Україна допоможе, якщо Молдова попросить, – український посол про напруження в Придністров’ї


13:5523.02.2024

Україна надасть всю необхідну допомогу, якщо влада Кишинева офіційно звернеться з відповідним проханням, у разі ескалації придністровського конфлікту.

Про це заявив посол України в Кишиневі Марко Шевченко, пише Deschide.

За словами Шевченка, проблема Придністров’я є важливою для України, оскільки в регіоні перебувають російські солдати і активно діють спецслужби країни-агресора. З цієї причини Київ тримає частину своїх військ біля кордону з Молдовою на придністровській ділянці. Втім, посол вважає, що безпосередньої небезпеки для України з боку сепаратистського регіону немає. Київ, однак, готовий запропонувати будь-яку допомогу, про яку Кишинів може попросити у вирішенні суперечки.

“Але українські офіційні особи неодноразово публічно заявляли, що якщо молдовська влада висловить прохання про допомогу або сприяння, то офіційно, звичайно, Україна цю допомогу надасть. Яким чином і як швидко вона буде надана, ці деталі вже будуть обговорюватися пізніше. Це залежатиме від того, наскільки тривожною буде ситуація. Якщо молдовська влада вважатиме, що є загроза безпеці чи стабільності, то вона зможе це вирішити, і ми будемо обговорювати, якої допомоги потребує Молдова, і, звичайно, в міру можливості, ця допомога буде надана”, – зазначив український дипломат.

Говорячи про дипломатичне врегулювання придністровського конфлікту, посол Марко Шевченко зазначив, що переговорний формат “5+2” більше не є функціональним для України через присутність Росії як сторони переговорів.

“Росія втратила довіру як посередник і гарант. Саме тому ми не можемо сидіти за одним столом. Росія порушила стільки міжнародних договорів, що цінність її підпису дорівнює нулю. Тому ми вважаємо, що формат за участю Росії не є працездатним. Яким буде інший формат, я не знаю, це треба обговорювати. Але я впевнений, що він з’явиться у відносно короткі терміни. Перше слово має сказати молдовський уряд, а потім, за участі партнерів, ми знайдемо нову формулу. Румунія також може бути включена в цей формат, чому б і ні?” сказав Шевченко.

Посол Марко Шевченко також розповів про відновлення консульського обслуговування громадян України в Придністровському регіоні, про яке під час свого візиту на початку цього тижня говорив Посол з особливих доручень Паун Роговей. За його словами, до початку пандемії дипломати українського посольства регулярно відвідували Тирасполь. Через пандемію була тривала перерва, потім почалася війна, і проблеми примножилися.

“Наразі у нас є громадяни України, які постійно проживають у Придністровському регіоні, а також біженці, які перебувають там тимчасово, тому попит на консульські послуги надзвичайно зріс. Саме тому Україна обговорює можливість регулярного відвідування Придністров’я дипломатами посольства з консульського відділу та надання цих послуг. Посольство України діє виключно відповідно до міжнародних угод і молдовського законодавства, тому вся ця робота буде координуватися з Молдовою. У нас є лише дві умови: забезпечити безпеку персоналу та надати гарантії безперешкодного пересування. Коли ці речі будуть виконані, Україна відновить консульські послуги у Придністров’ї”, – підсумував Марко Шевченко.

Нагадаємо, РФ готує виправдання для можливої агресії в Молдові© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube