Байден розглядає можливість посилення підтримки України двома жорсткими контрзаходами, – The Washington Post


11:0329.05.2024

Досягнення Росії на фронті в Україні змушують Білий дім переглянути деякі так звані “червоні лінії”. Щоб протистояти наступу Росії в Україні, президент США Джо Байден розглядає два нові жорсткі контрзаходи.

Про це пише в авторській колонці на The Washington Post оглядач Девід Ігнейшес.

Для боротьби з просуванням Росії в Україні президент Байден розглядає два нових жорстких контрзаходи: покарання Китаю за постачання ключових технологій Москві і зняття обмежень на використання Україною американської зброї ближнього радіусу дії для нападу на територію Росії.

Ці кроки означатимуть значну ескалацію ретельно вивіреної політики Байдена щодо підтримки України, який намагається уникнути прямої конфронтації з президентом Росії Владіміром Путіним або його ключовим союзником, китайським лідером Сі Цзіньпіном. Той факт, що такі кроки розглядаються зараз, свідчить про зростаюче занепокоєння адміністрації щодо вразливості України на полі бою.

Державний секретар США Ентоні Блінкен телеграфував про більш жорстку позицію після нещодавніх візитів до Пекіна та Києва. Перебуваючи в Пекіні, наприкінці квітня він заявив ВВС, що Китай «допомагає підживлювати найбільшу загрозу для Європи» з часів розпаду Радянського Союзу, і зазначив, що Сполучені Штати зважують нові санкції проти китайських компаній і фінансових установ.

Потім Блінкен відвідав Київ і з перших вуст почув про нещодавні перемоги Росії під Харковом та в інших місцях на сході України. Те, що він почув, настільки занепокоїло його, що він закликав колег з адміністрації переглянути заборону для України стріляти американською артилерією і ракетами малої дальності в Росію, розповіли журналістам американські чиновники.

Загроза нових санкцій проти Китаю є особливо делікатною, оскільки вона з’являється в той час, коли обидві країни намагаються стабілізувати свої відносини. Але американські чиновники стурбовані тим, що Пекін, формально дотримуючись своєї обіцянки не постачати зброю Москві, став найбільшим спонсором оборонного сектору Росії та її повномасштабного вторгнення в Україну.

Зростання допомоги з боку Китаю чітко простежується у звіті Натаніеля Шера для Фонду Карнегі за міжнародний мир. Проаналізувавши міжнародні митні дані, Шер виявив, що Китай є найбільшим постачальником Росії 50 «високопріоритетних» товарів подвійного призначення. Митні дані також показали, що частка Китаю в російському імпорті цих товарів зросла з 32 відсотків у 2021 році до 89 відсотків минулого року.

Блінкен сказав BBC, що ці товари подвійного призначення «використовуються для допомоги Росії в її надзвичайних зусиллях з виробництва боєприпасів, танків, бронемашин, ракет» – навіть попри те, що Китай продовжує утримуватися від «надання реальних озброєнь». Міністр сказав, що Китай постачає близько 70 відсотків російського імпорту верстатів і 90 відсотків імпортованої мікроелектроніки.

Китай також надає Росії супутникові технології, які можуть мати вирішальне значення для зв’язку і наведення на ціль в зоні бойових дій в Україні, згідно з даними Королівського інституту об’єднаних служб, британського аналітичного центру зовнішньої політики.

Сі дотримується власного балансу після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, менш ніж через три тижні після того, як він і Путін оголосили про партнерство «без обмежень». Китай публічно закликав до припинення вогню, але Путін просив про зброю. Воно було готове до доставки, коли Байден зателефонував Сі і попередив його, що Сполучені Штати дадуть відповідь – за словами офіційних осіб, це була гнівна відповідь Сі, який запитав Байдена, чи не погрожує йому Байден.

Після цієї перепалки Сі утримувався від прямих поставок зброї. Але американські чиновники заявили, що китайський лідер доручив Лю Хе, колишньому віце-прем’єру і одному з найбільш довірених переговірників Сі із Заходом, наглядати за прихованою допомогою для військових зусиль Росії. Водночас Китай надіслав Україні та її європейським партнерам сигнали миру щодо можливого врегулювання.

Вразливість України зросла частково через тривалу затримку поставок американської зброї. Поки республіканці в Палаті представників вагалися, Україна була змушена розглядати можливість відступу. І багато озброєнь, які, як сподівалися Сполучені Штати, допоможуть Україні – такі як танки M1 Abrams, ракетні системи HIMARS і винищувачі F-16 – виявилися вразливими до російських безпілотників, радіоелектронних перешкод і засобів ППО відповідно.

Американські урядовці занепокоєні тим, що Росія стягує війська і техніку безпосередньо через кордон всередині Росії для нападу на Харків та інші міста на сході України. Американська артилерія і ракети малої дальності можуть завдати удару по цих цілях, не загрожуючи глибокими ударами по Росії. Але наразі Сполучені Штати обмежують їх використання лише територією України, тому вони не в змозі завдати удару по великих російських центрах логістики і зосередження військ, розташованих одразу за кордоном. Але це може змінитися, оскільки інші країни НАТО тиснуть на Байдена з вимогою послабити контроль.

Найгучніший заклик до ударів по Росії пролунав цього тижня від Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга. «Лінія фронту – це більш-менш лінія кордону, і якщо ви не можете атакувати російські сили по той бік лінії фронту, тому що вони знаходяться по інший бік кордону, то, звичайно, ви дійсно зменшуєте здатність українських сил захищати себе», – заявив Столтенберг на засіданні парламенту НАТО в понеділок у Софії, Болгарія.

«Право на самооборону включає право завдавати ударів по законних військових цілях за межами України», – додав Столтенберг. Учасники засідання парламентської групи НАТО в Софії приєдналися до нього в підтримці «зняття деяких обмежень на використання зброї».

Можливо, ми наближаємося до ще однієї точки перелому в Україні. У той час як Китай все більше схиляється до партнерства з новою домінуючою Росією, Байден зважує, чи варто поглиблювати свій альянс з Києвом. Це принесе нові ризики, але матиме сенс, якщо зможе підтримати Україну, що хитається, і відновити баланс за столом переговорів, за яким зрештою має бути врегульована ця війна.

Нагадаємо, Зеленського просять не форсувати членство України в НАТО цього року, – The Telegraph© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube