Банановий шантаж через Україну. РФ відмовилась від імпорту з Еквадору, але Китай показав апетит


18:4111.02.2024

Еквадор передає США радянську зброю і техніку, яку свого часу отримав від Росії, в обмін на нову американську. Радянську же Штати планують передати Україні.

Росія, довідавшись про такий “недружній” крок Еквадору – великого імпортера бананів, одразу ж знайшла в них невідповідність санітарним вимогам і заборонила ввозити до РФ.

Подібні заходи – класика російської “торговельної дипломатії”. Але несподівано на допомогу Еквадору прийшов Китай, якому враз стало потрібно більше бананів.

Нагадаємо, як повідомляло ІншеТВ, США хочуть виміняти для нас у Еквадора “старе” озброєння. В Кремлі відреагували.

Як Еквадор може допомогти Україні, а Китай – Еквадору, читайте у матеріалі OBOZ.UA.

Що може отримати Україна від Еквадору

Через політичні чвари у Конгресі США вже тривалий час не можуть погодити багатомільярдний пакет допомоги Україні. Тож Білий дім опрацьовує інші схеми постачання нам озброєння та військової техніки. Один із варіантів – треті країни, які не бажають напряму постачати зброю Україні, передають її Вашингтону, який потім компенсує передачу озброєнь вже зі своїх арсеналів.

Саме за такою схемою зовсім скоро озброєння з далекого Еквадору може потрапити на український фронт, аби нищити росіян. У січні президент цієї країни Даніель Нобоа повідомив, що він погодився передати Вашингтону майна приблизно на 200 млн доларів, яке, за його словами, перетворилося на “брухт”, в обмін на нову американську зброю на таку ж суму. Що цікаво, цей так званий “брухт” складається з озброєння, яке було поставлено країні безпосередньо самою Росією.

Йшлося про шість військових гелікоптерів, ракетні установки і системи ППО. Днями стало відомо, що наразі список значно ширший і нараховує: 122-мм РСЗВ БМ-21 “Град” – 18 шт., ЗРК “Оса” – 18 шт., гелікоптери Мі-8/171Е, 23-мм ЗУ-23-2 – 34 шт., зенітні кулемети 14,5-мм ЗПУ-1 та ЗПУ-2 – 128 шт., ПЗРК “Ігла” та “Стріла” – кількість невідома. Техніка та зброя вирушать до США вже найближчим часом.

Із потенційно цікавого з того, що ще має Еквадор для України, – 20 бронетранспортерів М-113, 36 гаубиць M101 і 40 автоматичних гармат L/70/M1A1.

Реакція росіян – істерика

Російська Федерація, звісно, рішуче засудила такі плани еквадорців та вказала, що вони в разі реалізації стануть порушеннями умов контрактів (мовляв, у них є умова про те, що передача озброєння третій стороні можлива лише за письмовою згодою постачальника). Повідомлялося, що російське посольство мало кілька “відвертих” розмов з еквадорськими чиновниками (так дипломати зазвичай називають суперечки), але, як бачимо, в Еквадорі не дуже перейнялися істериками росіян.

Отже, Росія вирішила діяти більш агресивно. Кілька днів тому Россільгоспнагляд звернувся до влади Еквадору з проханням призупинити сертифікацію п’яти експортерів бананів – через буцімто знайдену в них муху-горбатку. Тобто багато років еквадорські банани були безпечні та смачні, а як тільки росіянам щось не сподобалося у політиці країни-експортера, одразу ж стали ледь не смертельно небезпечними. На цьому РФ вирішила не зупинятися і запросила низку європейських країн відкликати сертифікацію гвоздики з Еквадору, у якій нібито знайшли квітковий трипс (постачання йшли через ЄС).

Подібні “санітарні заходи” в РФ часто збігаються із загостреннями відносин із тими чи іншими країнами. Свого часу так само, за один день, поганими та небезпечним ставали грузинські вина або ж турецькі помідори. Що цікаво, як тільки політичні протиріччя між країнами зникали, продукція цих держав так само швидко ставала для росіян знову безпечною.

Так чи інакше, але Еквадор опинився перед ризиком втратити до 754 млн доларів на рік через російські “бананово-гвоздичні” війни. Країна готує технічну відповідь Россільгоспнагляду щодо обмеження ввезення продукції. Окрім того, вони, сподіваючись на вирішення ситуації, запросили російських фахівців приїхати для перевірки санітарних норм.

У недавньому інтерв’ю Нобоа зазначив, що росіяни зайняли неадекватну позицію. “У нас тут теж війна”, – додав Нобоа, маючи на увазі протистояння з наркокартелями.

Треба відзначити, що після обрання на посаду президента Еквадору у жовтні 2023 року він оголосив про свої наміри боротися з наркозлочинністю та насильством у країні. І саме американці згодилися допомогти Еквадору у цьому доволі складному процесі.

Китай поспішає на допомогу та обмежує справи з РФ

Китай стане новим ринком збуту для бананів з Еквадору, які з початку лютого більше не поставляють до Росії, повідомила Асоціація експортерів бананів Еквадору (AEBE) у соцмережі X. За їхніми даними, експорт еквадорських бананів у КНР у найближчі п’ять років планується наростити у півтора раза. Як зазначає асоціація, відкриття китайського ринку для виробників бананів стало можливим завдяки набуттю чинності угоди про вільну торгівлю, яку днями схвалила Національна асамблея країни. Потенційними споживачами стануть 1,4 млрд китайських мешканців, наголошує AEBE, що у декілька разів більше, ніж еквадорці мали в РФ.

Ще одним підтвердженням того, що китайсько-російська так звана “дружба” закінчується там, де починаються утиски для економіки Китаю, стало те, що головний для російських імпортерів банк Піднебесної – Chouzhou Commercial – зупинив усі розрахунки з РФ.

Тепер китайці вимагають підтвердження, що покупець товару не має контактів із підсанкційними особами та компаніями і що продукцію не використовують для потреб військово-промислового комплексу (ВПК) РФ і не постачають в окупований Крим.

Наприкінці грудня президент США Джо Байден підписав указ, який допускає введення санкцій щодо іноземних фінансових інституцій, якщо вони проводять операції в інтересах оборонно-промислового комплексу Росії, підтримуючи таким чином агресію проти України. Під обмеження можуть потрапити фінансові установи, які здійснили “значні транзакції в інтересах або від імені будь-якої особи”, внесеної до санкційних списків США за діяльність в інтересах російського ОПК, або сприяли здійсненню таких угод. Завдяки цьому державні банки Китаю, а також Туреччини значно посилили обмеження на фінансування російських клієнтів. За даними Bloomberg, принаймні ще два великі китайські банки в січні розпочали перевірку свого бізнесу в Росії, маючи наміри розірвати зв’язки з клієнтами, які перебувають у санкційних списках, і припинити надавати будь-які фінансові послуги військовому сектору РФ, незалежно від валюти й місця проведення транзакцій. Китайські банки сильно залежать від Заходу та вважають за краще не ризикувати.

Зважаючи на те, що, за інформацією центрального ТБ КНР, Володимир Путін, зателефонувавши Сі Цзіньпіну напередодні Нового року за китайським календарем та, крім поздоровлень, ще й “висловив занепокоєння російської сторони щодо обмежень фінансово-економічної співпраці між країнами”, ситуація дійсно стає дедалі “цікавішою” для Кремля.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube