Завдяки контракту уряду Болгарії з турецькою компанією Botaş Росія може постачати газ до Європи – POLITICO


20:0912.11.2023

Болгарський уряд не може стверджувати, що Болгарія дійсно стає жорсткішою щодо Росії. Раніше цього року країна уклала газову угоду з Туреччиною, яка може допомогти Москві відновити свій контроль над постачанням енергоносіїв до ЄС.

Зокрема, про це йдеться у статті POLITICO, передає Інше ТВ.

В рамках ширшої угоди, підписаної між болгарською державною газовою компанією “Булгаргаз” та її турецьким колегою Botaş у січні 2023 року, перша погодилася надати турецькій компанії доступ до болгарських трубопроводів для продажу газу для внутрішнього споживання через прикордонний пункт Странджа-Малкоклар, а також до сусідніх країн.

В рамках правової бази, створеної цим пактом, Botaş оголосила про укладення низки угод про постачання газу, причому угорська MVM, румунська OMV Petrom і молдовська East Energy Gas Trading протягом останніх місяців уклали угоди про постачання газу.

Проблема полягає в тому, що газ майже напевно надходить з Росії, яка постачає його до Туреччини через підводні трубопроводи “Туркстрім”, вважає Аура Сабадуш, старший аналітик компанії ICIS, що займається дослідженням ринку.

Хоча імпорт може надходити з Ірану, Азербайджану або у вигляді скрапленого природного газу, що прибуває до портів країни, “немає іншого виробника”, окрім Москви, який міг би продавати газ за низькими цінами, які зараз спостерігаються на болгарській газовій біржі, і які різко знижені порівняно з європейськими базовими цінами, сказала вона.

І оскільки “ми не можемо перевірити… чи це російський газ” – сказав Делян Добрев, болгарський депутат, який очолює парламентський комітет з питань енергетики, – Botaş може купувати більше російського газу, постачати його до Болгарії і надавати їй документи про походження якогось іншого газу, тому що в Туреччині є суміш різних газів”.

Оскільки турецько-болгарський трубопровід може переробляти до 10 мільярдів кубометрів газу з деякими технічними коригуваннями, це означає, що Москва може задовольнити весь додатковий попит у Південно-Східній Європі та на Західних Балканах, який ще не законтрактований, за словами Сабадуш.

За її словами, в результаті “Росія відновлює свій контроль над регіоном”, але з новознайденими “енергетичними, а також політичними важелями впливу” поза межами компетенції ЄС, який не має жодного нагляду за Туреччиною.

«Булгаргаз» заявив, що його угода з турецькою компанією Botaş надасть доступ до його трубопроводів для поставок з “країн без санкцій, ембарго або будь-яких торговельних обмежень”, стверджуючи при цьому, що він “не є стороною” в угодах Botaş в більш широкому регіоні.

Віталій Септефрат, технічний директор молдовської компанії East Energy Gas Trading, заявив, що в “суто бізнес-орієнтованій угоді”, яка має на меті допомогти Молдові “припинити залежність від російського газу”, немає “жодних політичних ризиків”, і що вона має на меті допомогти Молдові “припинити залежність від російського газу”. Міністр енергетики країни Віктор Парліков заперечив будь-який безпосередній ризик для поставок, оскільки молдовська енергетична компанія наразі не постачає жодних потоків. “Все, що ця компанія поки що дала нам – це новини, а не газ”, – сказав він.

Міністерство енергетики Румунії заявило, що OMV Petrom “офіційно запевнила” уряд, що “газ з Botaş не має російського походження”, додавши, що країна може “по суті покрити 100% своїх потреб за рахунок внутрішнього видобутку і зберігання”.

MVM, “Газпром”, Botaş, OMV Petrom і міністерства енергетики Угорщини та Болгарії не відповіли на запитання POLITICO.

Як повідомляло Інше ТВ, Візит Путіна в Казахстан – РФ пробиває шлях постачання газу в Іран© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube