Москва перед українським наступом. The New York Times – про настрої в Кремлі і армії РФ


10:0617.05.2023

З наближенням української атаки Путін стикається з невдачами і роз’єднаністю російських військ. Проблеми, які заважали Росії вести 15-місячну війну, все ще не вирішені: обмеженість ресурсів і роз’єднаність у лавах. Проте рішучість Путіна свідчить про його готовність вести тривалу війну.

Про це пише The New York Times.  Інше ТВ переклало для вас цей текст.

Над Кремлем вибухнули безпілотники. Російські військові літаки падають ще до того, як потрапляють у повітряний простір України. Бос російських найманців випускає одну лайливу тираду за іншою, стверджуючи, що корумповані російські генерали, які “всі смердять дорогими парфумами”, посилають солдатів на смерть.

А довгоочікуваний контрнаступ України ще навіть не розпочався.

Здавалося б, це погані тижні для президента Володимира Путіна, час, коли проблеми, які переслідують його 15-місячну війну з самого її початку, лише поглиблюються: виснаження ресурсів, дезорганізація оборони і роз’єднаність у лавах.

Ці проблеми зараз загрожують звести нанівець те, що ще кілька тижнів тому здавалося рідкісним військовим успіхом Росії: перемогу в довготривалій, кривавій битві за східноукраїнське місто Бахмут.

Російські війська, все ще ведуть запеклі бої в межах міста, але відступили з позицій на околицях Бахмута і, за даними Міністерства оборони Росії, втратили в боях двох полковників. Євген Пригожин, ватажок групи найманців “Вагнера”, який зробив захоплення Бахмута своєю головною метою, виливає в соціальних мережах образи на адресу російських військових, звинувачуючи їхнє керівництво в нездатності належним чином забезпечити своїх бійців, а своїх солдатів – у тому, що вони залишили позиції на флангах “Вагнера”.

Видовищна публічна ворожнеча між паном Пригожиним і Міністерством оборони – і очевидна нездатність або небажання пана Путіна зупинити її – відродила сумніви щодо здатності Москви досягти успіху на самому полі бою, де координація між розрізненими підрозділами має вирішальне значення. Російські військові вже були змушені неодноразово відступати, і з минулого року вони в основному застопорилися вздовж 600-мильної лінії фронту.

“Одним із способів утримання влади Путіним є те, що йому подобається мати кілька угруповань, і йому подобається, коли угруповання конкурують між собою”, – сказав Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту зовнішньополітичних досліджень. “Це може мати сенс у політиці, але це дуже, дуже шкідливо у військовій операції”.

Виклик для пана Путіна виходить за межі поля бою, оскільки він намагається створити атмосферу компетентності і впевненості для власної громадськості і російських еліт. Один відомий російський бізнесмен у Москві, який говорив на умовах анонімності з міркувань безпеки, сказав, що пан Пригожин виставляє уряд “абсолютно недолугим, безмозким та ідіотським – і все більше здається, що так воно і є насправді”.

Але бізнесмен, приєднуючись до аналітиків на Заході, сказав, що Путін не бачив витівок Пригожина або драматичних інцидентів, таких як загадкові вибухи над Кремлем 3 травня, що підірвали військові зусилля Путіна. Замість цього, за його словами, він і його однолітки готуються до війни, яка цілком може тривати роками, навіть якщо вони з цим не згодні.

На думку аналітиків, дисфункція, міжусобиці і напруженість можуть бути сприйняті як сигнал про те, що Путін зіткнеться з політичними обмеженнями у продовженні війни, в той час як він, швидше за все, буде обмежений економічними проблемами, військово-промисловим потенціалом і неефективним управлінням на полі бою.

Стан війни

Європейське турне Зеленського: Президенту України Володимиру Зеленському пообіцяли мільярди доларів нової військової допомоги під час бурхливого турне європейськими союзниками, що відображає разючі зміни в політичному ландшафті.
Битва за Бахмут: Битва за східне місто зараз є найтривалішою і найкривавішою битвою у війні. Хоча українці досягають невеликих успіхів, Росія все ще контролює близько 90 відсотків майже зруйнованого міста.
Повідомлення про бомби: Українцям є що сказати Росії. Багато хто вирішив написати це чорнилом на боках ракет, мінометних снарядів і безпілотників, що вибухають.
“Ми так зациклені на пошуку розломів і потенційних джерел нестабільності в Росії, що це затьмарює нашу здатність бачити джерела стійкості і спадкоємності”, – сказав Ендрю С. Вайс, віце-президент з питань досліджень Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Пан Вайс зазначив, що в авторитарній системі Росії, яка побудована за принципом “зверху-вниз”, політика керівництва не потребує узгодження з населенням, як це було б у демократичній державі. “У них є достатньо простору для продовження злочинної війни”, – сказав він.

Москва перед українським наступом. The New York Times - про настрої в Кремлі і армії РФ 1
Москва перед українським наступом. The New York Times - про настрої в Кремлі і армії РФ 3

Цінуючи лояльність понад усе, Путін, схоже, готовий змиритися зі стріляниною серед своїх воєначальників, якщо це не загрожує йому особисто. Серед російської еліти бізнес-лідери, схоже, звикли до думки про багаторічну війну і пристосували ланцюги поставок, а також власні моделі споживання і подорожей до західних санкцій.

А в широких верствах населення всепроникне відчуття облоги з боку потужного зовнішнього ворога – повідомлення, яке щодня повторюється на державному телебаченні, – дало Путіну широку ліцензію на продовження війни, навіть попри невдачі.

Російський президент, як і раніше, переконаний, що він може пережити і Україну, і Захід, кажуть західні чиновники і аналітики, а також росіяни, які його знають. Але немає жодних ознак того, що Путін виграє свою ставку найближчим часом.

Нещодавні російські невдачі сталися в той час, коли президент України Володимир Зеленський відвідав Берлін, Париж і Лондон, отримавши від своїх європейських союзників нові зобов’язання щодо військової допомоги. Його успіх свідчить про те, що підтримка України з боку Заходу може мати більшу силу, ніж вважає пан Путін.

Зростаюча підтримка з боку західних прихильників починає допомагати Україні на полі бою, що є ще одним викликом для Москви. Батареї ракет “Патріот”, надані Сполученими Штатами, забезпечують кращий захист української столиці від російських атак, а крилаті ракети великої дальності з Великої Британії дозволяють українським військам наносити удари в глибині російського тилу.

Російські ЗМІ також повідомили, що чотири російські літаки розбилися або були збиті в неділю над західною Брянською областю, яка межує з Україною, що стало значним ударом по російських авіаційних силах.

Жодна подія останніх днів не привернула більшої уваги, ніж запальна риторика Пригожина, який перейшов нові межі, схоже, прицілився в пана Путіна, перш ніж відступити; в якийсь момент він припустив, що російський народ може взяти справу в свої руки, якщо військове керівництво країни не зміниться.

Частково проблема для Путіна полягає в тому, що він ставить перед собою неспівмірні цілі на полі бою.

Пан Лі, військовий аналітик, зазначив, що мета Пригожина, яка полягає в тому, щоб взяти Бахмут, відрізняється від пріоритетів російського міністерства оборони, яке повинно раціонально використовувати свої ресурси і брати до уваги інші місця на фронті, які можуть опинитися під тиском українського контрнаступу.

“Протягом всієї цієї війни, – сказав пан Лі, – існувала проблема єдності командування, і Путін, очевидно, вважає, що це нормально, але це створило низку проблем”. За його словами, незрозуміло, чи прийдуть регулярні російські військові підрозділи на допомогу Вагнеру, чи навпаки, коли він зіткнеться з українським наступом.

Пригожин намагається вирвати контроль над містом з жовтня, перетворивши Бахмут на святий Грааль для обох сторін. Він заявляє, що його приватне бойове формування, яке складається з найманців, ветеранів та ув’язнених, набраних з російських в’язниць, перевершує занепалу російську армію, яка шкутильгає від некомпетентного керівництва.

Пригожин намагався захопити українське місто до 9 травня, свята, що відзначає перемогу СРСР над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні. Але оскільки його війська намагалися вкластися у встановлений термін, він почав цілитися в російське військове керівництво у зухвалих відеозаписах, звинувачуючи їх у нездатності забезпечити своїх людей достатньою кількістю боєприпасів.

Шокуюча цінність його записів привернула увагу, наприклад, коли він лютував проти російських генералів перед купою закривавлених тіл своїх бійців. Так само, як і його коментарі з нападками на російських військових у той час, коли люди по всій Росії стикаються з переслідуванням, штрафами і тюремним ув’язненням за негативні висловлювання про війну або “дискредитацію” російських збройних сил.

В іншому він, здавалося, цілився в Путіна. Повторюючи прізвисько російського лідера, яке використовують його критики, він риторично запитав, що станеться з Росією, якщо “дєдушка”, який вважав, що все йде добре на полі бою, виявиться “кінченим мудаком”. Пізніше він припустив, що мав на увазі одного з російських генералів, а не Путіна.

У неділю газета The Washington Post, посилаючись на витік документів американської розвідки, повідомила, що ватажок найманців запропонував Києву розкрити російські військові позиції на фронті, якщо Україна погодиться вивести війська з району навколо Бахмута. Пан Пригожин заперечив це повідомлення як “містифікацію”, припустивши, що впливові люди в Росії, які заздрять бойовим досягненням його підрозділу, можуть поширювати неправдиву інформацію про нього.

Досі Кремль не висловлював невдоволення тим, як Пригожин говорить і поводиться, сказала Тетяна Станова, старший науковий співробітник Центру Карнегі Росія-Євразія, зазначивши, що коли хтось засмучує пана Путіна, це невдоволення зазвичай стає відомим. Поведінка пана Пригожина несе значні витрати і ризики, сказала вона, але російський лідер вирішив, що поки що вона знаходиться в межах прийнятності.

Вона також відкинула політичну загрозу в особі ватажка бойовиків, навіть якщо пан Пригожин робить собі ім’я серед широких верств російської громадськості. “Я не бачу, щоб Пригожин становив якусь політичну проблему для Путіна особисто, – сказала пані Станова.

Інша справа, за її словами, бюрократи.

“Вони всі дивляться на Пригожина, і всі вони в шоці”, – сказала вона. “Для самого Путіна це не проблема”.© Inshe.tv

Share Button
TwitterFacebookGoogle PlusYoutube