля решти полонених «азовців» захопила серця та уми українців, а гасло «Звільнити Азов» стало загальним гаслом на протестах у Києві.
Минулого року «Азов» скористався своїм новим статусом бригади і розпочав інтенсивну рекрутингову кампанію по всій країні, яка принесла понад 5 000 нових бійців приблизно за два місяці. Серед тих, хто проводив співбесіди та тренував новобранців, були вцілілі ветерани «Азовсталі».

Окрім процесу перевірки Державного департаменту, американські закони про асигнування вже давно забороняють батальйону «Азов» отримувати американську допомогу. Американські чиновники заявляють, що оскільки батальйон «Азов» зразка 2014 року структурно відрізняється від бригади, яка зараз входить до складу Національної гвардії, ці обмеження на нього не поширюються.© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube