Байден не поїде на великий кліматичний саміт ООН, де мають бути Чарльз III і Папа Римський


15:3927.11.2023

Президент Байден не візьме участі у великому кліматичному саміті Організації Об’єднаних Націй, який розпочинається в четвер у Дубаї, і пропустить захід, який, як очікується, відвідають король Чарльз III, Папа Римський Франциск та лідери з майже 200 країн, повідомив у неділю представник Білого дому.

Про це повідомляє The New York Times.

Чиновник, який побажав залишитися невідомим, щоб обговорити графік президента, не назвав причину, чому Байден не з’явиться на двотижневому саміті, відомому як COP28.

Але високопоставлені помічники Білого дому припустили, що війна між Ізраїлем і ХАМАСом поглинула президента в останні тижні і дні, оскільки він наполягав на паузі в бойових діях і звільненні заручників, утримуваних ХАМАСом.

“У них війна на Близькому Сході і війна в Україні, багато чого відбувається”, – сказав минулого тижня Джон Керрі, спеціальний посланник Байдена з питань зміни клімату. Керрі та його команда перебуватимуть у Дубаї.

Кірстен Аллен, прес-секретар віце-президента Камали Гарріс, заявила минулого тижня, що пані Гарріс не планує відвідувати COP28.

Вирішення проблеми глобального потепління було центральним внутрішнім і міжнародним питанням для пана Байдена, який на початку цього місяця назвав зміну клімату “найбільшою загрозою для людства”.

Протягом останніх двох років Байден відвідує щорічну конференцію ООН з питань клімату, місце проведення якої змінюється. У 2021 році Байден поїхав на переговори до Глазго, де вибачився за те, що Сполучені Штати ненадовго вийшли з глобального кліматичного пакту за часів президента Дональда Трампа, який висміював кліматичну науку.

Минулого року він здійснив тригодинну зупинку в Єгипті на саміті, де підтвердив американське лідерство у глобальній боротьбі зі зміною клімату і сприяв ухваленню найважливішого кліматичного закону країни. Цей закон, Закон про зниження інфляції, передбачає виділення щонайменше 370 мільярдів доларів на екологічно чисту енергетику протягом наступних 10 років. Байден сказав присутнім лідерам, що це допоможе решті світу відмовитися від викопного палива.

Кліматичні активісти, ймовірно, будуть обурені рішенням пБайдена відмовитися від цьогорічних переговорів в ООН. Але аналітики кажуть, що для президента США нетипово відвідувати кожен кліматичний саміт.

Очікується, що в Дубаї лідери обговорять прогрес або його відсутність в обмеженні глобального потепління на 1,5 градуса за Цельсієм (2,7 градуса за Фаренгейтом) порівняно з доіндустріальним рівнем.

Це поріг, за яким, на думку вчених, люди матимуть проблеми з адаптацією до посилення лісових пожеж, спеки, посухи та штормів. У 2015 році країни домовилися скоротити викиди від спалювання вугілля, нафти і газу, щоб утримати глобальне потепління “значно нижче 2 градусів за Цельсієм”, а в ідеалі – не більше 1,5 градусів за Цельсієм.

Але планета вже потеплішала в середньому на 1,2 градуси за Цельсієм, і хоча Сполучені Штати та деякі інші країни скоротили викиди парникових газів, глобальні викиди продовжують зростати.

Вчені стверджують, що до 2030 року світ повинен скоротити викиди на 43% нижче рівня 2019 року, щоб уникнути катастрофічних наслідків зміни клімату. Але поточні національні кліматичні плани дозволять досягти лише 7-відсоткового скорочення.

Очікується, що в Дубаї країни обговорять шляхи активізації кліматичних дій і вирішать, чи варто погоджуватися на поступову відмову від викопного палива.

Девід Віктор, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса, вашингтонського аналітичного центру, вважає, що з цією роботою міг би впоратися Керрі та інші.

“Я не зовсім розумію, навіщо посилати президента на захід, який не має значного результату”, – сказав Віктор. Відсутність Байдена, за його словами, посилає “сигнал, що не так багато можна зробити, відправивши лідера”.

На саміті Сполучені Штати, ймовірно, потраплять під критику за невиконання обіцянок допомогти країнам, що розвиваються, перейти на чисту енергію та адаптуватися до зміни клімату.

Олден Мейєр, старший науковий співробітник екологічної дослідницької організації E3G, сказав, що, на його думку, важливо, щоб лідери, включаючи Байдена і президента Китаю Сі Цзіньпіна, взяли участь у самітах. Але він зазначив, що Сполучені Штати і Китай, два найбільших у світі забруднювача навколишнього середовища, нещодавно уклали спільну угоду про розвиток відновлюваної енергетики з метою витіснення вугілля, газу і нафти.

“Якщо президент Сі і президент Байден зможуть розвинути ту роботу, яку виконали їхні спеціальні посланці, це може бути важливіше, ніж їхня присутність і участь з десятками або сотнями інших світових лідерів у діалогах за сценарієм”, – сказав пан Майєр.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube