Чорне море є ключем до контрнаступу, – оглядач американського журналу The Conversation


22:4002.10.2023

Україна здійснила найбільшу на сьогоднішній день атаку з використанням безпілотників на російські об’єкти в Чорному морі та Криму. Це узгоджується з ескалацією атак на Крим і прилеглі регіони протягом останніх тижнів, що підкреслює стратегічну важливість цього регіону для Києва.

На початку війни російський флот швидко встановив контроль над північно-західною частиною Чорного моря. Але цей контроль виявився нетривалим. У квітні 2022 року Україна завдала удару по Чорноморському флоту Росії, потопивши флагманський крейсер “Москва”. У липні того ж року Україна повернула собі острів Зміїний, який Росія окупувала в перші дні війни.

Про це пише The Conversation.

Обидві події підірвали російський престиж і моральний дух, але – що більш важливо – вони позбавили Росію контролю над Чорним морем. Але виснажений український флот також не здатен контролювати Чорне море, і поки що Росія все ще має можливість відмовляти у безпечному судноплавстві до українських портів і з них.

Російські надводні кораблі вразливі для українських протикорабельних ракет наземного базування і морських безпілотників, але підводні човни залишаються відносно захищеними від українських атак. Крім нанесення ударів крилатими ракетами по цілях в Україні, вони можуть діяти як те, що військово-морські стратеги називають “флот у стані очікування” – саме існування якого створює постійну загрозу для цивільного транспорту.

З липня 2023 року Україна знову успішно атакувала російські активи в Чорному морі та Криму, включаючи військові кораблі, бази, системи протиповітряної оборони та Керченський міст, який з’єднує Крим з материковою Росією.

Зовсім нещодавно, 13 вересня, атака на севастопольський суднобудівний завод серйозно пошкодила підводний човен кілотоннажного класу і обмежила можливості Росії з ремонту кораблів. Це сталося після нещодавнього повернення Києвом стратегічно розташованих нафтових установок, відомих як “вишки Бойка”.

Швидкі темпи цих нещодавніх успіхів на морі, які контрастують з повільним прогресом на суші, створюють стратегічні можливості в Чорному морі і – в довгостроковій перспективі – на суші.

Прорив блокади: гра в “боягуза”?

Після свого липневого рішення не поновлювати Чорноморську зернову угоду, Росія почала небезпечну гру, погрожуючи цивільному морському транспорту в Україну та з України, особливо суднам із зерном.

Потоплення цивільного судна, що перевозить зерно, підірвало б її відносини з більшістю країн БРІКС та іншими країнами, що розвиваються, багато з яких зберігають нейтральну позицію в конфлікті. Тим не менш, Росія і раніше демонструвала недобросовісну поведінку, тому Захід повинен бути обачним і заслуговувати на довіру в політичному змаганні, схожому на “гру з курчатами”.

Навіть не нападаючи на цивільні судна, Росія перешкоджає вільному потоку зерна, оскільки неможливо зафрахтувати судно, не застрахувавши його. За нинішнього рівня загрози проблема полягає в тому, щоб знайти страховиків (і операторів), готових взяти на себе ризик.

Цей застій вигідний Росії, хоча толерантність глобального півдня не може сприйматися Москвою як належне, враховуючи попит на українське зерно в багатьох країнах, особливо в Африці.

Україна може спробувати домовитися зі страховиками. Чим менше довіри до російської загрози, тим імовірніше, що такі домовленості будуть досягнуті. Станом на сьогодні п’ять кораблів вийшли з Одеси і два прибули для завантаження зерна. Деталі страхування поки що не розголошуються.

Якщо це дозволить відновити експорт зерна, тиск на Москву посилиться. Атакувати гуманітарні судна було б дипломатично ризиковано для Росії. Але якщо кораблі почнуть вільно пересуватися, так звана блокада втратить довіру і швидко застаріє.

Роль НАТО

Щоб сприяти такому результату, НАТО могло б активніше виступати за свободу судноплавства і встановити червону лінію, яка б заборонила Росії атакувати судна з зерном. Росія може не наважитися обійти цю червону лінію, але лише за умови, що загроза стримування з боку НАТО буде достатньо переконливою.

Існує цілий спектр варіантів – від більш стриманих заходів, таких як дипломатичні попередження Росії, до більш ризикованого гамбіту – відправлення до Чорного моря військових кораблів, таких як тральщики. Перший варіант мав би перевагу уникнення ескалації, але мав би меншу вагу і, ймовірно, не мав би значного впливу на прийняття рішень у Кремлі.

Нещодавні інциденти, коли російський безпілотник, націлений на українські дунайські порти, перетнув кордон з Румунією, продемонстрували, що атака на дунайський зерновий маршрут є ризикованою для Росії, оскільки він межує з територією НАТО. Ми можемо очікувати, що Москва буде більш обачною в майбутньому.

Починаючи з минулого місяця, Росія активно атакує портові та зернові об’єкти в Україні на суші. Це свідчить про те, що Москва не вірить, що її морська блокада може зупинити торгівлю з Україною. Сама по собі, це ще одне визнання слабкості, браку довіри і нездатності здійснювати владу в Чорному морі.

На країни НАТО чиниться тиск з вимогою надати Україні більше зброї. Частина цих поставок має бути зосереджена на морській сфері, де краща здатність Києва знищувати, знерухомлювати або перехоплювати російські військові кораблі (і особливо підводні човни) мала б велике значення. Якщо Україна зможе забезпечити контроль над Чорним морем, це стане великим кроком на шляху до досягнення її ключових військових цілей на суші.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube