У Латвії рахують збитки від радянської окупації – вже називають суму у 300 млрд.євро


07:0411.10.2023

Латвія має усвідомити наслідки радянської окупації, підрахувати завдані цим історичним етапом збитки та подати позов до міжнародного суду.

Про це заявив в ефірі програми “ТЧК” на Rus.LSM.lv історик, провідний науковий співробітник Відземської вищої школи, доктор історичних наук, голова Комісії з підрахунку збитків від радянської окупації Гатіс Круміньш, пише Delfi, передає Інше ТВ.

Завершити дослідження та дійти якихось висновків можна за п’ять років, вважає Круміньш: “Ми не можемо гарантувати, що зробимо все. Але головні речі ми зрозуміти зможемо. Ми зможемо підрахувати збитки та перевести їх у сучасний грошовий еквівалент”.

Історик пояснив, що, наприклад, за рівнем ВВП різниця з Фінляндією до окупації становила близько 10%, тоді як зараз вона змінилася у рази. Метод порівняння, щоб зрозуміти, в якому становищі знаходилася б Латвія, якби не було радянської окупації, за словами Круміньша, досить простий:

«Потрібно взяти три схожі країни. Це однозначно Фінляндія, а також Данія та Австрія. Порівняно маленькі держави. Дві з них сильно постраждали від Другої світової війни — це Австрія та Фінляндія. Це країни, які були схожі з точки зору економічної ситуації. і можемо припускати, що у нас міг бути сценарій розвитку Фінляндії», – каже Круміньш.

Якби Латвія не була окупована, вважає історик, Латвія була б у набагато кращому становищі, ніж зараз. Наприклад, каже він, якщо подивитися на рівень освіти, то у цю сферу Латвійська республіка вкладала величезні кошти.

При цьому він визнав, що більшість латвійської економіки контролювалася з Москви. За його словами, можна погодитися, що деякі проекти, наприклад будівництво фабрик або дорожньої мережі, фінансувалися з центральних міністерств. “Але завжди треба складати, скільки загалом із нас брали у вигляді податків, і скільки коштів поверталося до Латвії. Якщо все це скласти, виходило, що п’яту частину свого бюджету ми передавали до іншої країни”, – пояснив Круміньш.

За словами історика, зараз розмір збитків від радянської окупації перевищує 300 млрд євро — ця сума буде порівнянною і після завершення роботи комісії.

Як повідомляло Інше ТВ, Латвія може вислати понад 3000 громадян Росії.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube