Чого не вистачало? Жінки Шойгу. Хто зберігає общак сім’ї міністра оборони РФ (ФОТО)


22:4819.07.2023

Глава Міноборони за російськими мірками є відносно небагатим чиновником. Але ця скромність нікого не повинна вводити в оману. Дочки Шойгу володіють активами в сотні мільйонів рублів, а їхня родичка регулярно робить їм дорогі подарунки. Один з останніх таких презентів проєкт “Можем объяснить” знайшов у самому центрі Москви – по сусідству з дітьми міністра Мантурова і покійного мільярдера Босова, пише plgnmedia.

Дочка Шойгу – Російська Федерація

У центрі російської столиці – на Красній Пресні – розташувався житловий квартал преміум-класу, що виділяється навіть на тлі інших таких люксових забудов. Він називається RedSide і займає територію в 5 Га, з яких 3 Га виділено під зелену зону. Всередині – 8 житлових корпусів, приватний дитячий садок, власний гіпермаркет, території з ландшафтним дизайном, басейн на 50 метрів. Для любителів розкішного життя є пентхауси з 6-метровими стелями, терасами на даху та камінами з живим вогнем.

Чого не вистачало? Жінки Шойгу. Хто зберігає общак сім'ї міністра оборони РФ (ФОТО) 1
Чого не вистачало? Жінки Шойгу. Хто зберігає общак сім'ї міністра оборони РФ (ФОТО) 7

Вид із ЖК Redside. Фото: Redside
Зрозуміло, прості смертні не можуть стати жителями цього ЖК. Серед місцевих мешканців проєкт “Можем объяснить” виявив дітей міністра промисловості і торгівлі Дениса Мантурова – Євгена і Леонелу, співачку Яну Ясс, лідера гурту “Ковчег” Ольгу Ареф’єву. Колись у RedSide жив і мільярдер Дмитро Босов, свідчить виписка з Росреєстру, наявна в розпорядженні “МО”. У травні 2020 року Босов наклав на себе руки пострілом із нагородного пістолета Glock 19, а за рік його квартиру придбав бізнесмен Семен Симоньян, випливає з даних ЄДРН. Прізвище Босова варто запам’ятати, адже він безпосередньо пов’язаний із сім’єю, яка викупила відразу дві квартири в одному з корпусів будинку на Чорногрязькій вулиці Москви. Вартість цих квартир становить близько 200 млн рублів.

Житлоплощі розташовуються на 15 поверсі, а їхня загальна площа становить майже 210 квадратних метрів. Обидві квартири примітні завдяки своїм “власникам”. Згідно з виписками з Росреєстру, власниками першої квартири є відразу дві “Російські Федерації”. А другою “Російська Федерація” володіє разом з якоюсь фізичною особою. Якщо з фізособою все зрозуміло – зараз Росреєстр секретить усіх власників нерухомості, окрім юросіб – то фраза “Російська Федерація” змушує напружитися журналістів-розслідувачів. Так влада в РФ зазвичай приховує високопосадовців і членів їхніх сімей. Так сталося і цього разу.

Чого не вистачало? Жінки Шойгу. Хто зберігає общак сім'ї міністра оборони РФ (ФОТО) 3
Чого не вистачало? Жінки Шойгу. Хто зберігає общак сім'ї міністра оборони РФ (ФОТО) 8

Проєкт “Можемо пояснити” зміг отримати виписки з Росреєстру, в яких прізвища справжніх власників були вказані чорним по білому. Однією з них виявилася старша дочка міністра оборони – Юлія Шойгу, яка очолює Центр екстреної психологічної допомоги МНС. Другий власник – Дар’я Кузовкова. Це дочка Юлії та її чоловіка – нотаріуса Олексія Кузовкова, внучка Сергія Шойгу. Взагалі при народженні Дар’я носила прізвище свого дідуся, Героя Російської Федерації і постійного члена Радбезу РФ. Це підтверджує витік із бази “Російський паспорт”. Але кілька років тому вона стала Кузовковою – цей факт підтверджує дата народження, яка збігається з даними Дар’ї Шойгу. Коли точно відбулася зміна прізвища – невідомо, але в МДУ її було зараховано вже не під прізвищем свого дідуся, який зараз командує вторгненням в Україну.

Про матір Дар’ї відомо трохи більше, ніж про неї саму. Стаття про Юлію Шойгу у “Вікіпедії” напрочуд коротка, там немає даних ні про майно, ні про доходи. Навіть державне агентство РІА Новини примудрилося сплутати Юлію з її молодшою сестрою Ксенією в замітці про психологічний закон. А сайти про зірок не можуть визначитися в подробицях особистого життя Шойгу – називаючи її чоловіком заступника генпрокурора Олексія Захарова (що не так – чоловіком Юлії є нотаріус Олексій Кузовков). З публічних даних відомо, що Шойгу-старша народилася в травні 1977 року. Аж із 2002-го вона очолює Центр екстреної психологічної допомоги МНС Росії. Три джерела Бі-бі-сі в психологічній спільноті описують Юлію Шойгу як “досить грамотного фахівця”. Але доходи цього фахівця теж не вражають уяву: 2020 року вона заробила всього 5 млн рублів, її чоловік – 6,8 млн рублів.

Виходячи з ринкових оцінок, дві квартири Юлії Шойгу на Чорногрязькій вулиці можуть коштувати в районі 200 млн рублів. Офіційні доходи ніяк не дозволили б дочці міністра придбати це дороге житло. Але вона його і не купувала. Обидві квартири дісталися їй задарма – причому так, щоб це не вдарило по її батькові – Сергію Шойгу, міністру оборони Російської Федерації.

Як сім’я Шойгу квартири ховала

Що називається, стежте за руками. У травні 2019 року обидві квартири в ЖК RedSide, буквально в один день купує Олена Антіпіна – це сестра дружини Сергія Шойгу (докладніше про неї трохи нижче). У січні 2021-го вона дарує квартиру своїй сестрі – Ірині. Але та володіє нею трохи більше ніж два місяці. Уже в березні Ірина Шойгу дарує обидві квартири “Російським Федераціям” і “фізичній особі”. Тобто, як ми тепер знаємо, Юлії Шойгу та її доньці Дарині.

За законом усі російські чиновники мають звітувати про доходи. До недавнього часу їхні декларації ще й публікувалися у відкритому доступі. А це означає, що міністру оборони потрібно було відзвітувати за дві квартири своєї дружини. Маневр із передачею житла від дружини до дочки дозволив йому уникнути цього. І зрозуміло – чому. У своїх деклараціях Шойгу стверджує, що у його дружини немає ніякої власності – вона лише користується об’єктами, якими володіє міністр. Де розташована ця нерухомість – відомо.

Чого не вистачало? Жінки Шойгу. Хто зберігає общак сім'ї міністра оборони РФ (ФОТО) 5
Чого не вистачало? Жінки Шойгу. Хто зберігає общак сім'ї міністра оборони РФ (ФОТО) 9

Особняк Сергія Шойгу. Фото: “Проект”
Земельна ділянка Сергія Шойгу розташована на Рубльовці, в селі Знам’янське. На ділянці побудовано одразу кілька будинків (у деклараціях сам міністр вказує, що, крім житлового будинку, це гараж і майстерня). Вартість тільки землі у володіннях Шойгу “Проект” оцінював у 200 млн рублів. За деклараціями у подружжя Шойгу є ще квартира в 60 квадратних метрів. На цьому офіційний список майна сім’ї закінчується. Але ділянка і квартира – це, безумовно, не все, чим володіють Шойгу.

Юлія Шойгу з чоловіком є власниками ділянки в 1488 квадратних метрів і 266-метрового будинку, це майно розташоване в підмосковному селищі Петрово-Дальнє і коштує приблизно 50 млн рублів.

Сестра Юлії – Ксенія – є власницею лофта і двох пентхаусів у центрі Москви. Про це минулого року розповіли соратники Олексія Навального. Нерухомість розташована в ЖК Art Residence за адресою 3-тя вулиця Ямського поля, 9, біля станції метро “Білоруська”. Це закритий житловий комплекс із внутрішнім двориком і підземним паркуванням. Вартість їх – близько 500 млн рублів. Про наявність у Шойгу дорогої нерухомості стало відомо завдяки зливу особистих даних клієнтів сервісу “Яндекс Еда”.

У власності сімейства Шойгу був і ще один палац на Рубльовці. Комплекс будівель, що являє собою кілька будинків із пагодоподібними дахами, розташовується в районі сіл Барвиха-Жуківка і Роздори. За даними “Фонду боротьби з корупцією”, 2009 року цю землю купила Ксенія Шойгу, дочка Сергія Шойгу. Як 18-річна студентка стала власницею землі вартістю 9 млн доларів, незрозуміло. Втім, “МО” знайшов докази того, що в реальності в цьому будинку жила дружина міністра оборони, у якої за документами у власності немає жодної нерухомості.

Згідно з витоками різних даних, місцем свого проживання Ірина Шойгу вказувала саме цей будинок біля села Роздори. Навіть паспорт їй було видано барвихинським відділенням УВС. 2021 року колишнім маєтком Шойгу заволоділа дивна компанія “Елтонс” зі статутним капіталом 21 тисяча рублів, однією людиною у штаті, мінусовим прибутком і нульовими активами. За кілька тижнів до вторгнення вона взагалі припинила існування і маєток переписали на фірму “Актив Інвест”, яка належить громадянину Узбекистану Давронбеку Ібрагімову, діловому партнеру Алімжана Тохтахунова, відомого на прізвисько Тайванчик.

Фокус із передачею квартири дочці дружина Шойгу проробляє не вперше. Так само вона вчинила у 2012 році, коли стала власником 218-метрової житлоплощі на Мосфільмовській вулиці столиці. Через кілька місяців Ірина передала квартиру Юлії, що дало змогу її чоловікові не вказувати апартаменти у своїх деклараціях.

Жінка з приданим

Як ми вже розповіли, дві квартири в ЖК RedSide дісталися старшій дочці Шойгу від її тітки – Олени Антипіної. Її прізвище не вперше зустрічається у виписках на нерухомість, якою володіла або володіє сім’я глави Міноборони РФ. Саме Антіпіна отримала землі на Рубльовці біля села Роздори, якою спочатку володіла Ксенія Шойгу, стверджувала команда Навального. Співробітники фонду тоді розповідали, що хотіли подивитися наживо на Олену Антіпіну й обговорили цей задум в офісі, але зрештою їх спіймали просто біля її будинку співробітники ФСБ і карного розшуку і відвезли у відділення на предмет причетності до квартирних крадіжок. У відділенні поліції представник ФСБ нібито заявив, що соратники Навального збирають дані родичів тих, хто воює в Сирії, для передачі ІДІЛ, і погрожував наслідками.

У тому, що своячка Сергія Шойгу – людина особлива – переконався і кореспондент “Можемо пояснити”. Ми спробували запросити дані про оподатковуване майно Олени Антіпіної за допомогою кількох джерел у ФПС (раніше ці джерела надали інформацію про житло сім’ї заступника Сергія Лаврова – Євгена Іванова). Але з Антіпіною трапилося дивне – у базі ФНС не виявилося такої людини, вона не пробивалася ні за ІПН, ні за датою народження. Baza раніше розповідала, що Федеральна податкова служба навіть у внутрішній базі приховує доходи деяких особливих росіян: наприклад, глави “Роснефти” Ігоря Сєчіна, гендиректора “Ростеха” Сергія Чемезова і гендиректора ВТБ Андрія Костіна. Хто ж така ця Олена Антипіна, інформацію про багатства якої так активно ховає держава?

Олена Антипіна – молодша сестра Ірини Шойгу. Як розповідали “Открытые медиа”, вона ніколи не перебувала на держслужбі, не публікувала декларацій, але працювала у фірмах, створених Іриною. За даними “Собеседника”, ці компанії працювали на туристичному ринку: “Альбіон-АГ”, “Варіті” і “Експо-ЕМ”. Крім того, з 2013-го до початку цього року Олена Антіпіна разом із Ксенією Шойгу була співзасновницею ТОВ “Барвиха, 4”. Раніше частиною цієї фірми володіла все та ж Ірина Шойгу.

У 2002 році Антіпіна-молодша навіть пробувала вийти на європейський ринок, ставши акціонером чеської компанії Euro Trade Plus, що займалася вкладеннями в нерухоме майно, випливає з даних реєстру юросіб Чехії. Антіпіна внесла 12 тис. крон у статутний капітал організації, але другого внеску так і не зробила, і 2005-го її частку продали. Бізнес у Росії в Антіпіної, зрозуміло, йшов набагато успішніше.

У РФ своячка Шойгу була засновницею комерційних фірм зі схожими назвами: рекреаційний комплекс “Каштан”, рекреаційний комплекс “Діброва”, рекреаційний комплекс “Хвойний”. Цим компаніям дуже помітну підтримку надавала підмосковна влада. Так, у травні 2012 року тодішній губернатор Московської області Борис Громов підписав з десяток постанов, приєднавши майже 500 га землі до територій населених пунктів на Рубльовці. Ділянку майже в 56,8 га, приєднану постановами Громова до Жуківки, орендували фірми Олени Антипіної – аж до грудня 2064 року. Причому, власником фірм Антипіна стала одразу після постанови Громова.

На момент написання цього тексту своячка Шойгу вийшла з бізнесу, випливає з даних СПАРК. Сьогодні на неї зареєстровано лише ІП з видом діяльності туристських агентств. Але не треба думати, що Олена Антипіна залишилася в програші. Як ми вже говорили, ФПС зараз приховує дані про її доходи та деклароване майно. Але деяку інформацію про багатство своячки Сергія Шойгу ми дізналися завдяки старим витокам із держбаз.

Як випливає з одного з таких витоків, Олена Антипіна може проживати в 170-метровій квартирі, розташованій у преміальному ЖК Knightsbridge Private Park. Дані про це містяться в базі клієнтів медичних організацій столиці. Така квартира може коштувати в районі 300 млн рублів.

Але куди цікавіші цифри є у витоку даних із тієї самої ФПС за 2020 рік, завдяки яким відомо про гроші, які лежать на рахунках Антіпіної в різних банках. Судячи з цих даних, тільки на рахунку в Ощадбанку вона зберігала понад 430 млн рублів. Ще 770 млн рублів опинилися на її рахунках у Газпромбанку. А 28 млн – в АТ “Газпромбанк – управління активами” (ГПБ УА). Таким чином, станом на 2021 рік своячениця Сергія Шойгу могла володіти активами на суму понад 1,5 млрд рублів (це не враховуючи двох квартир, що відійшли Юлії Шойгу).

Звідки в Антипіної з’явилися всі ці гроші? У теорії частину з них вона могла заробити на продажу нерухомості. У 2012 році вона стала власницею тієї самої ділянки в 2,25 га недалеко від селища Роздори (якою до цього володіла студентка Ксенія Шойгу). Але 2019-го жінка продала її співвласнику девелоперської групи “Літак” Михайлу Кеніну і голові правління Совкомбанку Дмитру Гусєву. Проблема в тому, що до 2013 року немає жодних слідів участі Антіпіної в будь-якому бізнесі, а тому виникають логічні запитання про те, звідки вона взяла гроші на купівлю підмосковного маєтку. На повідомлення кореспондента “МО” ні вона, ні прес-служба Міноборони РФ не відповіли.© Inshe.tv

Share Button
Twitter Facebook Google Plus Youtube